-A A +A

TÜBİTAK RSS

Subscribe to TÜBİTAK RSS feed
Updated: 5 hours 17 min ago

Taşeron Başvuru Sonuçları

Mon, 02/19/2018 - 16:17

24 Aralık 2017 Tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve 01.01.2018 tarihli ve 30288 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Sözleşmeleri Kapsamında çalıştırılmakta olan işçilerin sürekli işçi kadrolarına veya mahalli idare şirketlerinde işçi statüsüne geçirilmesine ilişkin 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23 ve geçici 24 üncü maddelerinin uygulanmasına dair Usul ve Esasların belirlendiği Tebliğde belirtilen kriterler dahilinde yapılan ön inceleme ve esas inceleme sonucunda başvuruları kabul edilenler ile 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamına girmedikleri tespit edilenlerden başvuruları kabul edilmeyen kişilere ilişkin liste aşağıda yer almaktadır.

Yayımlanan listeye itirazlar en geç 22/02/2018 tarihi mesai bitimine kadar başvuruların yapıldığı birime yazılı olarak yapılacaktır.

Başvurusu kabul edilenlerin listesi için tıklayınız.

Başvurusu reddedilenlerin listesi için tıklayınız.

13. Dönem Teknoloji Ödülleri

Fri, 02/16/2018 - 17:22

Yenilikçi, teknik mükemmeliyete ve rekabet özelliklerine sahip çözümleri ödüllendirmek amacıyla 1997 yılından itibaren, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) ortak sinerjisinin bir ürünü olan Teknoloji Ödülleri, 2018, 13. Dönemi Ödüleri ile karşınızda! Türkiye'nin yeni teknoloji lideri benim diyorsanız hemen başvurun!

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları Ankara Kitap Fuarında

Fri, 02/16/2018 - 09:38

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları, 16-25 Şubat 2018 tarihleri arasında düzenlenen 12. Ankara Kitap Fuarına katılıyor. TÜBİTAK, fuarda farklı yaş gruplarına yönelik olarak yayımladığı toplam sayısı 30 bine yaklaşan 315 farklı kitapla yer alıyor.

 

Bilim okuryazarlığını küçük yaşlardan itibaren toplumun tamamına kazandırmayı öncelikli hedeflerinden biri olarak benimseyen TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları, katıldığı fuarlarda okurlarıyla daha yakından iletişim kurma olanağı buluyor. Okul öncesi, çocuk ve gençlik, başvuru ile yetişkin kategorilerinde kitapların okura sunulduğu TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları standına, her yaştan okurun yoğun ilgisi görülüyor. Satışların %10 indirimle gerçekleştirildiği fuarda, ziyaretçilere yayınlarla ilgili geniş bilgiler de veriliyor.

 

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları, Ankara Kitap Fuarı kapsamında çeşitli etkinlikler de gerçekleştiriyor. 24 Şubat 2018 Cumartesi günü saat 16.30’da Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay Belen tarafından "Beyin ve Algı" konulu söyleşi yapılacak. Ayrıca 17 Şubat’ta Ali Sinan Sertöz, 18 Şubat’ta Emrehan Halıcı, 24 Şubat’ta Özlem Korçak ve 25 Şubat’ta da Mehmet Esabil Yurdakul okurlarıyla buluşacak ve kitaplarını imzalayacaklar.

TÜBİTAK UME Fizik Alanında ilk Uluslararası Patentlerini Aldı

Thu, 02/15/2018 - 16:16

TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü’nün Optik-Fotonik alanındaki 2 uluslararası patent başvurusu Japonya Patent Ofisi, Avrupa Patent Ofisi ve Amerika Patent ve Marka Ofisi tarafından kabul edildi.

Doç.Dr. Oğuz ÇELİKEL’in buluş sahibi olduğu “İnterferometrik Fiber Optik Jiroskobun (IFOG) Anlık Sıfır Açısal Hız Değerinin Dinamik Olarak İzlenmesi” ve yine Doç.Dr. Oğuz ÇELİKEL ile Doç.Dr. Ferhat SAMETOĞLU’nun birlikte buluş sahibi oldukları “Fiber Optik Toplama Küresi Esaslı Lazer Enerji Metre ve Birincil Seviye Standartlara İzlenebilir Kalibrasyon Sistemi” TÜBİTAK UME’nin Fizik dalında kabul edilen ilk patent başvuruları oldu.

Böylece Optik/Fotonik, Fiber Optik Sensör, Lazer ve INS konularında en ileri teknolojilerin üretildiği ABD, Japonya ve Avrupa ülke ve bölgelerinde bu buluşlar TÜBİTAK adına tescillendi.

Doç.Dr. Oğuz ÇELİKEL’in imza attığı “İnterferometrik Fiber Optik Jiroskobun (IFOG) Anlık Sıfır Açısal Hız Değerinin Dinamik Olarak İzlenmesi” projesi GPS sinyallerinden bağımsız otonom hareket etmeye ve gerçek zamanlı konumlamaya ihtiyaç duyan uçak, uydu, helikopter, gezgin tip füze, denizaltı gibi platformlarda kullanılan Ataletsel Seyrüsefer Sistemleri (Inertial Navigation Systems-INS)’nde yaşanan hatalara çözüm getiriyor.

Bu buluşta INS sistemlerindeki olumsuz durumlar ortadan kaldırılarak artık “Gerçek Zamanlı Anlık Açısal Hıza Karşılık Gelen Anlık Voltaj Değeri”nden, “Önceden Belirlenmiş Sıfır Hıza Karşılık Gelen Voltaj Değeri” değil “Gerçek Zamanlı Sıfır Hıza Karşılık Gelen Voltaj değeri” çıkartılıyor.  Bu işlem için faz modülasyonlu IFOG algılama sarımına ilave bir fiber sarımı ile mikroişlemci kontrollü Mikro Elektro Mekanik Sistem-MEMS Fiber Optik anahtarlar kullanılarak C tabanlı iki adet gömülü yazılım ve açık/kapalı döngü faz modülasyonu IFOG sensörleri için hem yeni ve özgün konsept ve hem de bu konseptin uygulanmasına dair metod dizisi geliştirildi.

