-A A +A

TÜBİTAK RSS

Subscribe to TÜBİTAK RSS feed
Updated: 11 hours 58 min ago

Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun

Fri, 11/24/2017 - 15:07

Biz bilimi pes etmeden deneyerek, heyecanla bekleyerek sevdik. Öğrettiğiniz gibi...

Era-Net Smart Grids Plus 2017 Çağrısı Ön Kayıt Başvurusu Uzatıldı

Thu, 11/23/2017 - 11:15

Era-Net Smart Grids Plus 2017 Çağrısı kapsamında TÜBİTAK 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı Proje Ön Kayıt Başvuru Evraklarının TÜBİTAK’a son teslim tarihi 24.11.2017 saat 17.30’a ötelenmiştir.

TÜBİTAK Yayınları “CNR 2. Mersin Kitap Fuarı”nda

Thu, 11/23/2017 - 09:11

TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları, 24 Kasım - 02 Aralık 2017 tarihinde Mersin Valiliği ve Mersin Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle organize edilen “CNR 2. Mersin Kitap Fuarı”na katılıyor. Fuarda ayrıca 1-2 Aralık 2017 tarihlerinde, Prof. Dr. Mehmet Başar tarafından yazılan, TÜBİTAK Popüler Bilim Kitabı olarak basılıp satışa sunulan "Bir Girişimcilik Yolculuğu-Değer Yaratımı ve Girişimci Düşüncelerin Temeli" adlı kitabın imza günleri düzenlenecek.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarla, fuarda TÜBİTAK’ın farklı yaş gruplarına yönelik yaklaşık 350 başlıkta, TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları kitapseverlerle buluşuyor.

Bilim okuryazarlığının küçük yaşlarda kazandırılmasını öncelikli hedeflerinden biri olarak benimseyen TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları, fuarda okurlarıyla daha yakından iletişim kurma olanağı buluyor. Okul öncesi, çocuk, gençlik, başvuru ve yetişkin kitaplarının okura sunulduğu TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları standına, her yaştan okur yoğun ilgi gösteriyor. Satışların yüzde 10 indirimle gerçekleştirildiği fuarda, ziyaretçilere yayınlarla ilgili geniş bilgiler veriliyor.

Popüler bilim kitaplarına ilgi duyan okurlarla bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunmanın önemine inanan TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları, düzenli olarak kitap fuarlarına katılmayı sürdürüyor.

Üniversite Proje Yarışmaları Final Yarışması Açılış Töreni Yapıldı

Tue, 11/21/2017 - 15:31

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından, üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Üniversite Proje Yarışmaları Final Yarışması Açılış Töreni Selçuk Üniversitesi Müzesinde yapıldı. Açılış törenine BİDEB Başkan Yardımcısı Vekili Nursel Üstünsoy, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Tahir Balevi ve Selçuk Üniversitesi Genel Sekreteri İbrahim Halıcı, üniversitenin dekanları ve bölüm başkanları katıldı. Törenin açılış konuşmaları BİDEB Başkan Yardımcısı Vekili Nursel Üstünsoy ve Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut tarafından yapıldı.

Bu Yıl Yarışmaya 532 Proje Başvurusu Yapıldı

TÜBİTAK BİDEB’e bağlı Yarışmalar Grubu tarafından üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen 2238 Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması, 2241 Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması ve 2242 Üniversite Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışmasına bu yıl 532 proje başvurusu yapıldı. Üniversite öğrencilerinin yoğun çalışmalarının ürünü olan bu projeler arasından ön inceleme ve dış danışman değerlendirmesi sonucunda seçilen 154 proje, Final Sergisine katılmaya hak kazandı.

Final Sergisinde bir anlamda görücüye çıkacak projeler katılımcılar tarafından incelenecek, aynı zamanda ilgili alanlardaki akademisyenlerden oluşan jüriler tarafından değerlendirilecek. Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Konferans Merkezinde 23 Kasım 2017 günü yapılacak olan ödül töreninde dereceye giren projeler açıklanacak.

Ödüller her kategoride verilmekte olup, birincilik ödülü için10.000 TL, ikincilik ödülü için 7.500 TL, üçüncülük ödülü için 5.000 TL para ödülü veriliyor. Ayrıca projelerin akademik ve sanayi danışmanları da para ödülü ile destekleniyor.

Ülkemizin Gereksinimleri Doğrultusunda Yarışmalara Yeni Kategoriler Eklendi

Üniversite öğrencilerini ülkemizin ihtiyaç duyduğu öncelikli alanlarda çalışmalar yapmaya yönlendirmek amacıyla düzenlenen bu yarışmalara, 2017 yılında ülkemizin gereksinimleri göz önünde bulundurularak yeni kategoriler eklendi. Yarışmaların zenginleştirilmesi amacıyla, 2238 Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışmasına mevcut dört kategorinin yanında “Akıllı / Sürdürülebilir Şehirler” ile “Çevre ve Enerji Teknolojiler” olmak üzere iki yeni kategori eklenerek toplam kategori sayısı altıya yükseltildi. 2242 Üniversite Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışmasında ise “Güvenlik Uygulamaları” ve “Sanal Gerçeklik” kategorileri bu yıl ilk kez başvuruya açılarak, mevcut dört kategori ile birlikte toplam kategori sayısı altıya ulaştı.  İki kategorisi bulunan 2241 Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri yarışmasının kategorilerinde bu yıl değişiklik yapılmadı. 

