-A A +A

TÜBİTAK RSS

Subscribe to TÜBİTAK RSS feed
Updated: 6 hours 2 min ago

2213 Yurt Dışı Lisansüstü Burs Programı 2017 yılı 2. Dönem Başvurusu Başlamıştır.

8 hours 18 min ago

2213 Yurt Dışı Lisansüstü Burs Programı 2017 yılı 2. Dönem Başvuruları başlamıştır. Detaylı bilgi için program sayfasındaki program ilanını ve sıkça sorulan soruları ziyaret ediniz.

Başvuru için : https://e-bideb.tubitak.gov.tr/

2216 – Uluslararası Araştırmacılar için Araştırma Burs Programı 2017/2 Başvuruları Başladı

Mon, 09/18/2017 - 09:15

2216 - Uluslararası Araştırmacılar için Araştırma Burs Programı 2017 yılı 2. Dönem başvuruları başladı. Son başvuru tarihi 06 Ekim 2017.

Uluslararası Araştırmacılar için Araştırma Burs Programı başvurusu için e-bideb.tubitak.gov.tr adresinden giriş yapabilirsiniz.

 

BİDEB 2214/A ve 2219 Programları 2017 Yılı 2.Dönem Başvuruları Başladı

Thu, 09/14/2017 - 15:27

Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından yürütülen burs programlarından; 2214/A Yurt Dışı Doktora Sırası Araştırma Burs Programı ve 2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı’nın 2017 yılı 2. dönem başvuruları 11/09/2017 tarihinde başladı.

Başvurular ebideb.tubitak.gov.tr adresinden yapılacaktır.

Son Başvuru Tarihi:  17/10/2017 saat 17:30.

TÜBİTAK UME’den bir Referans Cihaz Daha

Wed, 09/13/2017 - 16:53

TÜBİTAK UME’nin ana yürütücülüğünü üstlendiği “Endüstriyel Ortamlar İçin Geliştirilmiş EMC Testleri” (IND60 EMC) başlıklı EMRP projesi kapsamında geliştirilen “Harmonik Akım Kaynağı” 19-21 Eylül 2017 tarihleri arasında Paris’te gerçekleştirilecek 18. Uluslararası Metroloji Kongresi (CIM 2017, Paris) EURAMET standında tanıtılacak.

Tasarımı ve üretimi TÜBİTAK UME tarafından yapılan referans cihaz, proje ortağı ülkelerin laboratuvarları arasında da karşılaştırma testlerinde ölçüldü ve başarılı sonuçlar aldı. Yenilikçi birçok özelliğe sahip olan ve tanımlı akım harmonikleri üretmek ve ölçmek için kullanılacak olan “Harmonik Akım Kaynağı”nın başvurusu yapılan patent süreci de devam ediyor.

Özellikle büyük parçalara sahip bazı ürünlerin mevcut yönergelerin dışında kalması nedeniyle tüm elektronik ürünler için gereklilik olan elektromanyetik uyumluluk (EMC) testlerinin gerçekleştirilmesi yolunda alternatif test yöntemleri geliştiriliyordu. Üstelik bu tekniklerden elde edilen sonuçların performans analizi, karakterizasyonu, geçerliliği ve izlenebilirliği hakkında çok az bilgi mevcuttu. Bu sorunu ortadan kaldırmak için başlanan IND60 Projesi kapsamında bugüne dek mevcut yönetimlerin iyileştirilmesi dışında yeni yöntemler de geliştirildi ve testleri doğrulamak için referans cihazlar üretildi.

Bu referans cihazlardan biri olan Harmonik Akım Kaynağı dışında diğer yenilikçi cihazlar da TÜBİTAK UME’nin de bir standla metroloji dünyasındaki yerini alacağı 18. Uluslararası Metroloji Kongresi’nde sergilenecek.

Kongre programı ve kayıt ile ilgili detaylar için http://www.cim2017.com/index-en.html sayfası ziyaret edilebilir.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi 20 Yaşında

Tue, 09/12/2017 - 15:42

Antalya’da, Saklıkent Bakırlıtepe’de 2 bin 500 metre yükseklikte faaliyet gösteren TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, 20. kuruluş yıldönümünü kutladı. 5 Eylül 1997 yılında kurulan TÜBİTAK TUG’un kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe, TUG’a emeği geçen bilim insanları, işbirliği içinde olunan üniversite ve bilim akademilerinden yabancı konuklar katıldı.

TUG’un Bakırlıtepe Yerleşkesinde düzenlenen, Kazan Federal Üniversitesi, Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırmaları Enstitüsü, Güney Avrupa Gözlemevi, Michigan Üniversitesi, Türk astronomi camiasından bölüm başkanları, Gözlemevi Merkez Müdürleri ve projesi halen açık olan proje yürütücülerinin, Rusya Antalya Başkonsolosluğu Ateşesi’nin katıldığı etkinlikte açılış konuşmalarından sonra, kurumda 20. yılını dolduran personele teşekkür plaketi verildi. Gözlemevinin gezilmesinin ardından, TUG’un yaptığı işbirlikleri ve teleskoplarda yapılan çalışmalar hakkında konuklara bilgi verildi.

İkinci gün, Antalya'da Göynük’te bir otelde, TUG hakkındaki giriş konuşmasıyla başlayan etkinlik, Kazan Federal Üniversitesinde gerçekleştirilen ve TUG ile ortak yapılan bilimsel araştırmalar, RTT150 (Rus Türk Teleskopu - 150cm) ve geçmiş-gelecek işbirlikleri, ROTSE Projesi (The Robotic Optical Transient Search Experiment), SRG/eROSITA (Spectrum-Roentgen-Gamma-eROSITA) çalışmalarında son durum ile ilgili verilen bilgilerle devam etti.

