invent@METU

 

 

Merhaba...
ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi (ODTÜ-BTO) tarafından yayınlanan transfer@METU haber bülteninin 7. sayısıyla karşınızdayız.
Bu sayımızda; ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT'te gerçekleştirilen faaliyetler, ulusal ve uluslararası proje çağrıları, önümüzdeki dönem gerçekleştirilecek etkinlikler ve ODTÜ-BİLTİR Merkezi ve ODTÜ TEKNOKENT Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM) tanıtımını sizlerle paylaşıyoruz.
Bu sayımızda ayrıca Santez Programı'na dair ayrıntıları bulabilirsiniz.

ODTÜ 2015 Red Dot Tasarım Sıralamasında Amerika ve Avrupa Üniversiteleri Arasında 5. Sırada

KODTÜ, “Red Dot Tasarım 2015 Sıralaması (Red Dot Design Ranking 2015)” sonuçlarına göre Amerika ve Avrupa bölgesinin "En Başarılı 15 Tasarım Okulu" arasında 5. sırada yer almıştır.

Üniversitelerin öğrenci projeleriyle son 5 yıl içerisindeki "Kavramsal Tasarım" kategorisinde kazandıkları “Red Dot” ödülleri dikkate alınarak oluşturulan "En Başarılı 15 Tasarım Okulu" listesine, bu yıl ABD’den beş, Almanya’dan iki, Birleşik Krallık, İsveç, Fransa, Kanada, Brezilya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’den ise birer eğitim kurumu girmiştir.

read more
 

 

ODTÜ Önderliğinde Altı Türk Üniversitesinin Ortaklığı ile “Avrupa Araştırma Alanında Türk Üniversiteleri” Konferansı Düzenlendi

"Avrupa Araştırma Alanında Türk Üniversiteleri" başlıklı konferans, Avrupa Komisyonu Araştırma ve Yenilik Çerçeve Programlarına en fazla katılım sağlayan altı üniversite olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi önderliğinde Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi'nin işbirliği ve Avrupa Komisyonu ve TÜBİTAK'in destekleriyle 8-9 Ekim 2015 tarihlerinde Ankara Hilton Otel'de gerçekleştirilmiştir.

read more
 

 

Boğaziçi Üniversitesi V.Uluslararası “Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi” Konferansı Düzenlendi

 
Her yıl geleneksel olarak Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen “Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi” konferansının 5.si bu sene 15-16 Ekim tarihlerinde ve “Yatırımcı Perspektifinden Fikri Mülkiyet Hakları" teması ile gerçekleştirilmiştir.

Yurt içi ve yurt dışından yatırımcıların konuşmacı olarak katıldığı konferansta fikri hakların uluslararası, bölgesel ve ulusal düzeyde ticarileştirilmesinin arttırılmasında TTO’ların rolü, başarılı uluslararası üniversite-yatırımcı işbirlikleri, teknoloji transferinde kapasite oluşturma, iş melekleri ve inovasyonda fikri haklar konuları tartışılmıştır. 2 gün boyunca süren konferansa ODTÜ BTO ve ODTÜ TTO olarak katılım sağlanmıştır.
 

Test ve Değerlendirme Altyapıları Değerlendirme, Geliştirme ve Yönetme Çalıştayı Gerçekleştirildi

Savunma Sanayi Müsteşarlığının ev sahipliğinde “Test ve Değerlendirme Altyapıları Değerlendirme ve Yönetme Çalıştayı” Türk Silahlı Kuvvetleri’nden üst düzey komutanların, savunma sanayi sektöründen öncü firmaların ve üniversitelerde bulunan araştırma merkezlerini koordine eden akademisyenlerin katılımları ile 2 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

read more
 

ODTÜ Bilgisayar Destekli Tasarım, imalat ve Robotik Araştırma ve Uygulama Merkez (ODTÜ-BİLTİR Merkezi)

1992 yılında kurulan ODTÜ-BİLTİR Merkezi, Orta Doğu Teknik Üniversitesinin Disiplinlerarası Araştırma ve Uygulama Merkezlerinden biridir. ODTÜ'nün çeşitli fakülte ve bölümlerinden çok sayıda öğretim üyesinin katılımıyla oluşturulan Merkez Birimleri anlayışıyla 1999 yılında yeniden yapılanmış olan Merkezde kuruluş yılları parantez içinde belirtilen aşağıdaki 11 Merkez Birimi bulunmaktadır:

* ODTÜ-BİLTİR / ETÜ ENDÜSTRİYEL TASARIM-ÜRETİM (1999)
* ODTÜ-BİLTİR / ORE OTOMASYON-ROBOTİK-ELEKTRİK-ELEKTRONİK (1999)
* ODTÜ-BİLTİR / SMAT SAYISAL MODELLEME-ANALİZ-TASARIM (1999)
* ODTÜ-BİLTİR / SAVSİS SAVUNMA SİSTEMLERİ (2003)
* ODTÜ-BİLTİR / ÜTEST ÜRÜN KULLANIMI (2003)
* ODTÜ-BİLTİR / İKA İNSANSIZ KARA ARAÇLARI (2006)
* ODTÜ-BİLTİR / İDA İNSANSIZ DENİZ ARAÇLARI (2006)
* ODTÜ-BİLTİR / FORM METAL ŞEKİLLENDİRME (2006)
* ODTÜ-BİLTİR / OTEN OTOMOTİV ENDÜSTRİYEL TASARIM (2006)
* ODTÜ-BİLTİR / TAŞIT GÜVENLİĞİ (2009)
* ODTÜ-BİLTİR / AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ (2013) .