2238 Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması

Bu yarışmada, girişimcilik ve yenilikçilik fikrinin ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri arasındaki önemini arttırmak, öğrencilerin teoride öğrendiklerini pratiğe dökebilme yeteneklerini geliştirmek, hayatın her alanına dair yenilikçi ve girişimci fikirlerini desteklemek ve genç beyinlerin araştırma kültürüne sahip olmalarını sağlamak amaçlanıyor. Detaylar için  http://www.tubitak.gov.tr/tr/yarismalar/icerik-universite-girisimcilik-v... adresi ziyaret edilebilir.

2241 Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması

Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışmasında, Mühendislik ve Teknoloji Bilimleri, Doğa Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Tıbbi Bilimler ve Tarımsal Bilimler bölümlerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin bitirme tezlerinde uygulama potansiyeli yüksek olan ürün ve süreç geliştirme alanlarında sanayi ve iş dünyası ile ortak çalışarak geleceğe yönelik projeler üretmeleri hedefleniyor. Detaylar için http://www.tubitak.gov.tr/tr/yarismalar/icerik-sanayi-odakli-lisans-biti... adresi ziyaret edilebilir.

2242 Üniversite Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması

Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışmasında, yaşadığımız bilişim çağında lisans öğrencilerinin somut projeler geliştirerek ülkemizin uluslararası rekabet gücünü arttırmak, bilişim teknolojileri konusunda girişimci ve yenilikçi projeleri destekleyerek ülkemizin bu alandaki sorunlarına çözüm üretmek ve yerel sektörün gelişimine katkı sağlamak, bu doğrultuda gençlerin bilgi ve becerilerini geliştirmeyi teşvik etmek amaçlanıyor. Detaylar için http://www.tubitak.gov.tr/tr/yarismalar/icerik-yazilim-projeleri-yarismasi adresi ziyaret edilebilir.

TÜBİTAK - BRFFR (Belarus) Çağrısı Açıldı

Thu, 11/16/2017 - 11:11

TÜBİTAK ile Belarus Cumhuriyet Temel Araştırmalar Vakfı (BRFFR) arasındaki işbirliği çerçevesinde Türk ve Belaruslu bilim insanları arasında ortak projeler desteklenecektir. TÜBİTAK- BRFFR işbirliği projelerine yurt dışı seyahat desteğinin yanısıra Türk tarafına talep edilmesi durumunda TÜBİTAK tarafından ayrıca araştırma desteği de verilebilmektedir.

Çağrı kapanış tarihi: 22 Aralık 2017

Ortak projeler 2 yılı aşmayacak şekilde düzenlenmelidir.

TÜBİTAK'a yapılacak proje başvurularının elektronik başvuru sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir.

TÜBİTAK - ARRS (Slovenya) Çağrısı Açıldı

Thu, 11/16/2017 - 11:11

Ortak araştırma projesi önerisinde bulunan Türk bilim insanlarının projeyi birlikte gerçekleştirecekleri bir Sloven araştırma kuruluşunda çalışan araştırmacı(lar) ile “proje ortağı” olarak anlaşmaları gerekmektedir.

Türkiye’deki proje ortaklarının proje önerilerini, 2508 kodlu programın proje öneri formunu doldurarak incelenmek üzere TÜBİTAK’a, Sloven proje ortaklarının ise ARRS’den temin edecekleri proje öneri formunu doldurarak ARRS’ye teslim etmeleri gerekmektedir. Tek taraflı başvurular kabul edilmemektedir.

Çağrı kapanış tarihi: 22 Aralık 2017

Ortak projeler 3 yılı aşmayacak şekilde düzenlenmelidir. Projeler bilim insanı ve bilgi değişimi yoluyla uygulanmaktadır. Bir proje kapsamında tek tarafa yapılan seyahatlerin süresi yılda 60 günü geçmeyecektir.

Söz konusu işbirliği çerçevesinde TÜBİTAK’a proje önermek isteyenler başvurularını uidb-pbs.tubitak.gov.tr adresinden yapabilirler.

Çağrı sayfası için tıklayınız.

Çağrıya dair sorularınız için: uidb@tubitak.gov.tr

Tunus Heyeti TÜBİTAK’ı Ziyaret Etti

Thu, 11/16/2017 - 09:08

TÜBİTAK, Tunus ile mevcut bilimsel işbirliğinin ve Ufuk2020 kapsamında işbirliklerinin artırılması amacı ile Tunus Yüksek Eğitim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı (MHESR) üst düzey temsilcilerinden oluşan bir heyeti 30 Ekim 2017 tarihinde ağırladı.