“TUG'un Geçmiş ve Geleceği”, “TUG-ESO (Güney Avrupa Gözlemevi) İlişkileri: Geçmişi ve Geleceği”, “TUG ve KFU (Kazan Federal Üniversitesi) Arasında Bilimsel İşbirliklerinde Geçmiş ve Gelecek” konuşmalarından sonra, TÜBİTAK Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından uluslararası programlar hakkında (Marie Curie, Horizon 2020 Programları, İkili ve Çoklu Uluslararası İşbirliği Programları) iki sunum yapıldı. Türk Astronomları tarafından RTT150, T100, T60 ve ROTSEIII-d teleskoplarında bugüne kadar yapılmış olan bilimsel projeler nitelik ve nicelik olarak sunuldu. Ardından KFU ve IKI tarafından RTT150 teleskobunda bugüne kadar yapılan çalışmalar ve elde edilen sonuçlar hakkında bilgi verildi. "TUG Teleskoplarında Bilimsel Çalışmaların Geleceği" hakkında tüm katılımcılar ile gerçekleştirilen panelin ardından yapılan kapanış konuşması ile toplantı bitirildi.

TÜBİTAK Teleskobuyla "Zonklayan" Yıldız Keşfedildi

Fri, 09/08/2017 - 16:39

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Gözlemevi’nin teleskobuyla yeni bir yıldız keşfedildi. Keşfedilen yeni yıldızın yüzeyinde adeta kalp çarpması şeklinde gerçekleşen renk değişim hareketleri nedeniyle bu tür “zonklayan yıldız” olarak biliniyor.

İstanbul Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Sinan Aliş önderliğindeki bir grup araştırmacının, başka bir yıldızı takip ettikleri sırada, titreşimleriyle fark ettikleri yeni yıldızın türü, “Delta Scuti” olarak tanımlanıyor. Kutup Yıldızının da içinde bulunduğu Küçük Ayı adlı takımyıldızında yer alan yeni yıldızın yüzey sıcaklığı da güneşe benzer şekilde 6 bin Kelvin olarak belirlendi.

İç yapılarındaki kararsızlıklar nedeniyle üç saatlik aralıklarla yarıçaplarını artırıp azaltan Delta Scuti yıldızları, dönemli bir şekilde şişip büzülüyorlar. Bu sırada, yıldızın büyüklüğü artarken, yoğunluğu azalıyor, sıcaklığı artıyor. Sıcaklığın artması ise yıldızın parlaklığını önemli ölçüde arttırıyor. Astronomlar bu parlaklık artış azalış düzeninden yıldızın "zonklayan yıldız" olduğunu anlayabiliyorlar.

Uluslararası Astronomi Birliği'nin (IAU) yıldızlar bülteninde yayınlanmak üzere kabul edilen “Zonklayan Yıldız”, araştırmacılar tarafından ayrıntılı olarak incelenecek ve parlaklık değişimleri takip edilecek.

Zonklayan Yıldızlar, türleri itibarıyla gökbilimcilerin diğer yıldızların içyapı ve evrimlerini anlamalarında büyük rol oynuyor. Farklı kütle, kimyasal kompozisyon ve yaştaki yıldızların, fiziksel özellikleri ile bunların evrim üzerindeki etkileri, zonklayan yıldızların gözlemleriyle elde edilen birikim sayesinde anlaşılıyor. Bu sebeple her yeni zonklayan yıldız, sahip olduğu farklı özelliklerle yıldız evrim modellerinin sınanmasına ve iyileştirilmesine yardımcı oluyor.

Küçük Ayı takımyıldızında en son keşfedilen ve "BB UMi" olarak adlandırılan yıldızdan sonra; Türk araştırmacılar tarafından keşfedilen yeni yıldıza da büyük olasılıkla "BC UMi" adının verilmesi bekleniyor.

Etik Kurul Onay Belgesine ilişkin Yaptırımlar

Fri, 09/01/2017 - 08:29

Etik Kurul Onay Belgesi için tıklayınız.

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları Sona Erdi

Tue, 08/29/2017 - 13:09

İlki 2005 yılında TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından güneş enerjisi kategorisinde gerçekleştirilen Alternatif Enerjili Araç Yarışları – “Efficiency Challenge Electric Vehicle” etkinliğinin 13.sü batarya ve hidrojen yakıt pilli araçlara yönelik olarak 21-27 Ağustos 2017 tarihlerinde Kocaeli’de düzenlendi. Körfez Yarış Pisti'ndeki etkinlik, "hidromobil" ve "elektromobil" kategorilerinde düzenlenen yarışlarla sona erdi.

5 takımın yarışmaya hak kazandığı "Hidromobil" kategorisinde, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Alternative Energy Resource Society takımı ''Sirius'' isimli otomobiliyle birinciliği, Anadolu Üniversitesi'nin Hidroana takımı ''Usta'' isimli otomobiliyle ikinciliği, Mersin Üniversitesi'nden Tarsus Teknoloji Team ise ''Myrtus'' isimli otomobiliyle üçüncülüğü elde etti. "Elektromobil" kategorisinde ise yarış pisti, 31 takımın ''en az enerji harcayarak 30 tur atma'' mücadelesine sahne oldu. Bu kategoride 60 kilometreyi yaklaşık 50 kuruşluk enerji sarfiyatıyla geçen Çukurova Üniversitesi Çukurova Elektromobil Takımı ''1,5 Adana'' isimli otomobiliyle birinci oldu. İstanbul Üniversitesi Milat 1453 takımının ''Azak'' isimli otomobiliyle ikinci olduğu yarışmada, İstanbul Aydın Üniversitesi Elektroaydın takımı ''Elektroaydın Aura'' isimli otomobiliyle üçüncülüğü elde etti. "Efficiency Challenge Electric Vehicle" adıyla düzenlenen yarışlarda dereceye girenlere ödülleri, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İlker Murat Ay ve diğer ilgililer tarafından verildi. Öte yandan katılımcılar arasından belirlenen üniversitelerin takımlarına, "tasarım, kurul özel, tanıtım ve yaygınlaştırma, yerli ürün teşvik" alanında da ödüller takdim edildi.

Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgi için http://challenge.tubitak.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Liseliler Uluslararası Bilim Olimpiyatlarından Madalyalarla Döndüler

Fri, 08/25/2017 - 15:07

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yürütülen "Uluslararası Bilim Olimpiyatları Programı" kapsamında Türkiye'yi İngiltere, Tayland, Moldova, Brezilya, Endonezya ve İran'da düzenlenen yarışmalarda temsil eden lise öğrencileri bir altın, 11 gümüş, 11 bronz ve 3 mansiyon ödülüyle yurda döndüler.

12-23 Temmuz 2017 tarihleri arasında, Brezilya’nın Rio De Janeiro kentinde düzenlenen 58. Uluslararası Matematik Olimpiyatı’nda, İstanbul Lisesi’nden İlker Can Çiçek, Nurullah Giray Kuru, Mehmet Selahaddin Şentop ve Ahmet Alper Özüdoğru, Ankara Fen Lisesi’nden Kayra Uygun, İzmir Fen Lisesi’nden Onur Korkmaz yer aldılar. Altı kişilik takımda İlker Can Çiçek gümüş madalya, Nurullah Giray Kuru, Kayra Uygun, Onur Korkmaz bronz madalya ve Mehmet Selahaddin Şentop ve Ahmet Alper Özüdoğru mansiyon ödülü ile yurda döndü.

16-24 Temmuz 2017 tarihleri arasında, Endonezya’nın Yogyakarta kentinde düzenlenen 48. Uluslararası Fizik Olimpiyatında İstanbul Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Muhammed Yusuf Efe, Arda Bayer, Arda Aydın, Artun Bayer ve Ankara Fen Lisesi’nden İsmail Arda Vurankaya yer aldı. Beş kişilik takımda Muhammed Yusuf Efe, Arda Bayer, Artun Bayer gümüş madalya, Arda Aydın bronz madalya ve İsmail Arda Vurankaya ise mansiyon ödülüne layık görüldüler.

23-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında, İngiltere’nin Coventry kentinde gerçekleştirilen 28. Uluslararası Biyoloji Olimpiyatında Ankara Fen Lisesi öğrencileri Ata Alpay Canbaz, Seçkin Yaşar, Fatma Ayça Öyken ve Ankara Pursaklar Fen Lisesi Öğrencisi Fatih İbrahim Özlügedik yer aldılar. Dört kişilik takımda Seçkin Yaşar gümüş madalya, Ata Alpay Canbaz ve Fatih İbrahim Özlügedik bronz madalya kazandılar.

28 Temmuz-4 Ağustos 2017 tarihleri arasında, İran’ın Tahran kentinde düzenlenen 29. Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatında İstanbul Lisesi öğrencileri Atacan İyidoğan ve Ahmet Öztürk, Ankara Fen Lisesi’nden Aybala Karakaya ve Galatasaray Lisesi’nden Caner Demirer ’in yer aldılar. Dört kişilik takımda Atacan İyidoğan gümüş madalya ile yurda döndü.

 

Madalya Kazanan Öğrencilere Üniversite Sınavında Ek Katsayı Veriliyor

Ortaöğretim öğrencilerini fen bilimleri alanında çalışmalar yapmaya yönlendirmek amacıyla her yıl farklı ülkelerde matematik, fizik, kimya, bilgisayar ve biyoloji gibi beş branşta düzenlenen Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında ülkemizi temsil edecek ekipler, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından seçiliyor ve hazırlanıyor.

Olimpiyatlarda ülkeyi temsil etme başarısını gösteren öğrenciler, üniversiteye giriş sınavında girdikleri ilk yıl, bir defaya mahsus olmak üzere uluslararası yarışmada aldıkları derecelerle orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanıyorlar. Olimpiyatlarda altın, gümüş veya bronz madalya kazananlar ise devlet üniversitelerinin ilgili bölümlerine sınavsız geçiş hakkından yararlanıyorlar. Öğrenciler aynı zamanda TÜBİTAK yurt içi lisans bursiyeri olma hakkı ve aldıkları dereceyle orantılı para ödülü de kazanıyorlar.

ARDEB 1003 Programı Kapsamında 25 Yeni Çağrı Açıldı

Mon, 08/21/2017 - 11:11

TÜBİTAK, ülkemizin öncelikli alanlarında sonuç odaklı, izlenebilir hedefleri olan, ilgili bilim/teknoloji alanlarının dinamiklerini gözeten ve ülkemizde yapılan Ar-Ge projelerini “1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı” ile desteklemekte ve bu projeler arasında eşgüdüm sağlamaktadır. Bu bağlamda 1003 programı kapsamında 8 ana alanda 25 adet proje çağrısı açıldı.

 

Çağrı programındaki proje önerilerinin hem katma değeri yüksek, yaratıcı ve yenilikçi olması hem de enerji verimliliği alanında uygulama projelerine temel teşkil edecek veya uygulama projelerine girdi sağlayacak, ülkemizin mevcut enerji talebinin karşılanmasında dışa bağımlılığı azaltacak ve uluslararası düzeyde ülkemizin rekabet gücünü artıracak teknolojik ürün ve bilgi üretmeye yönelik olması hedeflenmektedir.