Doç.Dr. Oğuz ÇELİKEL ile Doç.Dr. Ferhat SAMETOĞLU’nun birlikte hayata geçirdikleri “Fiber Optik Toplama Küresi Esaslı Lazer Enerji Metre ve Birincil Seviye Standartlara İzlenebilir Kalibrasyon Sistemi” buluşuyla ise özgün olarak tasarımlanan sistem sayesinde darbeli rejimde emisyon yapan lazer kaynaklarının ortalama darbe enerjisi 16.5 pJ - 100 mJ aralığında birincil seviye standardlara izlenebilir şekilde ölçülebiliyor. Bu işlevinin yanında bu buluş ile aynı zamanda çeşitli seviyelerde ortalama lazer enerji darbe enerjileri üretmek, üretilen bu ortalama lazer darbe enerjilerini birincil seviye standardlara izlenebilir şekilde aynı sistem ile ölçerek “referans” ortalama lazer darbe enerjileri üretmek ve üretilen “referans” ortalama lazer darbe enerjileri ile yukarıda belirtilen enerji aralığında askeri ve ticari lazer enerji ölçerlerin izlenebilir kalibrasyonlarını gerçekleştirmek mümkün olacak.

Metroloji dünyası için büyük prestij değeri taşıyan bu iki buluşun dışında TÜBİTAK UME’nin başvuru süreci resmi olarak başlatılmış 7’si ulusal ve 7’si de uluslararası olmak üzere toplam 14 patent başvurusunun işlemleri sürüyor. Bunlardan olumlu inceleme raporu gelen 3 uluslararası başvuru için ülke ve bölge başvuruları yapılmış olup takipleri devam ediyor.

 

Fiber Optik Toplama Küresi Esaslı Lazer Enerji Metre ve Birincil Seviye Standartlara İzlenebilir Kalibrasyon Sistemi

İnterferometrik Fiber Optik Jiroskobun (IFOG) Anlık Sıfır Açısal Hız Değerinin Dinamik Olarak İzlenmesi

2555 TÜBİTAK- SRGNSF İkili İşbirliği Destek Programı‘nın Son Başvuru Tarihi Uzatılmıştır

Thu, 02/15/2018 - 11:19

Kurumumuz ile  Gürcistan Shota Rustaveli Gürcü Ulusal Bilim Vakfı (SRGNSF) arasındaki işbirliği çerçevesinde yayınlanan 2555 TÜBİTAK- SRGNSF İkili İşbirliği Destek Programı‘nın son başvuru tarihi 15 Şubat 2018 olarak ilan edilmişti.

Bununla beraber, karşı kuruluşla yapılan görüşmeler sonucunda, bahsekonu çağrının 01 Mart 2018 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir. 

TÜBİTAK-SRGNSF Ortak Çağrısı’na dair detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

 

2218 – Yurt İçi Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı 2017/2 Bilimsel Değerlendirme Sonuçları

Wed, 02/14/2018 - 15:38

2218 – Yurt İçi Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı 2017/2 Bilimsel Değerlendirme Sonuçları

2218 – Yurt İçi Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı 2017 yılı 2. Dönem başvurularının bilimsel değerlendirme sonuçları belli oldu.

Değerlendirme sonuçları için e-bideb.tubitak.gov.tr adresinden giriş yapabilirsiniz.

İslam Kalkınma Bankası Katılım Platformu ve Dönüşüm Fonu Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Mon, 02/12/2018 - 17:32

“İslam Kalkınma Bankası (İKB) Katılım Platformu ve Dönüşüm Fonu Tanıtım Toplantısı, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımıyla, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) gerçekleştirildi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, bilim, teknoloji ve yenilikçiliğin bütün sektörleri çapraz olarak kapsayan bir platform olduğunu söyledi. Cahilliğin karşısında duran her şeyin insanlığın ilerlemesi için temel bir kaynak oluşturduğunu ifade eden Prof. Dr. Ergin, "Burada bulunmamızın amacı sadece iletişim, bilişim değil, toplumun her sektörünü etkileyecek bilim ve teknoloji konularıyla alakalı. Yıllardır gönül coğrafyamız üzerinde İslam İşbirliği Teşkilatının kapsamı da olsa, Körfez de olsa, hep bilim ve teknolojinin hayatımıza nasıl gireceğini konuşuyoruz ama yaptığımız şeylerin adedi çok az. Türkiye olarak son 15 yıldır bu işe kalbimizin yanında, aklımızı, becerimizi de koyduk" dedi. Prof. Dr. Ergin, Türkiye'nin bu konuda geldiği noktayı yakın coğrafyasına nasıl taşıyacağına dair endişeler bulunduğuna işaret ederek, İKB'nin fonu ve platformunun AB ve diğer fonlara alternatif bir girişimi başlatacağını dile getirdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojilerinde sahip olduğu potansiyeli sadece bölgesinde değil, tüm İslam dünyasında kalkınma yolundaki girişimlerin hizmetine sunmaya hazır olduğunu belirterek, "Hızla gelişmekte olan ekonomi olarak ve Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 2023'e yürürken Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü, hem ülkemizin hem de tüm İslam aleminin büyüme ve kalkınmasında çok önemli bir potansiyel taşıyor" dedi. Sayan, İKB tarafından oluşturulan "Dönüşüm Fonu" ve "Katılım Platformu"nun küresel bir inovasyon ekosistemi oluşturmanın yanı sıra, bilim, teknoloji ve inovasyonla ekonomik ve sosyal kalkınmayı hızlandıracak projelere destek vermeyi hedeflediğine değindi. Dijital çağın sunduğu sayısız fırsat ve yeniliğe rağmen çözülmeyi bekleyen birçok sorunun bulunduğunu belirten Sayan, dünyanın bir kısmının bilim, teknoloji ve inovasyon sayesinde refah seviyelerini yükseltirken, geri kalanının da hala yoksulluk sınırında yaşadığına dikkati çekerek, "Bilgi ve iletişim teknolojileri, kalkınmanın hızlandırıcısı ve lokomotifi olarak yaşadığımız dijital çağda son derece büyük bir öneme sahiptir. Bilgi ve iletişim teknolojilerine erişimi olanlarla bu imkandan yoksun bulunanların yaşam kaliteleri arasındaki uçurum, bu önemi çok çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor" diye konuştu. Sayan, "Bilim, teknoloji ve inovasyonda yazılım, donanım ve altyapı unsurlarında ithalata mahkum olmadan, ihtiyaç duyulan tüm kaynakların yerli ve milli üretim yoluyla tedarik edilmesinin önemine inanıyor ve bu kapsamdaki çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