Sözkonusu toplantıya TÜBİTAK Başkanı Prof. A. Arif ERGİN, Başkan Yardımcısı Dr. Orkun HASEKİOĞLU, Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı İkili ve Çoklu İlişkiler Müdürü Dr. Zeynep ARZIMAN, Bilimsel Programlar Uzmanı Emre YURTTAGÜL ve Bilimsel Programlar Uzman Yardımcısı Nur Eda DEMİR katıldı. Tunus Heyetini ise MHESR Uluslararası İşbirliği Genel Müdürü Prof. Slim CHOURA, Ufuk2020 Genel Müdürü Prof. Olfa ZERİBİ, Bilimsel Araştırma Müdürü Awatef SOLTANE, Araştırmanın Değerlendirilmesi Müdürü Rim SAİED, Ufuk2020 Sağlık, Demografik Değişim ve Refah Alanı Ulusal İrtibat Noktası Doç. Dr. Yosr HAFFANİ ile Tarımsal Araştırma ve Yükseköğretim Enstitüsü’nde Araştırma Programları Planlama, İzleme ve Değerlendirme Müdürü Prof. Ali RHOUMA temsil etti.

Ziyaret sırasında Ufuk2020 Programı’nda Asosiye Ülke konumunda yer alan Tunus ile ilgili program kapsamında işbirliklerinin artırılması amacıyla bir Protokol imzalandı. İmza töreninin ardından heyete Kurumumuzun faaliyetleri ve sorumlulukları aktarıldı, Tunus ile ikili işbirliği programımız hakkında bilgi verilerek işbirliğimizin nasıl geliştirilebileceği tartışıldı. Bununla birlikte, TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) Müdürü Mirat SATOĞLU ve Baş Uzman Ebru AYDIN tarafından ULAKBİM faaliyetlerine dair bir sunum gerçekleştirildi.

Heyet ayrıca, 31 Ekim 2017 tarihinde TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve TÜBİTAK Marmara Teknokent’e ziyarette bulundu. Tunus Heyetini, TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkan Yardımcısı Orhan Muratoğlu karşıladı. TÜBİTAK MAM’da gerçekleşen toplantıya BİLGEM yetkilileri ve MAM İş Geliştirme, Çevre ve Temiz Üretim, Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji ile Gıda Enstitüsü yetkilileri eşlik etti.

2555 TÜBİTAK-SRGNSF İkili İşbirliği Destek Programı Çağrısı 15 Kasım 2017 – 15 Şubat 2018 tarihleri arasında başvuruya açık olacaktır.

Tue, 11/14/2017 - 16:21

TÜBİTAK ile Shota Rustaveli Ulusal Bilim Vakfı (Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation - SRNGSF)  arasında 9 Şubat 2016 tarihinde imzalanan İşbirliği uyarınca ortak araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) projeleri desteklenecektir.

 

TÜBİTAK çağrı sayfası için tıklayınız.

Rusya Teknik Fizik Rus Metroloji Enstitüsü ve Radyo Mühendisliği Kurumu ile Mutabakat Zaptı (MoU)

Tue, 11/14/2017 - 11:19

TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü, Rusya Teknik Fizik Rus Metroloji Enstitüsü ve Radyo Mühendisliği Kurumu (VNIIFTRI) ile işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Mutabakat Zaptı imzaladı.

23-24 Ekim 2017 tarihlerinde Rusya Teknik Fizik Rus Metroloji Enstitüsü ve Radyo Mühendisliği Kurumu ziyareti esnasında kayıt altına alınan “Mutabakat Zaptı"na TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü Müdürü Dr. Mustafa ÇETİNTAŞ ile Rusya Teknik Fizik Rus Metroloji Enstitüsü ve Radyo Mühendisliği Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Sergey I. DONCHENKO imza attı.

İmzalanan anlaşmayla iki Enstitü arasında;

· Teknik destek ve danışmanlık,

· Ortak araştırma projelerinin yürütülmesi,

· Misafir araştırmacı değişimi,

· Teknik bilgilerin, referans verilerinin, malzeme ve yayınların temini,

· Ortak seminerlere, çalıştaylara ve eğitim kurslarına katılım konularına yönelik şartlar belirlendi.

"Mutabakat Zaptı"nın imzalanmasının ardından VNIIFTRI laboratuvarları ve alt yapısı ziyaret edilerek kurum yetkilileriyle karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. İki kurum arasında yapılması planlanan bilimsel ve teknolojik çalışmaların detaylandırılarak aksiyon planlarının oluşturulması için VNIIFTRI yetkililerinin önümüzdeki aylarda TÜBİTAK UME ziyareti yapılması konusunda da görüş birliği sağlandı.

TÜBİTAK BİLGEM ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı El Ele Verdi

Mon, 11/13/2017 - 11:17

Ay Sınıfı Denizaltılarımızın Kabiliyeti Geliştirilecek

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) arasında 2015 yılında imzalanan işbirliği protokolü doğrultusunda oluşturulan MÜREN SYS Programı’nın ilk projesi MÜREN SYS AY Sınıfı Uygulaması Projesi kapsamında, AY Sınıfı denizaltılarımızın yetenekleri geliştirilecek. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı Araştırma Merkezi Komutanlığı ile birlikte geliştirilecek sistem ile AY Sınıfı denizaltılara modern ağır torpido atma kabiliyeti, sensor (sonar, periskop ve elektronik destek) verileri ile özgün hedef hareket analizi, iz yönetimi ve özgün Silah Kontrol Birimi yeteneği kazandırılacak. 2 Haziran 2016 tarihinde imzalanan Proje, geliştirilen sistemin envanterimizde bulunan iki adet AY Sınıfı denizaltıda bütünleştirilmesinin ardından Şubat 2018’da tamamlanacak.