ODTÜ BİLTİR Merkezi Türkiye için aşağıdaki İLKLERİ gerçekleştirmiştir:

İlk CAD/CAM/Robotics Laboratuvarı (1992)
İlk Ürün Kullanılabilirliği Laboratuvarı (2003)
İlk Dövme Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı (2007)
İlk Hasarsız Çarpışma Test Laboratuvarı (2009)

Laboratuvarlar, Merkez Birimleri bünyesinde faaliyet göstermektedir.

read more

Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu 2015 Final Sunumları Gerçekleştirildi

ODTÜ Teknoloji, Tasarım ve İnovasyon Merkezi'nin ilk etkinliği olan, sekiz bölümden 42 öğrencimizin ekipler halinde çalıştığı Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu'nun final sunumları ve sertifika dağıtımı 27 Ekim 2015 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.
Program çerçevesinde Fornext, Box Benders, X-Minded, Ommia, Red Chamelon ve Seed ekipleri stüdyonun bu yıl ki teması olan “Transforming the Box” konusu çerçevesinde yaptıkları çalışmaları sundular.

 

read more

Ankara için Ufuk 2020 Bilgilendirme ve Ortak Akıl Toplantısı Gerçekleştirildi

Avrupa Birliğinin 2014-2020 yıllarını kapsayan ve toplamda 80 Milyar Avro bütçeli Araştırma ve Yenilik Çerçeve Programı Ufuk 2020 (HORIZON 2020) için TÜBİTAK ve Ankara Ticaret Odası işbirliği ile 14 Ekim 2015 tarihinde ATO’da iki oturumdan oluşan “Bilgilendirme ve Ortak Akıl Toplantısı” gerçekleştirilmiştir.

Ankara’nın söz konusu hibe programlarından daha fazla faydalanması amacıyla düzenlenen programda üniversiteler, iş dünyası ile oda ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler bir araya gelmiştir.

 

read more

Yenilikçi Üniversite Kültürünü Keşfetmek Çalıştayı Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Gerçekleştirildi

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından yürütülen “Dokuz Eylül Üniversitesi Bağlı Birimleri Ar-Ge ve İnovasyon Kültür Envanteri” isimli Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında 30 Eylül 2015 tarihinde, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde düzenlenen “Yenilikçi Üniversite Kültürünü Keşfetmek” konulu çalıştaya ODTÜ’yü temsilen, ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi Koordinatörü (ODTÜ-BTO) Dr. Aysu GÜNAL katılım sağladı.

Çalıştay; Proje Koordinatörü Doç. Dr. Ethem DUYGULU’nun, DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Yaşar TINAR’ın, TÜBİTAK Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Daire Başkanı Yasemin ASLAN’ın ve DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN’ün konuşmalarıyla açıldı.

 
read more

ODTÜ TEKNOKENT'ten Haberler
bilimagaci

Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM)


ODTÜ TEKNOKENT ATOM’un temel amacı “Küresel pazarda yüksek katma değer üreten sektörlerden en stratejik konumda olan medya sektörünün altında yer alan animasyon ve oyun teknolojilerinde, Ar-Ge faaliyetlerini teşvik etmek, mevcut iş fikirlerinin ticarileşmesine destek olmak çerçevesinde girişimciliği özendirmek ve sektör için nitelikli iş gücü yetiştirmektir.

Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi, yani kısa adıyla ATOM, 2008 yılında ODTÜ TEKNOKENT Yönetim A.Ş. bünyesinde kurulmuş bir ön kuluçka merkezidir.

Merkezin amacı, oyun geliştirme ve animasyon teknolojileri alanlarında faaliyet göstermekte olan veya gösterme ilgisi olan ekiplere bir yıl süreyle çeşitli destekler sağlayarak sektörün güçlenmesini ve sektör paydaşlarının sağlıklı bir ekosistem oluşturmasını sağlamaktır.

Merkeze başvurular alınmakta, başvuran ekipler proje planı, ekip vizyonu ve ekip yapısı özelliklerine göre değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucu merkeze kabul edilen ekipler, proje geliştirme süreçlerine odaklanırken girişimcilik yönlerinin de gelişmesi için destek almaktadır. Bir yıllık destek süresi sonucunda şirketleşme aşamasına yönlendirilen ekipler ATOM'dan mezun olarak sektör hayatlarına altyapısı zengin bir giriş yapma fırsatı bulmaktadır.