İKB Türkiye Bölge Direktörü Saleh Jelassi de Bankanın üye ülkelerin kalkınmada karşılaştığı zorlukların üstesinden gelebilmek için tanıtılan fon ve platformla bilim, teknoloji ve yenilikçiliği geliştirmeyi hedeflediğini söyledi. Türkiye'nin İKB üye ülkeleri arasında ayrı bir noktada olduğunu vurgulayan Jelassi, "İslam Dünyası Bilim ve İnovasyon Atlası'nın da gösterdiği gibi Türkiye, birçok önemli bilim, teknoloji ve iletişim göstergelerine göre İKB üye ülkeleri arasında önde gelen bir ülke. Türkiye, araştırmacı sayısı ve araştırmacı oranının en yüksek olduğu üçüncü ülke. Gayrisafi yurt içi hasıladan Ar-Ge'ye ayrılan harcamaların oranının en yüksek olduğu üçüncü ülke ve bilimsel yayınlarda en üretken İKB üyesi ülke" diye konuştu. Jelassi, Türkiye'nin bilimsel performansındaki gelişimin son yıllarda neredeyse Çin ile rekabet edebilecek düzeye geldiğine dikkati çekerek,  "İnkar edilemez bir şekilde, Türkiye, bilim ve teknolojik gelişimde uzmanlığını ve know-how'ını diğer İKB üyesi ülkelere sunabilecek büyük bir potansiyele sahip. Bu uzmanlık ve bilgiden faydalanmak için Türkiye ile tam bir iş birliği içinde olan İKB, hali hazırda Türkiye'nin uzmanlığı ve know-how'ını paylaşmak için çeşitli İKB üye ülkeleriyle birlikte projeler yürütmektedir" dedi.

“TÜBİTAK’ta Ar-Ge’yi, Politika Oluşturmayı ve Fonlamayı Ayıracağız”

Toplantıda, Türkiye ekonomisine ilişkin sunum yapan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TÜBİTAK’ı yeniden yapılandıracaklarını belirtti. Şimşek, "TÜBİTAK'ta Ar-Ge'yi, politika oluşturmayı ve fonlamayı ayıracağız. Bunları birbirinden ayırdığımız zaman daha etkili çalışma söz konusu. Politikayı da gelişmiş ülkelerden ilham alarak çok daha net bir şekilde tanımlıyoruz. Finansman konusunda çok güçlü destekler var" diye konuştu.  Melek yatırımcılar, risk sermayesi ve kitle fonlaması gibi konularda atılan adımları anlatan Şimşek, "O da yetmedi, Kalkınma Bankasının start-up'lara, başlangıç düzeyinde gelecek vadeden şirketlere nasıl destek vereceği konusunda çalışıyoruz. Bankanın, bu firmalara destek vermesinin önünü açacağız. Hazine olarak fonlara para veriyoruz. Böylece ekosistemi daha da güçlendiriyoruz. Önümüzdeki dönemde bütün bunlar sonuç üretecek ve Türkiye katma değer zincirinde yukarı çıkacak. Böylece Türkiye, bugün sorun diye gördüğümüz cari açığı tamamen geride bırakacak. Teknoloji firmalarını desteklemeye yönelik fonlar kurulacak. Dijital transformasyon için özel sektörle yol haritası hazırladık, onu paylaşacağız. Biz, her alanda bilim ve teknolojiyi daha güçlü devreye koyup destekleyeceğiz" diye konuştu.

“Kadınların İş Gücüne Katılımını Artıracağız”

İş gücü piyasasını daha esnek hale getireceklerini ve kadınların iş gücüne katılımını artıracaklarını belirten Şimşek, "Kadınların eğitim düzeyi hızla yükseliyor. Türkiye artık tek kanatlı değil, çift kanatlı uçmaya başlayacak. Bütün kadınları üniversite mezunu yapacağız. Bunun için de önümüzdeki dönemde daha büyük teşvikler vereceğiz. İş başı eğitimini, hayat boyu öğrenmeyi çok önemsiyoruz, part time çalışmanın önünü çok daha güçlü şekilde açacağız" ifadesini kullandı. Gelecek dönem yapılacak reformlar konusunda da bilgi veren Şimşek, "Şirketler kurtarılabiliyorsa kurtarılması, kurtulamıyorsa rahat şekilde tasfiyesinin önünü açacak kapsamlı bir reform Mecliste. 1-2 hafta içinde geçer diye ümit ediyorum. Diğer tüm alanlarla reform yapmaya devam edeceğiz. Vergiyi tabana yaymak, dolaylı vergilere olan bağımlılığı azalmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde çok önemli reform başlıklarımız var. Bunlardan birkaç tanesi, birkaç ay içinde geçecektir. Şu anda katma değer vergisi (KDV) reformu tamamlanmış durumda, Mecliste ele alınacak. Kamu yönetiminde de önemli bir reform gündemde" dedi.

Türkiye'nin, pek çok alanda Avrupa'nın ilk 3 sırasını hedeflediğini belirten Şimşek, "Kişi başı milli gelirde, milli gelir büyüklüğünde ve diğer alanlarda ilk üçü hedefliyoruz, iddialıyız, oraya da eninde sonunda ulaşacağız" diye konuştu. Şimşek, Türkiye'de atıl kaynaklar olduğunu ve bunları değerlendireceklerini vurgulayarak, "Ciddi altın stoku var, bunu piyasaya çekmeliyiz. İlk defa ev alacaklara yeni bir teşvik mekanizması getiriyoruz. İstanbul Finans Merkezi düzenlemelerini de yakında Meclise getireceğiz" diye konuştu.