 

İkinci Projeyle de Denizaltılarımızdaki Savaş Yönetim Sistemi Modernize Edilecek

MÜREN SYS Programı’nın ikinci projesi olan, 1 Ağustos 2017 tarihinde imzalanan MÜREN SYS PREVEZE Sınıfı Uygulaması Projesiyle, PREVEZE sınıfı denizaltılarımızda yer alan Savaş Yönetim Sisteminin gemi içi birimleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı Araştırma Merkezi Komutanlığı ile birlikte modernize edilecek. Envanterdeki dört adet PREVEZE sınıfı gemi için MÜREN-PREVEZE sisteminin 72 ay sonunda tamamlanması planlandı.

Üniversite Öğrencilerinin Projeleri Yarışıyor

Fri, 11/10/2017 - 16:56

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığına (BİDEB) bağlı Yarışmalar Grubu tarafından üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen 2238 Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması, 2241 Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması ve 2242 Üniversite Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışmasına bu yıl 532 proje başvurusu yapıldı. Üniversite öğrencilerinin yoğun çalışmalarının ürünü olan bu projeler arasından ön inceleme ve dış danışman değerlendirmesi sonucunda seçilen 154 proje, Final Sergisine katılmaya hak kazandı. 20-22 Kasım 2017 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Müzesinde düzenlenecek olan Final Sergisi, tüm halkımızın katılımına açık olacak.

Final Sergisinde bir anlamda görücüye çıkacak projeler seçkin katılımcılar tarafından incelenecek, aynı zamanda ilgili alanlardaki akademisyenlerden oluşan jüriler tarafından değerlendirilecek. Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Konferans Merkezinde 23 Kasım 2017 günü yapılacak olan ödül töreninde dereceye giren projeler açıklanacak.

Ödüller her kategoride verilmekte olup, birincilik ödülü için10.000 TL, ikincilik ödülü için 7.500 TL, üçüncülük ödülü için 5.000 TL para ödülü veriliyor. Ayrıca projelerin akademik ve sanayi danışmanları da para ödülü ile destekleniyor.

Ülkemizin Gereksinimleri Doğrultusunda Yarışmalara Yeni Kategoriler Eklendi

Üniversite öğrencilerini ülkemizin ihtiyaç duyduğu öncelikli alanlarda çalışmalar yapmaya yönlendirmek amacıyla düzenlenen bu yarışmalara, 2017 yılında ülkemizin gereksinimleri göz önünde bulundurularak yeni kategoriler eklendi. Yarışmaların zenginleştirilmesi amacıyla, 2238 Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışmasına mevcut dört kategorinin yanında “Akıllı / Sürdürülebilir Şehirler” ile “Çevre ve Enerji Teknolojiler” olmak üzere iki yeni kategori eklenerek toplam kategori sayısı altıya yükseltildi. 2242 Üniversite Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışmasında ise “Güvenlik Uygulamaları” ve “Sanal Gerçeklik” kategorileri bu yıl ilk kez başvuruya açılarak, mevcut dört kategori ile birlikte toplam kategori sayısı altıya ulaştı.  İki kategorisi bulunan 2241 Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri yarışmasının kategorilerinde bu yıl değişiklik yapılmadı.  

2238 Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması

Bu yarışmada, girişimcilik ve yenilikçilik fikrinin ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri arasındaki önemini arttırmak, öğrencilerin teoride öğrendiklerini pratiğe dökebilme yeteneklerini geliştirmek, hayatın her alanına dair yenilikçi ve girişimci fikirlerini desteklemek ve genç beyinlerin araştırma kültürüne sahip olmalarını sağlamak amaçlanıyor. Detaylar için  http://www.tubitak.gov.tr/tr/yarismalar/icerik-universite-girisimcilik-ve-yenilikcilik-yarismasi adresi ziyaret edilebilir.

2241 Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması

Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışmasında, Mühendislik ve Teknoloji Bilimleri, Doğa Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Tıbbi Bilimler ve Tarımsal Bilimler bölümlerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin bitirme tezlerinde uygulama potansiyeli yüksek olan ürün ve süreç geliştirme alanlarında sanayi ve iş dünyası ile ortak çalışarak geleceğe yönelik projeler üretmeleri hedefleniyor. Detaylar için http://www.tubitak.gov.tr/tr/yarismalar/icerik-sanayi-odakli-lisans-bitirme-proje-yarismasi adresi ziyaret edilebilir.