 

1003 programı kapsamında yapılacak proje başvuruları için iki aşamalı başvuru sistemi uygulanacaktır. İlk aşama başvuruları için son başvuru tarihi 06/10/2017 olarak belirlenmiştir. “1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı” ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

1003 programına ait başvuru formları güncellenmiştir. 1. ve 2. aşama başvuruları sırasında güncel formların kullanılmaması halinde proje önerileri değerlendirmeye alınmayacaktır. Güncel başvuru formlarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Açılan çağrı başlıkları ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır:

1003-BIT-AKAY-2017-2 İleri Yazılım Mühendisliği Araç ve Yöntemleri
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-BIT-BBIL-2017-2 Birlikte Çalışabilirlik
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-BIT-BGUV-2017-2 Akıllı Sistem ve Ortamlarda Güvenlik Teknolojileri
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-BIT-GNBT-2017-2 Karşılıklı Bağımlı Altyapı Sistemleri
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-BIT-GOMS-2017-2 Haberleşme Teknolojileri
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-BIT-MILT-2017-2 İçerik Bilinçli Ağ Teknolojileri
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-BIT-MNOE-2017-2-1 MEMS/NEMS Tabanlı Sensörler ve Yonga-Üstü-Laboratuvar Analiz Sistemleri
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-BIT-MNOE-2017-2-2 Ataletsel Ölçüm Birimleri (IMU)
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-BIT-VERI-2017-2 Yenilikçi Veritabanı Yönetim Sistemleri
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-ENE-DEPO-2017-2 Enerji Depolama Malzemeleri
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

 

1003-ENE-EVKN-2017-2 Binalar ve Sanayi Proseslerine Yönelik Yalıtım Malzemeleri
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-ENE-EVSA-2017-2 Sanayi Süreçlerinde Enerji Hasatlaması - Termoelektrik Modüller
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-ENE-GUNS-2017-2-1 Yoğunlaştırıcı Güneş Enerjisi Teknolojileri
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-ENE-GUNS-2017-2-2 Yeni Nesil Güneş Enerji Sistemleri
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-GDA-GTHU-2017-2 Hayvancılıkta Verim Miktarı ve Ürün Kalitesinin Artırılması

Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-GDA-ISLM-2017-2 Kuru Meyve ve Sebze Üretim Teknolojileri
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-MAK-IMLT-2017-2 Nano-İmalat Teknolojileri
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-OTO-HEAT-2017-2 Araç Dinamiği ve Kontrolü
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-OTO-MALZ-2017-2 Akıllı Malzemeler ve Nanoteknoloji Uygulamaları
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-SAB-BMLZ-2017-2 Doku Mühendisliği
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-SAB-TCHZ-2017-2 Tanı, Tedavi ve Destek Amaçlı Yenilikçi Tıbbi Cihazlar
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-SBB-AILE-2017-2 Çocuk Yetiştirme Tutumları
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-SBB-EGTM-2017-2 Gerçek Yaşam Temelli Materyaller
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-SBB-EKBY-2017-2 Etkin ve Büyüme Odaklı Kamu Politikaları
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

1003-SUA-ARTM-2017-2 Sudaki Mikrokirletici ve Mikrobiyal Kirleticilerin Giderilmesine Yönelik

Yenilikçi, Uygulanabilir ve Ekonomik Arıtım Süreç ve Sistemlerinin Geliştirilmesi
Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

TÜBİTAK'tan Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz Anısına Kütüphane

Sun, 08/20/2017 - 15:17

TÜBİTAK, Şanlıurfa'da görev yapan ve memleketi Gümüşhane'ye gittiği sırada terör örgütü PKK tarafından kaçırılarak katledilen sınıf öğretmeni Necmettin Yılmaz'ın anısına, doğduğu ve çalıştığı köy okullarına kütüphane kuruldu.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, öğretmen Necmettin Yılmaz'ın hain ve alçak terör eylemi neticesinde şehit düşmesinin, başta ailesi olmak üzere Türk milletinin yüreğinde büyük bir acı bıraktığını dile getirdi.

Ergin, Yılmaz'ın öğrencileri ve Türk milletince asla unutulmayacağını belirterek, "Necmettin kardeşimiz, öğretmenlik gibi en kutsal mesleklerden birini seçmiş ve ömrünü, öğrencilerinin hayatlarını güzelleştirmeye ve iyileştirmeye adamıştı. O, çocuklarının hayatına anlam ve değer kazandıracak, öğrencileri de büyüdükçe ülkenin daha güçlü, adil, huzurlu ve müreffeh bir ülke olmasını sağlayacaklardı. Fakat eli kanlı terör örgütü buna izin vermedi." diye konuştu.

Necmettin öğretmen gibi işine aşık nice öğretmenlerin, mutlu, iyi, doğru, akıllı ve başarılı nesillerin yetişmesi için canla başla çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Ergin, "Necmettin Yılmaz'ın hazinesi ve mirası öğrencileriydi. Biz de TÜBİTAK olarak, Necmettin öğretmenimizin aziz hatırasını yad etmek amacıyla, onun mirası olan çocuklarımıza ve öğrencilerimize yönelik bir adım atmak istedik. Hem vazife yaptığı Çiftçibaşı köyünde hem de doğup büyüdüğü Demirkapı köyünde Necmettin öğretmenimizin hatırasına iki kütüphane oluşturduk. İnşallah bu kütüphanelerden istifade eden çocuklarımız, Necmettin öğretmenimizin hayalini kurduğu gençler olarak yetişecekler." değerlendirmesinde bulundu.