Şimşek, Türkiye ekonomisinin büyüklüğünün 2050'de 5 trilyon doların üzerine taşınmış olacağına işaret ederek, şunları söyledi: "Bizim, beşeri sermaye, altyapı ama en önemlisi Ar-Ge, inovasyon ekosistemini daha da güçlendirmemiz lazım. Bu konuda kat edeceğimiz çok mesafe var. Türk özel sektörünün daha çok Ar-Ge yapmasını ve teşviklerimizden yararlanmasını bekliyoruz. Çok güçlü desteğe devam edeceğiz.”

Konuşmaların ardından İKB Başkan Danışmanı Hayat Sindi, Katılım Platformu ve Dönüşüm Fonu'na ilişkin detaylı bir sunum yaptı.

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Heyecanı Başlıyor

Fri, 02/09/2018 - 17:13

2016 yılından bu yana TÜBİTAK tarafından düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması bu yıl 20-23 Eylül tarihlerinde gerçekleşecektir. İstanbul 3. Havalimanı’nda “Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali” kapsamında Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) işbirliği ile gerçekleşecek etkinliğin hedefi, İHA konusundaki farkındalığı arttırmak ve katılımcılara teknik ve sosyal deneyim kazandırmaktır.

Bu yarışmanın amacı özellikle yangın veya kaza gibi acil durumlarda insanlara yardım edecek, sivil kullanıma yönelik olarak İnsansız Hava Araçları geliştirilebileceğini ortaya koymaktır.

Lise ve üniversite öğrencilerine yönelik olan yarışmada öğrenciler, istenilen özelliklerde sabit veya döner kanatlı İHA’larla uçuş ve manevra kabiliyeti, otonom uçuş, faydalı yük tanıma, taşıma ve bu yükü istenen bölgeye bırakma becerilerini göstereceklerdir. Takımların yarışma web sitesinde ilan edilen Kurallar Kitapçığı’nda belirtilen teknik ve idari kurallara uymaları gerekmektedir.

Yarışmaya başvuran takımlar belirtilen tarihlerde TÜBİTAK’a önce Kavramsal Tasarım Raporu, daha sonra Detaylı Tasarım Raporu göndermek zorundadır. Bu raporlar ile takımların araçlarını yaparken kaydettikleri ilerlemeler takip edilmekte ve yarışma jürisi tarafından raporlar puanlanmaktadır. Takımların yarışma günü uçuş görevlerini gerçekleştirme sıraları Detaylı Tasarım Raporundan aldıkları puana göre belirlenecek ve uçuş görevleri en yüksek puan alan takımdan başlanarak gerçekleştirilecektir.

Her aracın kendi kategorisinde değerlendirildiği yarışmada sabit ve döner kanatlı İHA’lar farklı görevleri gerçekleştirecektir.

Yarışma süresince her takım, tüm uçuş görevleri için en fazla 5 uçuş hakkına sahip olacak. Ancak takımların bu haklarını kullanabilmeleri için kendilerine uçuş sırasının gelmesi gerekmektedir. Uçağın görev uçuşu için pistten kalkışı bir hakkın kullanılması anlamına gelmektedir. Görevler sırayla gerçekleştirilecek ve bir görevin gerçekleştirilmesi için bir önceki görevin başarılı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Yurtiçinden katılan takımlar için, yarışmaya hazırlık sürecinde Detaylı Tasarım Raporu Hazırlama Teşviki olarak 4.000 TL ve Katılım desteği olarak da 2.500 TL, yurtdışından katılan takımlar için ise toplam 5.000 TL teşvik verilmektedir. Yarışma sonucunda her iki kategorinin birincilerine 10.000 TL, ikincilerine 7.500 TL, üçüncülerine 5.000 TL ödül verilmektedir. Ayrıca sportmenlik, centilmenlik, takım ruhu vb. alanlarda gösterilen başarılar için her iki kategoride 2.500 TL mansiyon ödülü verilmektedir.

2544- TÜBİTAK- JSPS Ortak Proje Çağrısı Sonuçları

Fri, 02/09/2018 - 14:22

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Japon Bilimi Destekleme Kurumu (JSPS) arasındaki Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Protokolü çerçevesinde, 2017 yılında açılan ortak proje çağrısı kapsamında toplam 2 projenin desteklenmesine karar verilmiştir.

Desteklenmesine karar verilen projelere buradan ulaşabilirsiniz.

Patent Destek Programı'nın Kapsamı Genişletildi

Thu, 02/08/2018 - 14:46

TÜBİTAK ile TÜRKPATENT arasında "Patent Destek Programı"nın kapsamının genişletilmesine yönelik protokol imzalandı. TÜRKPATENT üzerinden yapılan başvuruların tamamının maddi sorumluluğunu TÜBİTAK'ın karşılayacağı bir yapı oluşturuluyor

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) arasında, kurumların iş birliğinde sürdürülen "Patent Destek Programı"nın kapsamının genişletilmesine yönelik protokol imzalandı. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, TÜBİTAK’ta gerçekleştirilen protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, "1602 Patent Destek Programı"nda yapılan değişikliklerle buluşlara daha fazla destek sağlanacağını söyledi. Kurum olarak Türkiye'nin fikri mülkiyetinin zenginleştirilmesinde teknolojinin ve bilimin katkısının artırılmasına destek verdiklerini belirten Prof. Ergin, söz konusu protokolün tescil işlemlerindeki başvuru miktarını ve teşvikleri artırmak açısından önemli olduğunu bildirdi. Programın, TÜBİTAK tarafından geçmişten bu yana belirli oranda desteklendiğini anımsatan Prof. Dr. Ergin, şunları söyledi: "TÜRKPATENT'in geçen yıl tescil otoritesi olması dolayısıyla desteklerimizde değişiklik yaptık. Protokolde eskiye göre iyileştirme yapılan başlıklar var. TÜRKPATENT üzerinden yapılan başvuruların tamamının maddi sorumluluğunu TÜBİTAK'ın karşılayacağı bir yapı oluşturuyoruz. Patent başvurusu vekil desteğini katlayarak artırıyoruz. Ülkeler bazında ise kapsamı genişletiyoruz. TÜBİTAK'a 'Bir fikrim var' diyerek gelen herkese kapımız açık. Gayemiz fikirleri ticari bir metaya dönüştürmek üzere destekler vermek ancak ticari metaya dönüşen şeylerin bir koruma altına alınması ve tescil mekanizmasıyla desteklenmesi gerekiyor. TÜRKPATENT ile aramızdaki protokol, fikir ya da buluşların ticari hayata geçerek, cari açığımızı kapatacak şekilde desteklenmesi anlamına geliyor."