2242 Üniversite Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması

Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışmasında, yaşadığımız bilişim çağında lisans öğrencilerinin somut projeler geliştirerek ülkemizin uluslararası rekabet gücünü arttırmak, bilişim teknolojileri konusunda girişimci ve yenilikçi projeleri destekleyerek ülkemizin bu alandaki sorunlarına çözüm üretmek ve yerel sektörün gelişimine katkı sağlamak, bu doğrultuda gençlerin bilgi ve becerilerini geliştirmeyi teşvik etmek amaçlanıyor. Detaylar için http://www.tubitak.gov.tr/tr/yarismalar/icerik-yazilim-projeleri-yarismasi adresi ziyaret edilebilir.

2216 – Uluslararası Araştırmacılar için Araştırma Burs Programı 2017/2 Ön Değerlendirme Sonuçları

Fri, 11/10/2017 - 10:06

2216 – Uluslararası Araştırmacılar için Araştırma Burs Programı 2017/2 Ön Değerlendirme Sonuçları

2216 - Uluslararası Araştırmacılar için Araştırma Burs Programı 2017 yılı 2. Dönem başvurularının ön değerlendirme sonuçları belli oldu.

Sonuçlar için e-bideb.tubitak.gov.tr adresinden giriş yapabilirsiniz

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin’in 10 Kasım Mesajı

Thu, 11/09/2017 - 17:21

Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 79. yıl dönümü. O’nu rahmetle ve sevgi ile anıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk, 1923 yılında Konya’da yaptığı bir konuşmada, “Millete gideceği yolu gösterirken dünyanın her türlü ilminden, keşiflerinden, gelişmelerinden yararlanalım, ama unutmayalım ki asıl temeli kendi içimizden çıkarmak zorundayız” ifadelerini kullanır. Teknolojiyi, yenilikçiliği o yıllardan bizlere işaret eden, milli, yerli ve önde gitmenin önemine dikkat çeken Atatürk, bu sözleri ile sadece askeri bir deha olmadığını, aynı zamanda ufku açık bir devlet adamı olduğunu bir kez daha ortaya koyar.

Son yıllarda Türkiye, kalkınmada, teknolojide, yenileşimde ciddi bir heyecan ve sinerji yakalamıştır. Bugün milli ve manevi değerleriyle tarihindeki yol açıcı tecrübelerden beslenen Türkiye Cumhuriyeti, yeniden, her alanda, "ben de varım" demenin mücadelesini vermektedir.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) olarak biz de,  Dünyada önde giden Yeni Türkiye’yi kurma yolunda hassasiyetle, özveriyle çalışmaya, üretmeye ve destek mekanizmalarımızı işletmeye devam ediyoruz.

Bu düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin gönlünde her daim var olacaktır. O’nu, O'nun şahsında dava ve silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşının tüm şehitlerini, kahramanlarını bir kez daha rahmet ve saygı ile anıyorum.

 

Prof. Dr. A. Arif ERGİN

TÜBİTAK Başkanı

İl Temsilcilerine ve İl Milli Eğitim Ar-Ge Sorumlularına 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Eğitimi Verildi

Thu, 11/09/2017 - 14:40

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı bünyesinde yürütülen “4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı” kapsamında görevlendirilen İl Temsilcilerine ve İl Milli Eğitim Ar-Ge Sorumlularına, başvuru ve değerlendirme süreci hakkında bilgi vermek amacıyla TÜBİTAK Başkanlık Feza Gürsey Konferans Salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin’in açılış konuşmasıyla başlayan program, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İlker Murat Ar’ın Sonuç ve Değerlendirme konuşmasıyla sona erdi.

Türkiye’nin 81 ilinde görevli İl Temsilcilerinin ve İl Milli Eğitim Ar-Ge Sorumlularının katıldığı eğitim programında, 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı; 4006–TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Başvuru ve Değerlendirme Süreci; 4006–TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Panel Yönetim Sistemi ve Değerlendirme Kriterleri; 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları İyi ve Kötü Uygulamalar; 4006–TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programına Yönelik Paydaş Görüşleri; Deneyim Paylaşımı; 4006–TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Çalıştay Değerlendirme Raporu ve Sonuç ve Değerlendirme konuları görüşüldü.

Kâtip Çelebi-Newton Fonu Kapsamında İki Yeni Çağrı Açıldı

Thu, 11/09/2017 - 11:09

Kâtip Çelebi-Newton Fonu kapsamında, sosyal ve beşeri bilimler alanlarında faaliyet gösteren araştırmacılara yönelik Newton Advanced Fellowships ve Newton Mobility Grant çağrıları açıldı!

British Academy tarafından yürütülen sözkonusu destek ile ülkemiz ve Birleşik Krallık araştırmacıları arasında işbirliklerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Son Başvuru tarihleri 20 Aralık 2017 olan desteklere ilişkin detaylı bilgi aşağıda verilmektedir:

Newton İleri Seviye Destekleri (Newton Advanced Fellowships)

Söz konusu burs programı ile Türkiye’deki araştırmacıların Birleşik Krallık’tan ortakları ile birlikte eğitim, işbirliği, karşılıklı bilimsel ziyaretler ve bilgi ve beceri aktarımı ile araştırma işbirliklerinin kurulması hedeflenmektedir.

Dikkat Edilecek Hususlar: Başvuracak araştırmacıların doktora derecesine sahip olması ve doktora sonrası kariyerinin 15 yılı geçmemesi gerekmektedir.