Şehit öğretmenin ailesine gönderdiği mektupta da duygu ve düşüncelerini aktaran Ergin, mektubunda "Bazı insanları daha önce tanımazsanız bile onlarla kurduğunuz küçük bir temas onları tanımanıza yeterli olacaktır. " ifadesini kullandı. Necmettin öğretmen gibi hayırlı bir evlat yetiştirdikleri için TÜBİTAK adına ailesine şükranlarını sunan Ergin, şehit Yılmaz'a Allah'tan rahmet, aileye de sabır ve başsağlığı diledi.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesince, Necmettin öğretmenin görev yaptığı Şanlıurfa'nın Çiftçiler köyündeki Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz İlkokuluna, TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları'nın 7-14 yaş arası yaş gruplarından çocuk kitapları, başvuru kitapları, içlerinde oyun setleri, maket kartonları ve zeka oyunları bulunan Bilim Çocuk ve Meraklı Minik dergileri ile Bilim Teknik dergisi setlerinden oluşan yayınlar gönderildi.

Şehit öğretmenin memleketi Gümüşhane'deki Demirkapı köyüne de TÜBİTAK tarafından söz konusu kütüphaneden kuruldu.

Katip Çelebi-Newton Fonu kapsamında Sosyal ve Beşeri Bilimler Alanlarında Newton Advanced Fellowships ve Newton Mobility Grant Çağrıları Açıldı!

Fri, 08/18/2017 - 16:03

Kâtip Çelebi-Newton Fonu kapsamında, sosyal ve beşeri bilimler alanlarında faaliyet gösteren araştırmacılara yönelik Newton Advanced Fellowships ve Newton Mobility Grant çağrıları açıldı!

British Academy tarafından yürütülen sözkonusu destek ile ülkemiz ve Birleşik Krallık araştırmacıları arasında işbirliklerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Son Başvuru tarihleri 06 Eylül 2017 olan desteklere ilişkin detaylı bilgi aşağıda verilmektedir:

Newton İleri Seviye Destekleri (Newton Advanced Fellowships)

Söz konusu burs programı ile Türkiye’deki araştırmacıların Birleşik Krallık’tan ortakları ile birlikte eğitim, işbirliği, karşılıklı bilimsel ziyaretler ve bilgi ve beceri aktarımı ile araştırma işbirliklerinin kurulması hedeflenmektedir.

Dikkat Edilecek Hususlar: Başvuracak araştırmacıların doktora derecesine sahip olması ve doktora sonrası kariyerinin 15 yılı geçmemesi gerekmektedir.

Bütçe: Yıllık 37,000 sterline kadar

Süre: Maksimum 2 yıl

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz:

 http://www.britac.ac.uk/newton-advanced-fellowships

Newton Dolaşım Desteği (Mobility Grant)

Newton Dolaşım Desteği Programı ile Türkiye’deki araştırmacıların Birleşik Krallık’tan ortakları ile birlikte projeler geliştirmeleri, araştırmacı ağlarına dahil olmaları ve ortak çalışmalar başlatmaları amaçlanmaktadır.

Dikkat Edilecek Hususlar: Başvuracak araştırmacıların doktora derecesine sahip olması gerekmektedir.

Bütçe: 10,000 sterline kadar

Süre: Maksimum 1 yıl

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz:

http://www.britac.ac.uk/newton-mobility-grants

 

TÜBİTAK Sudan’a Metroloji Laboratuvarları Kuracak

Fri, 08/18/2017 - 14:40

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME), Sudan’a “Sıcaklık ve Nem” ile “Medikal” Metroloji laboratuvarları kuracak. Toplam 1 milyon 135 bin USD değerindeki projeler ile Sudan’a laboratuvar ve altyapı kurulmasının yanı sıra; personele eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilmesi de öngörülüyor.

İki ayrı alanda gerçekleştirilecek kurulum çalışmalarının ilki olan ve 24 ayda tamamlanması planlanan “Sıcaklık ve Nem Metroloji Laboratuvarının Kurulumu” projesi Sudan’a nem alanında birinci ve ikinci seviye çiy-noktası ölçer ve bağıl nem ölçerlerin kalibrasyonlarına imkan verecek altyapıyı sağlayacak. Bu proje tamamlandığında, SSMO  -10 °C ile 70 °C sıcaklık aralığında ve 10 %rh ile 95 %rh bağıl nem aralığında, higrometrelerin ve hava sıcaklık ölçerlerin kalibrasyonlarını düşük belirsizlikle gerçekleştirme kapasitesine ulaşacak. SSMO ayrıca -30 °C ile 60 °C çiy noktası sıcaklık aralığında, birince seviye cihazlar olan çiy noktası ölçerlerin kalibrasyonlarını gerçekleştirme imkanına da sahip olacak. Proje sonunda sıcaklık laboratuvarının kurulması ile birlikte SSMO, -40 °C ile 550 °C sıcaklık aralığında endüstriyel direnç termometrelerin, sayısal termometrelerin ısılçiftlerin, sıvı-cam termometrelerin ve sıcaklık-kontrollü hacimlerin kalibrasyonlarını düşük belirsizlikle gerçekleştirme yeteneğini kazanacak.

Medikal Metroloji Laboratuvarının Kurulumu 3 Yıl İçinde Gerçekleştirilecek

“Medikal Kalibratörler için Kalibrasyon Sistemlerinin Kurulumu” projesi ise, TUBİTAK UME Medikal Metroloji Laboratuvarı tarafından iki faz ve 2017-2019 yıllarını kapsayacak şekilde üç yıl içinde gerçekleştirilecek. Bu proje, EKG dahil Hasta Simülatörü, Elektriksel Güvenlik Analizörü, Anestezik Ajanlar ve Oksijen Analizörü dahil Gaz Akış Analizörü, Puls/Oksimetre Analizörü, Küvez Analizörü, Teşhis Amaçlı Ultrason Kalibratörü, Fototerapi Radyometresi, Defibrilatör Analizörü, Elektro Cerrahi Analizörü, İnfüzyon Pompası Analizörü, NIBP Simülatörü, Akciğer Simülatörü, Basınç-Nem-Sıcaklık Ölçüm Sistemleri gibi üst düzey kalibratör, simülatör ve analizörlerin kurulumunu kapsıyor.