 

 "Türkiye, Marka Başvurusunda Avrupa'da İlk Sırada"

TÜRKPATENT Başkanı Habip Asan da Türkiye'de son dönemde patent başvuru sayılarının ulusal ve uluslararası bazda önemli artış gösterdiğine değindi. Asan, 2007'de TÜBİTAK iş birliğinde ilk defa uygulanmaya başlanan "1008 Teşvik Destek Programı" kapsamında 2007-2014 yıllarında yaklaşık 9 bin 500 ulusal patent başvurusu için 14 milyon lira teşvik kullanıldığını söyledi. Söz konusu programın 2014'te "1602" koduyla revize edildiğini anlatan Asan, ulusal başvurular için 15 binin üzerinde talep karşılığında 7,2 milyon lira teşvik sağlandığını dile getirdi. Asan, bu kapsamda TÜBİTAK tarafından 2007-2017 yıllarında sınai mülkiyet alanında yaklaşık 35 milyon lira teşvik kullanıldığını vurgulayarak, "Türkiye, 2017 yılında 120 bin marka başvurusuyla son 6 yılda olduğu gibi Avrupa'da en fazla marka başvurusu yapılan ülke oldu. Geçen yıl 40 binin üzerinde tasarım başvurusu geldi. Bu başvurularda da Avrupa'da son 5 yıldır ikinci sıradayız" dedi. Türkiye'nin ulusal patent başvurularında geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 34 artışla 8 bin 625'e ulaştığına dikkati çeken Asan, Patent İşbirliği Anlaşması (PCT) kapsamındaki uluslararası başvurularda ilk kez 4 haneli rakama ulaşıldığını, bin 68 rakamına gelindiğini bildirdi. Söz konusu başarıda TÜBİTAK tarafından sağlanan desteklerin önemli rol oynadığına işaret eden Asan, "Türkiye'deki gerçek ve tüzel kişilerin patent başvurusu desteğinde, Uluslararası Araştırma ve İnceleme Otoritesi olarak TÜRKPATENT'i seçmesi durumunda masraflarının tamamı destek programı tarafından karşılanacak. Daha önce ABD, Avrupa Patent Ofisi ve Japonya'da tescil edilen patentler için verilen desteğin kapsamı, Çin ve Kore'yi de içerecek şekilde genişletildi. Bu teşvik programının Türkiye'de sınai mülkiyet başvurularının artması noktasında 2018'de tavan yapacağını öngörüyorum" dedi. Asan, buluşların patent başvurusuna dönüşmesinde önemli rol oynayan patent vekillerine verilen desteğin de 250 liradan bin liraya çıkarıldığını bildirdi. Konuşmaların ardından iki kurum arasında söz konusu patent destek programına yönelik protokol imzalandı.

1512-BiGG 2018 Yılı 1. Çağrısı Açıldı

Wed, 02/07/2018 - 15:13

Yenilikçi iş fikirlerini destekleyen 1512- Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (Bireysel Genç Girişim-BiGG) 2018 yılı 1. çağrısı açıldı.

1. aşama faaliyetlerini yürütmek üzere BiGG Uygulayıcı Kuruluşları kendi web sayfalarında ilan edecekleri duyuru ile iş fikri başvurularını kabul edeceklerdir.

Uygulayıcı Kuruluşlar 1. aşama kapsamında; girişimcilerin iş fikirlerinin toplanması, değerlendirilmesi, seçilen iş fikirlerinin iş planına dönüştürülmesine yönelik eğitim, rehberlik, kuluçka vb. hizmetler ile iş fikirlerinin doğrulanması ve 1. aşama sonunda girişimcinin TÜBİTAK’a sunacağı iş planı önerilerinin onaylanması gibi faaliyetleri gerçekleştireceklerdir.

1. aşama sonucunda, sadece BiGG Uygulayıcı Kuruluşları tarafından iş planları onaylanan girişimcilerin önerileri TÜBİTAK’a sunulabilecektir. 2. Aşama iş planı başvuruları TÜBİTAK tarafından 30 Mart 2018 tarihi itibariyle alınmaya başlanacaktır.

 

1512-BiGG 2018 Yılı 1. Çağrı Dokümanı

 

 

 

1601 Programı 2018 Yılı 1. Çağrısı Açıldı

Wed, 02/07/2018 - 14:27

1512 Teknogirişim Sermaye Desteği (BiGG) Programının 1. aşama faaliyetlerini yürütecek Uygulayıcı Kuruluşları belirlemek üzere 1601 - Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında yeni bir çağrıya çıkılmıştır.

Bu çağrı ile belirlenecek Uygulayıcı Kuruluşlar, girişimcilerin

 • Akıllı Ulaşım
 • Enerji ve Temiz Teknolojiler
 • İleri İmalat ve Sanayi 4.0
 • İletişim ve Sayısal Dönüşüm
 • Sağlık ve İyi Yaşam
 • Sürdürülebilir Tarım ve Beslenme

tematik alanlarında iş fikirleri başvurularının toplanması ve değerlendirilmesi, başarılı bir iş planına dönüşme olasılığı yüksek olan iş fikirleri için girişimcilere ön kuluçka/hızlandırıcı hizmetlerinin verilmesi ve girişimcilerin hazırlayacağı iş planı önerilerinin BiGG Programı 2. aşama başvurusu için uygunluğunun değerlendirilmesi faaliyetlerini yürüteceklerdir.

Başvuru:

Bu çağrıya

a. üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO),

b. kanunla kurulmuş vakıflar,

c. girişimcilik alanında en az bir iş fikri yarışması düzenleyerek iş fikri değerlendirme süreçlerini başarıyla yürütmüş veya hızlandırıcı, kuluçka, vb. alanlarda deneyimi olan Türkiye’de yerleşik sermaye şirketleri

başvuru yapabilecektir.