Bütçe: Yıllık 37,000 sterline kadar

Süre: En fazla 2 yıl

Ayrıntılı bilgi için: http://www.britac.ac.uk/newton-advanced-fellowships

Başvuru linki: https://britishacademy.flexigrant.com/

Newton Dolaşım Desteği (Mobility Grant)

Newton Dolaşım Desteği Programı ile Türkiye’deki araştırmacıların Birleşik Krallık’tan ortakları ile birlikte projeler geliştirmeleri, araştırmacı ağlarına dahil olmaları ve ortak çalışmalar başlatmaları amaçlanmaktadır.

Dikkat Edilecek Hususlar: Başvuracak araştırmacıların doktora derecesine sahip olması gerekmektedir.

Bütçe: 10,000 sterline kadar

Süre: En fazla 1 yıl

Ayrıntılı bilgi için: http://www.britac.ac.uk/newton-mobility-grants

Başvuru linki: https://britishacademy.flexigrant.com/

2556-TÜBİTAK-QNRF Sibergvenlik Çağrısı İçin İnternet Üzerinden Seminer (Webinar) Gerçekleştirilecek

Tue, 11/07/2017 - 17:32

Kurumumuz ile Katar Ulusal Araştırma Fonu (Qatar National Research Fund - QNRF) arasında ‘Siber Güvenlik’ alanında bir ‘Akademi-Sanayi İşbirliği’ çağrısı açılmıştır.

4 Ekim 2017- 8 Ocak 2018 tarihleri arasında açık kalacak olan çağrı kapsamında

  • Büyük veri ve bulut güvenliği
  • Mobil cihaz ve uygulamaların güvenliği
  •  Siber tehditlere karşı kritik alt yapıların güvenliğinin güçlendirilmesini amaçlayan teknoloji geliştirme

 gibi konularda ortak projelerin desteklenmesi planlanmaktadır.

Çağrı hakkındaki detaylı bilgilere https://h2020.org.tr/tr/ikili-isbirlikleri/qa#acik-cagrilar  sayfasından ulaşılabilir.

Bu kapsamda, çağrıya ilişkin olarak 14 Kasım 2017,  saat 14.00-16.00 arasında internet üzerinden seminer etkinliği düzenlenecektir. Etkinliğe tüm araştırmacılar ve özel sektör temsilcileri davetlidir.

Lütfen seminere katılmak için etkinlikten en az yarım saat önce aşağıdaki linki tıklayın:

https://attendee.gotowebinar.com/register/6468571328753523203

2018 ERA-NET Cofund E-Rare-3 Nadir Hastalıklar Araştırmaları İçin Uluslararası Ortak Çağrısı Açılıyor!

Tue, 11/07/2017 - 11:26

Çağrı Açılış: 7 Aralık 2017

Birinci Aşama Son Başvuru: 6 Şubat 2018

E-Rare, Nâdir Hastalıklarda ERA-NET Araştırma Programları (www.e-rare.eu), 2006 yılında kurulmuş ve faaliyetleri Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen bir  Avrupa Araştırma Alanı (European Research Area-ERA)-NET Cofund projesidir.

Yaklaşık 10 yıldır nâdir hastalıklar alanında uluslararası araştırmaları desteklemek amacıyla Ortak Uluslararası Çağrı (Joint Transnational Call- JTC) düzenleyen ERA-NET Cofund E-Rare-3 Projesi Konsorsiyumu, 2018 yılının çağrı başlığını “Nâdir Hastalıklar Kapsamında Hastalık Sebeplerinin Keşfinde Hipotez Bazlı Entegre Çoklu-Omik Yaklaşımlar Ve Fonksiyonel Validasyonları Uluslararası Araştırma Projeleri (Transnational research projects on hypothesis-driven use of multi-omic integrated approaches for discovery of disease causes and/or functional validation in the context of rare diseases.)” olarak belirlemiştir.

Nâdir hastalıklar alanında farklı ülkelerden bilim insanlarını biraraya getirerek uluslararası ve disiplinlerarası Ar-Ge işbirliklerinin desteklenmesi hedeflenen JTC2018 çağrısına Ülkemiz adına TÜBİTAK  katkı sunmaktadır.

Çağrı ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.erare.eu/joint-call/10th-joint-call-european-research-projects-rare-diseases-jtc-2018 ağ sayfasından ulaşabilir; sorularınızı TÜBİTAK ERA-NET Cofund E-Rare-3 Projesi Ulusal İrtibat Noktası Dr. Jale Şahin’e, e-rare@tubitak.gov.tr adresine iletebilirsiniz.