Her iki proje kapsamında da SSMO araştırmacılarına hem Türkiye’de hem de Sudan’da eğitim ve danışmanlık hizmetleri de verilecek.

Anlaşma, ülkenin prestiji ve metrolojinin ülkemiz tarafından dünya coğrafyasına yaygınlaştırılması açısından da oldukça önemli bir gelişme niteliği taşıyor. Ayrıca gerçekleştirilecek bu ilk projelerin Sudan’a metrolojinin farklı alanlarında verilen diğer laboratuvar kurma tekliflerinin hayata geçirilmesi yönünde de başlangıç teşkil etmesi planlanıyor.

BM Heyeti TÜBİTAK’ı Ziyaret Etti

Fri, 08/18/2017 - 10:05

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve En Az Gelişmiş Ülkeler, Denize Kıyısı Olmayan Ülkeler ve Küçük Ada Devletleri Yüksek Temsilcisi (UN-OHRLLS) Fekitamoeloa Katoa Utoikamanu ve beraberindeki Birleşmiş Milletler Heyeti TÜBİTAK Marmara Teknokent’te (MARTEK) kurulması planlanan En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) için Teknoloji Bankası müzakereleri kapsamında ülkemizi ziyaret etti.

İlk olarak TÜBİTAK MARTEK’e giderek MARTEK Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek ve TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Orkun Hasekioğlu ile görüşen BM Heyeti, Teknoloji Bankası için ayrılması planlanan son teknoloji ürünü akılllı bilim merkezi binasında incelemeler gerçekleştirdi. Konuyla ilgili olarak BM Genel Sekreter Yardımcısı Utoikamanu, 2017 yılı içerisinde operasyonel hale gelmesi planlanan Teknoloji Bankası’nın MARTEK gibi onlarca teknoloji firması ve yüzlerce araştırmacıyı barındıran bir alanda kurulmasından duyacağı memnuniyeti belirtti. Utoikamanu, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enstitüleri ile aynı kampüs içerisinde bulunmanın da Teknoloji Bankası açısından geleceğe yönelik önemli faydalar sağlayacağını sözlerine ekledi.    

BM Heyeti, MARTEK’in ardından, Teknoloji Bankası kapsamında Kurumumuzun yürüttüğü çalışmaları ve sürecin ilerleyen aşamalarında atılması planlanan adımları görüşmek amacıyla TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin’i ziyaret etti. Görüşmede, ülkemizin Teknoloji Bankası kurulum sürecinde şimdiye kadar yaptığı katkıya ek olarak Banka’nın 2017 yılında operasyonel hale gelmesi hedefini gerçekleştirebilmek adına yapılması planlananlar ile bu kapsamda, iki tarafın birbirinden beklentileri paylaşıldı. Görüşme, BM’nin bilim ve teknolojiye yönelik ilk kuruluşu olacak olan Teknoloji Bankası’nın bir an önce hayata geçerek EAGÜ’ler için beklenen katkıyı yapmasına yönelik ortak niyetin beyan edilmesi ile tamamlandı.

9-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen IV. Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Konferansı (9-13 Mayıs 2011) kapsamında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından EAGÜ’lere yönelik bir bilim ve teknoloji taahhüt paketi açıklanmış ve paket kapsamında, bilim, teknoloji ve yenilik alanındaki taahhütlerden biri de, EAGÜ’ler için “Teknoloji Bankası” rolü üstlenecek uluslararası bir merkezin Türkiye’de kurulması olarak ilan edilmişti.

İlk Milli Yer Gözlem Uydumuz RASAT Yörüngedeki 6. Yılını Tamamladı

Thu, 08/17/2017 - 11:41

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) tarafından, Türkiye’de tasarlanıp, üretilen ilk milli yer gözlem uydusu RASAT, yörüngedeki altıncı yılını başarıyla tamamladı. Tasarım ömrü üç yıl olan RASAT, altı yıl süresinde yörüngesinde 32 bin 35 tur attı, toplam 2 bin 80 görüntüleme görevi gerçekleştirdi, 12 milyon 724 bin 200 km2’lik alanı görüntüledi.

17 Ağustos 2011’de Rusya’dan fırlatılan RASAT uydusu, güneşe eş zamanlı dairesel yörüngede ve 700 kilometre irtifada bulunuyor. Yörünge özelliği sayesinde Dünya’nın her yerinden görüntü alabilen RASAT, 7,5 metre siyah-beyaz ve 15 metre çok bantlı uzamsal çözünürlükte süpürçek kameraya sahip. Yeniden ziyaret zamanı ortalama dört gün olan RASAT, 3 eksende kontrol edilebiliyor. Her bir çerçeve görüntüsünün boyutları 30 km x 30 km olan RASAT, 960 km uzunluğuna kadar şeri görüntü alabiliyor.

RASAT uydu görüntüleri, GEZGİN portali (www.gezgin.gov.tr) aracılığı ile 2014 yılından bu yana paylaşılıyor. RASAT uydusundan indirilen ham görüntüler geometrik ve radyometrik düzeltmeleri yapılarak GEZGİN portaline aktarılıyor ve  e-devlet şifresiyle sisteme giren herkes görüntüleri ücretsiz olarak indirebiliyor.