Başvuru yapacak kuruluşların;

 • iş fikirlerinin/planlarının değerlendirmesinde teknik uzman desteği,
 • hızlandırıcı faaliyetlerinde teknik danışman desteği,
 • tanıtım ve yaygınlaştırma,
 • ön kuluçka faaliyetleri için ek finansman,
 • işbirliği ağlarına erişim,
 • finansman kaynaklarına erişim

sağlamak amacıyla büyük ölçekli firmalar, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, kooperatifler ve ilgili kamu kurum/kuruluşları ile işbirliği yapmaları önerilmektedir.

Çağrı başvuruları, eteydeb.tubitak.gov.tr internet adresinde yer alan PRODIS (TEYDEB Proje Değerlendirme ve İzleme Sistemi) üzerinden alınacaktır.

Kuruluşlar 01.02.2018 – 01.03.2018 tarihleri arasında PRODİS üzerinden ön kayıt işlemlerini yapabilecek, başvurularını 30.03.2018 tarihine kadar TÜBİTAK’a gönderebileceklerdir.

 

Değerlendirme:

Çağrı kapsamında yapılan başvurular, Uygulama Esasları çerçevesinde panel yöntemiyle değerlendirilecektir.

Destek şekli:

Çağrı sonucunda belirlenen Uygulayıcı Kuruluşlar en fazla 2 yıl desteklenecek olup bu kuruluşlara çağrı metninde tanımlanan ölçütlere göre %90 veya %100 oranında hibe destek sağlanacaktır.

İlgili Dokümanlar:

Çağrı Metni

Başvuru İşlemleri Sunumu

Hedef Tablosu

Not: PRODİS’te Hedef Tablosu pdf formatında ek olarak sunulmalıdır.

25. Ulusal Bilim Olimpiyatları ve 22. Ortaokul Bilim Olimpiyatları Ödülleri Sahiplerini Buldu

Wed, 02/07/2018 - 09:53

Mayıs Ayı içerisinde yapılan  25. Ulusal Bilim Olimpiyatları ve 22. Ortaokul Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavına 2630’ı erkek öğrenci ile 2056’sı ise kız öğrencinin katıldığı toplam 4686 öğrenci başvurmuştur. Bu sınav sonucunda her bir dalda ortalama 50 kişi  toplamda 305 kişi yaz okuluna davet edildi. İki haftalık eğitimin ardından Aralık ayı içerisinde Birinci Aşama Sınavını geçen öğrenciler Ulusal madalyaların dağıtıldığı İkinci Aşama sınavına girdi.

25. Ulusal Bilim Olimpiyatları ve 22. Ortaokul Bilim Olimpiyatları İkinci Aşama Sınavı sonucunda Antalya’da düzenlenen Ödül Töreni’nde 6 dalda toplamda 21 Altın, 47 gümüş, 74 Bronz madalya hak eden öğrencilere verildi. Geleceğin bilim insanı adayı öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Yarışmalarımıza katılan tüm öğrencilerimize, ailelerine, öğretmenlerimize, başta Komite Başkanlarımız olmak üzere eğitimlerde görev alan tüm akademisyenlere teşekkür ediyoruz.

Madalya alan öğrencilerimiz eğitimlerinin devamında burs ve çeşitli oranlarda ödül ücreti almaya hak kazandı. Öğrencilerimizin başarılarının karşılığı olarak Ulusal ve Uluslararası madalya para ödülleri ve Lisans bursları, kazanılan madalya türlerine göre kademeli olarak yeniden düzenlendi.

Öncelikle, Ulusal madalya para ödülü önemli ölçüde arttırıldı. Altın madalya ödülü 5000TL, Gümüş madalya ödülü 4000 TL ve Bronz madalya ödülü 3000 TL’ye yükseltildi.

Uluslararası madalya kazananların para ödülü de güncellendi. Buna göre, Altın madalya alanlara 15.000 TL, Gümüş madalya alanlara 12.000 TL ve Bronz madalya alanlara ise 9.000 TL ödül verilecek.

Ayrıca, Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın madalya alanlardan puan sıralamasında dünya Birincisi, İkincisi ve Üçüncüsü olanlara 20.000 TL ilave para ödülü de verilecek.

Ulusal Bilim Olimpiyatlarında madalya kazanan öğrencilerin burslarında da önemli yenilikler yapıldı. Ayrıntılı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/2750/2205-olimpiyat_burs_miktarlari.pdf

TÜBİTAK Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları Nedir?

Ortaokula devam etmekte olan öğrencileri matematik dalında çalışmalar yapmak üzere yönlendirmek, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda erken yaşlardan itibaren özel eğitim olanakları sağlayarak gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla her yıl ülke genelinde Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatı düzenlenmektedir. 2018 yılı itibariyle bilgisayar dalında da başvurular alınacaktır.

Sınavlar iki aşamalı olarak yapılmakta olup Birinci Aşama Sınavı 28 il merkezi ile KKTC’de gerçekleştirilir. Birinci Aşama Sınavı sonunda belli bir başarı düzeyine ulaşan öğrenciler, İkinci Aşama Sınavı’na eşit şartlarda hazırlanmak üzere alanlarında uzman Akademisyenler tarafından eğitilecekleri Yaz Okulu’na davet edilirler. İkinci Aşama Sınavı’nın ardından dereceye giren öğrencilere altın, gümüş ve bronz madalyaları takdim edilir.

TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları Nedir? Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında ülkemizi temsil eden ekipler nasıl seçilir?

Ortaöğretim kurumlarına devam etmekte olan öğrencileri temel bilimlerde çalışmalar yapmak üzere teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bu alanlarda özel eğitim olanakları sağlamak yolu ile gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla Ulusal Bilim Olimpiyatları düzenlenmektedir.

Ulusal Bilim Olimpiyatları 2 aşamalı olarak 5 ayrı dalda (Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Bilgisayar) düzenlenmektedir.

Ulusal Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama sınavına her ortaöğretim kurumu, okul yönetimince seçilen başarılı öğrenciler ile katılabilir. Birinci Aşama Sınavlarında genel değerlendirme sonunda başarılı görülen öğrenciler o yıl içinde yapılacak Yaz Okuluna ve ikinci aşama sınavlarına çağırılır.