TÜBİTAK'tan Belçika'da "Proje Pazarı" Etkinliği

Mon, 11/06/2017 - 16:56

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Belçika'nın başkenti Brüksel'de uluslararası katılımlı "Bilgi Günü ve Proje Pazarı 2017" etkinliği gerçekleştirdi. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin’in koordinesinde gerçekleştirilen etkinlik, Türkiye ve AB arasındaki iş birliğini kuvvetlendirmeyi, yeni iş birliği fırsatları yaratmayı ve Avrupa'daki başarılı proje sahiplerini Türkiye'deki katılımcılarla buluşturmayı amaçladı. Etkinliğe; Türkiye ve Avrupa'dan döngüsel ekonomi, ham maddeler ve su, enerji verimli binalar, akıllı enerji sistemleri ve tüketiciler, akıllı ve sürdürülebilir şehirler, Avrupa çevre dostu araçlar girişimi, otonom karayolu ulaşımı, büyümeye yönelik ulaşım, geleceğin fabrikaları, sürdürülebilir işlem endüstrileri alanlarında yaklaşık 300 araştırmacı, akademisyen ve sanayi temsilcisi katıldı. Avrupalı ve Türk araştırmacılarca, etkinlik çerçevesinde yapılan çalıştaylarda teknolojik alanlarda proje önerileri sunuldu. Katılımcılar, 500'den fazla görüşmeyle karşılıklı iş birliği olanaklarını ve proje önerilerini değerlendirdi.

 

Etkinlik, “Ufuk 2020 Programında Türkiye” Projesi Kapsamında Düzenlendi

Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik öncesinde, aday ülkeleri yapısal fonlara hazırlamak ve uyum sürecini kolaylaştırmak amacıyla Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) Programı oluşturuldu. TÜBİTAK, IPA kapsamında, Türk araştırmacıların ve sanayi temsilcilerinin, AB çerçeve programlarına katılımını artırmak için "Ufuk 2020 Programı'nda Türkiye" projesini yürüttü. TÜBİTAK, uluslararası katılımlı "Bilgi Günü ve Proje Pazarı 2017" etkinliğini, söz konusu proje kapsamında düzenledi.

Ortaokul ve Lise Öğrencilerinin Projeleri, TÜBİTAK Proje Yarışmalarında Yarışacak

Fri, 11/03/2017 - 16:07

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB), öğrenimine devam etmekte olan ortaokul ve lise öğrencilerini temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla “Araştırma Projeleri Yarışması” düzenliyor.

 

Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının 12.si Düzenleniyor

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik ile bu yıl eklenen Değerler Eğitimi, Kodlama, Tarih ve Türkçe alanlarında düzenlenecek olan “Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”na 4 Ocak-2 Şubat 2018 tarihleri arasında başvuru yapılabilecek.

Başvurusu yapılacak projeler Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde değerlendirilecek. Ön değerlendirmeyi geçen projeler 26-29 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak bölge sergisine davet edilecek. Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen projeler 7-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Kayseri’de düzenlenecek Final Yarışması’na katılmaya hak kazanacaklar.

Yarışmanın bölge aşamasında ilgili jüri tarafından yapılacak değerlendirmeler sonucunda her alanda Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve final aşamasında ise Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Teşvik ödülleri verilecek.

Yarışmada derece alan öğrenci ve öğretmenlere verilecek ödül miktarları aşağıda belirtilmiştir.

Bölge Yarışmasında birinci olan öğrenci ve öğretmenlere kişi başına 500 TL; ikinci olan öğrenci ve öğretmenlere kişi başına 400 TL; üçüncü olan öğrenci ve öğretmenlere kişi başına 300 TL ödül verilecek.

Final Yarışmasında birincilik elde eden öğrenci ödülü (proje başına) ve öğretmen ödülü 2 bin 500 TL; ikincilik elde eden öğrenci ödülü (proje başına) ve öğretmen ödülü 2 bin TL; üçüncülük elde eden öğrenci ödülü (proje başına) ve öğretmen ödülü bin 500 TL; teşvik ödülü bin TL olarak belirlendi.

Detaylı bilgiye http://tubitak.gov.tr/tr/yarismalar/icerik-ortaokul-ogrencileri-arastirm... bağlantı adresinden ulaşılabilir.

 

48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışmasında İlk Üçe Giren Öğrencilere Üniversite Sınavında Ek Puan Verilecek

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK BİDEB tarafından Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih ve Teknolojik Tasarım alanlarında Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlenecek. Yarışmaya başvurular 18 Aralık 2017-12 Ocak 2018 tarihleri arasında yapılacak.

Başvurusu yapılacak projeler Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde değerlendirilecek ve ön değerlendirmeyi geçen projeler 12-15 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak bölge sergisine davet edilecek. Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen projeler 16-20 Nisan 2018 tarihleri arasında Konya’da düzenlenecek Final Yarışması’na katılmaya hak kazanacaklar.

Yarışmanın bölge aşamasında ilgili jüri tarafından yapılacak değerlendirmeler sonucunda her alanda Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve final aşamasında ise Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Teşvik ödülleri verilecek.

Bölge Yarışmasında birincilik elde eden öğrencilere (kişi başına) 700 TL, öğretmenlere 600 TL; ikincilik elde eden öğrencilere 550 TL; öğretmenlere 450 TL; üçüncülük elde eden öğrencilere 400 TL; öğretmenlere 350 TL; Final Yarışmasında birinci olan öğrencilere (proje başına) ve öğretmenlere 3 bin 500 TL;  ikinci olan öğrencilere ve öğretmenlere 3 bin TL; üçüncü olanlara 2 bin 500 TL; Teşvik Ödülü olarak öğrenci ve öğretmenlere bin 500 TL ile ödüllendirilecekler. “Yılın Genç Araştırmacısı Ödülü” olarak 3 bin 500 TL verilecek. “Tematik Alan Ödülü” (Teşvik hariç ödül alan kişiler arasından), alınan ödül miktarı kadar verilecek.