Türk Bilim İnsanı, TUG Teleskobuyla Ötegezegen Keşfetti

Thu, 08/17/2017 - 10:34

Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz ve çalışma arkadaşlarının, 10 yıl boyunca, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde (TUG) bulunan RTT150 (1.5 m ayna çaplı Rus-Türk Teleskobu) ve bu teleskoba bağlı özel bir düzenek (iodine absortion cell - iyot soğurma hücresi) kullanarak aldığı veriler sonucunda, bizden 210 Işık Yılı (1 ışık yılı 9.5 Trilyon km) uzaklıkta bulunan, mutlak parlaklığı (Mv: Yıldızın 32.6 Işık Yılı uzaklıkta bulunduğunda görülen parlaklığı) 2.46 kadir (Astronomide kullanılan parlaklık birimi), görsel parlaklığı (V: Görsel parlaklık, gökyüzüne baktığımızda gözümüz ile algıladığımız parlaklık (yaklaşık). Göz en sönük 6. kadirden yıldızı görebilir, sayı düştükçe parlaklık artar) 6.51 kadir olan, kütlesi 1.25 Güneş kütlesi büyüklüğünde, çapı güneşin yaklaşık 5 katı, yüzey sıcaklığı ise yaklaşık 4860 Kelvin, katalog numarası HD208897 olan K0 tayf türünden dev bir yıldızın çevresinde, bu yıldızdan 1 Astronomi Birimi uzaklıkta (Dünya-Güneş uzaklığı, 150 Milyon km, AB) bulunan ve 353 günde dolanan yaklaşık 450 Dünya kütlesi büyüklüğünde bir ötegezegen keşfettiler.

TUG Müdürü Prof. Dr. Halil Kırbıyık, Dr. Mesut Yılmaz ve çalışma arkadaşlarının kullandığı tekniği şu sözlerle anlattı: “Ana yıldızın çevresinde gezegen dolanırken, gezegen ve gezegenin kütle çekimsel olarak bağlı olduğu ana yıldızın Dikine Hız (DH=RV, Radial Velocity) ölçümlerinin 10 yıllık gözlemi üzerine dayanmaktadır. Gözlenen yıldız sistemi bizden çok uzakta olduğu için sadece teleskoplar ile ana yıldız gözlenebilmektedir. Ancak ana yıldız ve çevresinde bulunan gezegen ortak kütle merkezi etrafında dolanmak zorunda olduklarından, ana yıldızın kendisi de ortak kütle merkezi çevresinde salınım göstermektedir. RTT150 teleskobunun odak düzlemine yerleştirilen ve dünyada sadece birkaç yerde bulunan "iyot soğurma hücresi" düzeneği ile ana yıldızın bu salınımları dikine hız yöntemi ile gözlenmiştir.”

Dr. Mesut Yılmaz ve arkadaşlarının bu önemli bulgusunun, 2007 yılından bu yana TUG’da bulunan RTT150 teleskobu kullanılarak Türk, Japon ve Rus bilim insanlarının ortaklığıyla gerçekleştirilen bir çalışma olduğuna işaret eden Prof. Kırbıyık, “Bu araştırma programı, Okayama Astrofizik Gözlemevi (OAO, Okayama Astrophysicak Observatory) ötegezegen araştırma programının bir parçası ve ortağı olarak başlamıştır. Bu çerçevede 50 adet G ve K tayf türünden dev yıldız seçilmiş ve bunların ayrıntılı gözlemleri hem TUG’da hem de OAO’da sürdürülmüştür. Ağırlıklı olarak TUG’da yapılan bu gözlemler sonucunda ilgili ötegezegen keşfi yapılmıştır” dedi.

Dr. Mesut Yılmaz ve arkadaşlarının bu çalışmasının 114F099 nolu proje ile TÜBİTAK tarafından bütçe anlamında, aynı zamanda da TÜBİTAK TUG tarafından gözlem olanağı sağlanarak desteklendiğini belirten Prof. Kırbıyık, bu keşfin bulgularının Astronomy & Astrophysics’de (https://doi.org/10.1051/0004-6361/201731184) yayınlanarak dünya bilim literatürüne önemli bir katkı sağlandığını ifade etti.

Elde edilen verilerin tümünün değerlendirildiğinde daha başka gezegenlerin de keşfedilmesinin beklendiğini kaydeden Prof. Kırbıyık, “14 Nisan 2016 tarihinde dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık tarafından Dr. Mesut Yılmaz'a TUG'da 1000 numaralı gözlem projesi başvurusu yapmasından dolayı proje ekibi adına bir plaket verilmiştir. Dr. Mesut Yılmaz halen TUG Akdemik Kurul Üyesi olarak görev yapmaktadır” dedi.

TÜBİTAK'tan Genç Girişimcilere 30 Milyon Lira Hibe

Tue, 08/15/2017 - 11:15

TÜBİTAK'ın BiGG Programı 2017 Çağrısı 1. Dönem Sonuçları belirlendi. Program, 2012 yılında başlatıldı ve bu kapsamda desteklenen 557 girişimci, şirketlerini kurarak iş fikirlerini hayata geçirdi.

Geçen yıl, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen "Teknogirişim Sermayesi Desteği" ile birleştirilen programın 1. aşamasında, TÜBİTAK tarafından desteklenen 20 uygulayıcı kuruluş, girişimcilere eğitim, mentorluk, kuluçka, işbirliği ağlarının kullanımı ve müşteri doğrulama desteklerini içerecek şekilde hızlandırıcı hizmeti sağladı.

Üstün başarılı girişimcilere çifte burs fırsatı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, program sayesinde Türkiye'de ilk kez yenilikçi fikirlerini hayata geçirme noktasında girişimcilere kapsamlı destek sunulduğunu söyledi.