İkinci Aşama Sınavları sonucunda ulusal madalyalar belirlenir. İkinci Aşama Sınavlarında belli bir başarı düzeyi gösteren öğrenciler eğitim amacıyla düzenlenen Kış Okulu ve Uluslararası Bilim Olimpiyatları Takım Seçme Sınavlarına davet edilirler. Bu sınavlar sonucunda Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edecek olimpiyat ekipleri belirlenmektedir.

Ödül alan öğrencilerin tam listesine ulaşmak için tıklayınız.

EMBO Yerleşim Desteği İçin Son Başvuru Tarihi 16 Nisan!

Tue, 02/06/2018 - 11:44

TÜBİTAK’ın finansal destek sağladığı Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu (European Molecular Biology Organisation-EMBO) Yerleşim Desteği Programı’na yaşam bilimleri alanında faaliyet gösteren genç bilim insanları başvurabilir.

Başvurular için son tarih 16 Nisan 2018!

EMBO Yerleşim Desteği Programı, Türkiye, Estonya, Litvanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Portekiz’in bir araya gelerek, yaşam bilimleri alanında genç araştırmacıların ülkelerine dönerek, araştırma faaliyetlerine kendi laboratuvarlarında devam etmelerini sağlayan, finansal desteğin bu ülkeler tarafından karşılandığı EMBO ile ortaklaşa verilen bir destek programıdır.

Destek miktarı 3 ila 5 yıl süreyle 50.000€/ yıl olup, desteği almaya hak kazanan araştırmacılar aynı zamanda EMBO'nun Genç Araştırmacı ödülüne ait tüm ayrıcalıkları elde eder. Türkiye’den EMBO Yerleşim Desteği alan araştırmacılara destek tutarı TÜBİTAK tarafından sağlanmakta olup, şu ana kadar 29 araştırmacıya yaklaşık 5 Milyon Avro toplam destek verildi.

2017 yılı Yerleşim Desteği alan araştırmacılar:

Ayşe KOCA ÇAYDAŞI

Koç Üniversitesi, İstanbul

Elif Nur FIRAT-KARALAR

Koç Üniversitesi, İstanbul

 

Başvuru için araştırmacılarda aranan koşullar:

 • Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Litvanya, Portekiz veya Polonya’da bulunan herhangi bir üniversite ya da enstitü kadrosunda tam-zamanlı grup lideri olarak yer alıyor ya da bursun başlayacağı tarihte yer alacak olmak. Başvuru sahibi bu ülkelerden birinde enstitü veya üniversite grup lideri pozisyonunda ise, başvurusu sırasında bu ülkelerde iki yıldan az bir süredir ikâmet ediyor olması gerekir. 
 • Başvuru tarihinden itibaren geriye doğru 4 yılın en az 2 yılında kesintisiz olarak yurtdışında ikâmet etmiş olmak.
 • Başvuru tarihinde, doktora mezuniyet tarihinden 9 yıldan az bir süre geçmiş olması.

Önemli Bilgiler:

EMBO Yerleşim Desteği Programı’na başvuru http://www.embo.org/funding-awards/installation-grants/apply ve programla ilgili bilgilere http://www.embo.org/funding-awards/installation-grants bağlantısından ulaşabilirsiniz.

EMBO destek ve programlarıyla ilgili tüm sorularınızı TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı İkili ve Çoklu İlişkiler Müdürlüğü’nden EMBO Ulusal İrtibat Noktası Dr. Jale ŞAHİN’e, embo@tubitak.gov.tr, iletebilirsiniz.

MANUNET 2018 Çağrısı Açıldı

Mon, 02/05/2018 - 10:24

Avrupa Birliği Horizon 2020 Programı kapsamında, TÜBİTAK’ın da katıldığı bir proje olan MANUNETIII Projesi temel olarak; yeni imalat teknolojilerinin gelişimini, özellikle KOBİ'lerin imalat konulu R&D faaliyetlerine katılımını, imalata dayalı ekonominin Avrupa bölgesinde büyümesini, böylece Avrupa imalat endüstrisinin küresel rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunulmasını amaçlamaktadır.

MANUNETIII kapsamında, imalat teknolojileri Ar-Ge projelerinin destekleneceği uluslararası bir çağrı açılmıştır. Türkiye’de yerleşik sermaye şirketlerinin de başvurabileceği çağrı süreci, proje ön başvurusu ve proje önerisi olmak üzere 2 adımlı bir prosedürdür. Proje ön başvurusu çağrısı 23 Mart 2018 tarihinde ve proje önerisi çağrısı 12 Temmuz 2018 tarihinde kapanacaktır.

MANUNETIII İmalat Teknolojileri Ar-Ge Projeleri 2018 Yılı Çağrı İlanı

Çağrıyla ilgili ayrıntılı bilgi www.manunet.net adresindedir.

 

 

 

 

İslam Kalkınma Bankası Grubu (İKB) "Katılım Platformu" ve "Dönüşüm Fonu" Tanıtım Toplantısı

Sat, 02/03/2018 - 00:44

 

Toplantılar, 12 ve 14 Şubat tarihlerinde Gerçekleşecektir.

 

 

12 Şubat için Online Kayıt Adresi: http://etkinlik.btk.gov.tr/etkinlik/

BTK Adresi: Mustafa Kemal Mahallesi, Eskişehir Yolu No:276, 06530 Çankaya/Ankara

(Ankara, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Toplantı Salonu)

 

14 Şubat için Online Kayıt Adresi: http://etkinlik.btk.gov.tr/etkinlik/

İTÜ Adresi: Maslak, 34467 Sarıyer/İstanbul

(İstanbul, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Süleyman Demirel Kültür Merkezi)

 

2213 Yurt Dışı Lisansüstü Burs Programı 2018 yılı 1. Dönem Başvuruları Başlamıştır

Fri, 02/02/2018 - 11:58

2213 Yurt Dışı Lisansüstü Burs Programı 2018 yılı 1. Dönem Başvuruları başlamıştır. Detaylı bilgi için program sayfasındaki program ilanını ve sıkça sorulan sorular sayfalarını ziyaret ediniz.