Ayrıca yarışmanın final aşamasında Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük ödülü alan öğrenciler, üniversite sınavına girdikleri ilk yıl, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde yayınlanacak olan ÖSYS Kontenjan Kılavuzu’nda belirtilen alanlarla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda üniversite giriş puanlarına eklenmek üzere yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek puan uygulamasından yararlandırılacaklar.

Detaylı bilgiye http://tubitak.gov.tr/tr/yarismalar/icerik-lise-ogrencileri-arastirma-projeleri-yarismasi bağlantı adresinden ulaşılabilir.

1003-Öncelikli Alanlar Çağrılarının 2017-1 Dönemi 2. Aşama Sonuçları Açıklandı

Fri, 11/03/2017 - 15:27

“1003 - Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı Usul ve Esasları”nın 5 inci maddesi çerçevesinde, Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından yapılan ön değerlendirme ve Çağrı Programı Danışma Kurulu (ÇPDK)’nun görüşleri doğrultusunda ilgili Araştırma Destek Grupları tarafından oluşturulan panellerde yapılan bilimsel değerlendirme sonucunda, değerlendirme süreci olumlu sonuçlanan projelerin yürütücüleri ve bağlı bulundukları kurumlar aşağıda liste olarak verilmiştir.

Panel ortak raporlarına en geç iki hafta içerisinde http://pys.tubitak.gov.tr adresinden ulaşılabilecektir. Projeleri desteklenmesine karar verilen proje önerisi sahiplerinin panel raporu kendilerine ulaştıktan sonra bir hafta içerisinde (proje önerisinde talep edilen bütçeye göre) TÜBİTAK Bütçe Tablosunu doldurmaları ve http://pys.tubitak.gov.tr adresinden sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Resmi Gazete'de yayımlanan "Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname" kapsamında devam eden çalışmalar doğrultusunda;

  • Listelerde yer alan projelerin desteklenmelerinin mümkün olamayacağı durumların ortaya çıkması halinde söz konusu projelerin sözleşmeleri yapılmayacak,
  • Proje ekiplerinde değişiklik yapılmasını gerektirecek durumların ortaya çıkması halinde sözleşme öncesinde ilgili projelerin durumları tekrar değerlendirilecektir.

 

Değerlendirme sonuçlarını görmek için ilgili çağrı başlığı uzantısına tıklayınız.

ÇAĞRI KODU

ÇAĞRI BAŞLIĞI

1003-KMY-ANAK-2017-1

Yenilikçi Mühendislik Plastiklerinin Endüstriyel Uygulamalar için Geliştirilmesi ve Üretim Süreçlerinin İyileştirilmesi

1003-SBB-EGTM-2017-1

Öğrenme Çıktılarını Etkileyen Faktörler

1003-SBB-EKBY-2017-1

Ar-Ge ve Yenilik Politikaları

1003-SBB-KENT-2017-1

Türkiye’de Yerleşmeler Sistemindeki Dönüşüm

1003-ENE-HPIL-2017-1

Katı Oksit Yakıt Pili Teknolojilerine Yönelik Araştırmalar

1003-ENE-YENI-2017-1

Jeotermal Enerji Teknolojilerine Yönelik AR-GE Çalışmaları

1003-ENE-KOMR-2017-1

Kömür-Biyokütle Karışımlı Gazlaştırma Teknolojileri

1003-OTO-MALZ-2017-1

Mühendislik Plastikleri

1003-MAK-TSRM-2017-1

İleri Makina Tasarım ve Algoritmalarının Geliştirilmesi

1003-SAB-TTIP-2017-1

Diyabet ve İlişkili Metabolik Hastalıklar

1003-SAB-ILAC-2017-1

Biyoteknolojik İlaç Molekülleri ve Ürünleri

1003-SAB-KLNK-2017-1

İlaç Geliştirilmesine Yönelik Klinik Çalışmalar

1003-SAB-ASIT-2017-1

Viral Hastalıklara Karşı Aşılar

1003-GDA-TGUV-2017-1

İyi Tarım Uygulamaları ve Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi

1003-GDA-TRLA-2017-1

Nişasta ve Şeker Bitkileri Çeşit Islah Programlarının Oluşturulması

1003-BIT-EKRN-2017-1

Yenilikçi Ekran Teknolojileri

1003-BIT-ROME-2017-1

İnsan Makina Etkileşimi

1003-BIT-GNBT-2017-1

Nano İletişim Teknolojileri

1003-BIT-GOMS-2017-1

Araçlar ve Güvenlik

1003-BIT-BGUV-2017-1

Kriptoloji

1003-BIT-BBIL-2017-1

Bulut Bilişim Mimarileri

1003-BIT-AKAY-2017-1

Veritabanı ve Veritabanı Yönetim Sistemleri

 

Pages