Ergin, Bireysel Genç Girişim Programının 2. aşamasında TÜBİTAK tarafından başarılı bulunan girişimcilere, 150 bin liraya kadar sermaye desteği sağlanacağına ve isteyen her girişimciye iş rehberi atanacağına dikkati çekerek, "Bireysel Genç Girişim Programı desteği alan üstün başarılı girişimcilerin, Türkiye ve İngiltere'nin birlikte yürüttüğü 'Katip Çelebi-Newton Fonu' çerçevesinde, İngiltere'de İnovasyonun Liderleri Burs (Leaders in Innovation Fellowships) Programından faydalanmaları da sağlanıyor." diye konuştu.

Bireysel Genç Girişim Programı 2017 yılı çağrısı 1. dönemine 20 uygulayıcı kuruluş aracılığıyla, 3 bin 327 girişimci iş fikri başvurusu yapıldığını bildiren Ergin, bunlardan bin 457 girişimcinin 1. aşama desteği almaya uygun görüldüğünü belirtti. Uygulayıcı kuruluşların 1. aşama desteği alan girişimcilerden 320'sinin 2. aşamaya başvurmasını onayladığını kaydeden Ergin, bunlarda da 312'sinin başvuru şartlarına uygun bulunarak panel değerlendirmesine kabul edildiğini aktardı.

TÜBİTAK tarihinin en yüksek hibe desteğini veriyoruz

Ergin, TÜBİTAK tarafından yapılan panel değerlendirmeleri sonucunda, 206 girişimcinin Teknogirişim Sermayesi Desteği almasının uygun bulunduğunu açıklayarak, "Teknogirişim Sermayesi Desteği almaya hak kazanan 206 girişimci, ağustos ve eylül aylarında şirketlerini kurmaları sonucu TÜBİTAK'la sözleşme imzalayarak, 1 Ekim'de iş planlarını gerçekleştirmek için çalışmalarına başlayacak. Bireysel Genç Girişim Programı 2017 yılı 1. dönemi kapsamında girişimcilere yaklaşık 30 milyon liralık hibe destek sağlanacak." ifadesini kullandı.

Bireysel Genç Girişim Programı 2017 yılı 2. dönem iş fikri başvurularının, "bigg.tubitak.gov.tr" web adresinde duyurulan 20 uygulayıcı kuruluş tarafından 1-15 Ağustos'ta alındığına değinen Ergin, iş planı başvurularının ise 16-29 Ağustos'ta toplanacağını dile getirdi. TÜBİTAK tarafından eylül-kasımda yapılacak 2. aşama değerlendirme sonuçlarının 30 Kasım'da açıklanması planladıklarına işaret eden Ergin, şunları kaydetti:

"Programın 2017 yılı 2. döneminde, 4 binin üzerinde iş fikri ve 400'ün üzerinde iş planı başvurusu bekliyoruz. Bireysel Genç Girişim Programı 2017 yılı 1. ve 2. dönemi kapsamında, Türkiye'de girişimciliğe yönelik TÜBİTAK tarihinin en yüksek hibe desteğini veriyoruz. Bu noktada genç ve yenilikçi girişimcilerimizden temennimiz, özellikle savunma, enerji ve biyoteknoloji gibi alanlarda dışa bağımlılığımızı azaltacak katma değeri yüksek projeleri hayata geçirmeleri. TÜBİTAK olarak, kamu kaynaklarının etkin olarak kullanılacağı bu programda, Türkiye'yi daha ileriye taşıyacak projelerin desteklenmesi için çalışıyoruz."

Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Proje Başlangıç Toplantısı Gerçekleştirildi

Fri, 08/11/2017 - 11:03

TÜBİTAK BİLGEM ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü arasında 03 Temmuz 2017 tarihinde imzalanan “Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesinin Güncellenmesi ve 2018-2020 Eylem Planı Hazırlama Projesi (AUS SEP)” kapsamında, projenin başlangıç toplantısı 01 Ağustos 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Kamu, özel sektör, yerel yönetimler, üniversiteler ve STK temsilcilerinden oluşan yaklaşık 200 kişinin katıldığı başlangıç toplantısı ile paydaşlara, 260 günde tamamlanması hedeflenen projenin başladığı duyurulmuş, daha sonraki yapılacak çalışmalar konusunda beklentiler yetkililerce ifade edilmiştir.

Etkinlikte, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Galip Zerey, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Sayın Prof. Dr. Hacı Ali Mantar ve Haberleşme Genel Müdürü Sayın Ensar Kılıç konuşma yapmış ve AUS SEP proje koordinatörleri, yaptıkları sunumlar ile proje hakkında bilgi vermişlerdir. Toplantının sonunda gerçekleştirilen soru cevap bölümünde, paydaşların görüş ve önerileri alınmış, sorular cevaplandırılarak, projeye aktif katılım ve desteklerinin önemi üzerinde durulmuştur.

TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, yapmış olduğu konuşmasında, Akıllı Ulaşım Sistemleri konusunda TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermiş ve bu konuda yapılacak olan Ar-Ge faaliyetlerinin dışa bağımlılığı azalttığını ve Türkiye'nin ekonomisine katkıda bulunduğunu belirtmiştir.

Ülkemizin, ulaşım alanında, bilgi teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilecek olan üç yıllık eylemlerinin planlanacağı proje ile öncelikli olarak; ulaşım güvenliğinin sağlanması, yönetim performansının ve verimliliğin arttırılması ve çevreye duyarlı yerli ve milli çözümlerin geliştirilmesi, ulusal stratejinin belirlenmesi, bu stratejiler doğrultusunda planlanan eylemlerin UDHB HGM tarafından tek elden koordineli olarak yürütülmesi hedeflenmektedir.

Pages