Başvuru için : https://e-bideb.tubitak.gov.tr/

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Kullanımı Hakkında Duyuru

Thu, 02/01/2018 - 17:15

13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 1525 inci maddesinin ikinci fıkrasında; “Kayıtlı elektronik posta sistemine, bu sistemle yapılacak işlemler ile bunların sonuçlarına, kayıtlı posta adresine sahip gerçek kişilere, işletmelere ve şirketlere, kayıtlı elektronik posta hizmet sağlayıcılarının hak ve yükümlülüklerine, yetkilendirilmelerine ve denetlenmelerine ilişkin usul ve esaslar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından bir yönetmelikle düzenlenir. Yönetmelik bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren beş ay içinde yayımlanır.” hükmü yer almaktadır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından “Kayıtlı Elektronik Posta Sistemine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”  25/8/2011 tarihli ve 28036 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Başkanlığımız tarafından yürütülen destek programlarının Uygulama Esasslarında, TÜBİTAK  ile  ilgili  taraflar  arasındaki  bilgi  ve  belge aktarımının imzalı  basılı  evrak  biçiminde  ve/veya  PRODİS  uygulaması  üzerinden  (güvenli elektronik imza kullanılarak veya kullanılmadan) yapılacağı, uygulanacak bilgi alışveriş yöntemlerinin TÜBİTAK tarafından  TEYDEB internet  adresinden  duyurulacağı belirtilmektedir.

Bu kapsamda; PRODİS’e program ya da çağrı bazında başvuracak kuruluşlardan ön kayıt aşamasında Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adreslerinin girilmesi istenecektir. Yapılacak başvurularda, KEP adresinin girilmesi belirli bir süre zorunlu olmayacaktır. Ancak ilerleyen dönemlerde kuruluşlara ön kayıt aşamasında veya diğer süreçlerde KEP adresinin girilmesi zorunlu tutulabilecektir. Bu nedenle TÜBİTAK’a ön kayıt yaptırarak proje göndermek isteyen kuruluşların KEP adresi almaları önerilmektdir.

KEP uygulamasının zorunlu olmaya başladığı tarihten itibaren TÜBİTAK tarafından kuruluşlara gönderilecek yazılar (elektronik imzalı ve basılı imzalı olanlar) kuruluşların KEP adreslerine gönderilecek olup, bu yazılar ayrıca posta/kargo ile gönderilmeyecektir. Ayrıca kuruluşlar da elektronik imzalı yazılarını (kuruluşu en geniş şekilde temsil ve ilzama yetkili olduğuna dair belgeler de eklenerek)  TÜBİTAK’ın KEP adresine gönderebileceklerdir. Bu yazılar da ayrıca posta/kargo ile TÜBİTAK’a gönderilmeyecektir.

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi rica olunur.

 

TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU

TEKNOLOJİ VE YENİLİK DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI

1601 Programı 2018 Yılı 1. Çağrısı Açıldı

Thu, 02/01/2018 - 16:54

1512 Teknogirişim Sermaye Desteği (BiGG) Programının 1. aşama faaliyetlerini yürütecek Uygulayıcı Kuruluşları belirlemek üzere 1601 - Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında yeni bir çağrıya çıkılmıştır.

Bu çağrı ile belirlenecek Uygulayıcı Kuruluşlar, girişimcilerin

 • Akıllı Ulaşım
 • Enerji ve Temiz Teknolojiler
 • İleri İmalat ve Sanayi 4.0
 • İletişim ve Sayısal Dönüşüm
 • Sağlık ve İyi Yaşam
 • Sürdürülebilir Tarım ve Beslenme

tematik alanlarında iş fikirleri başvurularının toplanması ve değerlendirilmesi, başarılı bir iş planına dönüşme olasılığı yüksek olan iş fikirleri için girişimcilere ön kuluçka/hızlandırıcı hizmetlerinin verilmesi ve girişimcilerin hazırlayacağı iş planı önerilerinin BiGG Programı 2. aşama başvurusu için uygunluğunun değerlendirilmesi faaliyetlerini yürüteceklerdir.

Başvuru:

Bu çağrıya

a. üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO),

b. kanunla kurulmuş vakıflar,

c. girişimcilik alanında en az bir iş fikri yarışması düzenleyerek iş fikri değerlendirme süreçlerini başarıyla yürütmüş veya hızlandırıcı, kuluçka, vb. alanlarda deneyimi olan Türkiye’de yerleşik sermaye şirketleri

başvuru yapabilecektir.

Başvuru yapacak kuruluşların;

 • iş fikirlerinin/planlarının değerlendirmesinde teknik uzman desteği,
 • hızlandırıcı faaliyetlerinde teknik danışman desteği,
 • tanıtım ve yaygınlaştırma,
 • ön kuluçka faaliyetleri için ek finansman,
 • işbirliği ağlarına erişim,
 • finansman kaynaklarına erişim

sağlamak amacıyla büyük ölçekli firmalar, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, kooperatifler ve ilgili kamu kurum/kuruluşları ile işbirliği yapmaları önerilmektedir.

Çağrı başvuruları, eteydeb.tubitak.gov.tr internet adresinde yer alan PRODIS (TEYDEB Proje Değerlendirme ve İzleme Sistemi) üzerinden alınacaktır.

Kuruluşlar 01.02.2018 – 01.03.2018 tarihleri arasında PRODİS üzerinden ön kayıt işlemlerini yapabilecek, başvurularını 30.03.2018 tarihine kadar TÜBİTAK’a gönderebileceklerdir.

 

Değerlendirme:

Çağrı kapsamında yapılan başvurular, Uygulama Esasları çerçevesinde panel yöntemiyle değerlendirilecektir.

Destek şekli:

Çağrı sonucunda belirlenen Uygulayıcı Kuruluşlar en fazla 2 yıl desteklenecek olup bu kuruluşlara çağrı metninde tanımlanan ölçütlere göre %90 veya %100 oranında hibe destek sağlanacaktır.

İlgili Dokümanlar:

Çağrı Metni

Başvuru İşlemleri Sunumu

Hedef Tablosu

Not: PRODİS’te Hedef Tablosu pdf formatında ek olarak sunulmalıdır.

Pages