Merkezin bir yıl boyunca verdiği destekler genel olarak aşağıdaki gibidir:

Çalışma Alanı: Tüm ekipler ATOM açık ofis alanında bir arada çalışarak deneyim paylaşımını yoğun şekilde yaşayabilmektedir.

Fiziksel ve Teknik Altyapı: Merkez bir yıl boyunca tüm ekiplere internet, donanım ve yazılım altyapısı sunmaktadır.

Üniversite-Sanayi İşbirliği: ODTÜ TEKNOKENT'in en önemli misyonlarından biri olan üniversite ile sanayi işbirliğinin sağlanması konusunda ATOM önemli bir rol üstlenmektedir. ATOM ekipleri üniversite birikimi ile bir araya gelme ve önemli uzmanlık bilgilerini edinme fırsatı bulmaktadır. Ayrıca, ATOM süreci ve birikimi, akademik çalışmalara aktarılmaktadır.

Mentor Desteği: ATOM ekiplerinin ihtiyaçlarına ve projelerine yönelik olarak sektörden mentorlarla birebir çalışmalar sağlanmakta, ekiplerin konusunda uzman kişiler tarafından bilgilendirilmesine önem verilmektedir.

Eğitim Desteği: ATOM desteği çerçevesinde, ATOM ekiplerine geliştirme süreçlerine yönelik pek çok eğitim çalışmaları yaptırılmaktadır. Bu çalışmalar gerek tasarım tabanlı gerekse teknik çalışmalar olarak farklı alanlarda sunulmaktadır.

Etkinlikler: ATOM gerek kendi ekiplerine gerekse sektör temsilcilerine yönelik çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Geliştirme maratonları, yarışmalar, paneller, seminler ve benzeri aktivitelerle sektörün bilgi akışı sağlanmakta ve sektör temsilcilerinin geliştirme ekosistemini güçlendirmesine imkan verilmektedir. Yıl boyu farklı etkinlikler gerçekleştiren ATOM, her yıl düzenlenen Global Game Jam organizasyonunun da en kalabalık merkezlerinden biridir.

İş Geliştirme Desteği: Tüm dünyada yaratıcı alanlarda faaliyet gösteren girişimcilerin eksik yönü olarak nitelendirilen iş geliştirme özellikleri, ATOM'un önemli unsurlarından biri haline gelmiştir. Tüm ATOM ekiplerine proje yönetim desteği sunulmakta, ayrıca kendi iş fikirlerini hayata geçirme yolunda iş geliştirme, pazarlama, iş ve ekip yönetimi gibi konularda eğitimler verilmektedir.

ATOM, kuruluşundan bugüne kadar 65 geliştirme ekibini destek programına kabul etmiştir. Destek kapsamından faydalanan ekiplerden 22’si şirketleşmiş, geri kalanların %95’i sektördeki ATOM mezunu ve diğer stüdyolara entegre olmuştur. Şirketleşen ekipler kamu kurumlarından, yatırımcılardan ve farklı finans kaynaklarından 1.5 milyon ABD dolarının üzerinde finansman almayı başarmıştır.

ATOM'un tüm dönemleri boyunca etkinlikler de dahil 300 üzerinde oyun geliştirilmiş, staj programları sayesinde 100 üzerinde üniversite öğrencisi sektöre dahil edilmiştir. 600 saat üzerinde sunulan eğitim programlarından 1000 üzerinde kişi yararlanmıştır.

ATOM hakkında detaylı bilgiye http://www.atom.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

TGB Performans Endeksi’nde ODTÜ TEKNOKENT yine birinci

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilk kez 2011 yılında gerçekleştirilen “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi” sıralamasında birinci olan ODTÜ TEKNOKENT, 2014 yılı verilerinin kıyaslandığı son endekse göre de birinci oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık’ın da katıldığı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde 2014 Yılı Performans Endeksi Sonuçları”na göre ODTÜ TEKNOKENT 67,21 puanla birinci oldu.

Bakan Işık, konuşmasının ardından birincilik plaketini ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar’a verdi. Işık, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2014 yılı Endeks Sonuçlarına göre başta ODTÜ TEKNOKENT olmak üzere en iyi performansı gösteren teknokent yetkililerine de plaket vererek hatıra fotoğrafı çektirdi.

read more

ODTÜ TEKNOKENT ve ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Buluşması

15 Ekim 2015 tarihinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde Üniversite-Sanayi işbirliğini artırmak, ODTÜ TEKNOKENT’i tanıtmak ve öğretim görevlilerimizin görüşlerini almak amacıyla bir sohbet toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı sonunda ortaya çıkan modeller kapsamında 2016-2017 döneminde başlatılacak olan “Honour Studies” dersini seçen başarılı ODTÜ İşletme öğrencileri, KOBİ ve Sanayiciler ile eşleştirilecek ve bu bağlamda pazar analizi, iş modeli geliştirme gibi konularda ODTÜ TEKNOKENT firmalarına akademisyenlerin danışmanlığında destek verecekleri bildirildi.


Sanayi Tezleri Destekleme Programı (SAN-TEZ)

San-Tez Programı Nedir?
27 Şubat 2014 tarihli ve 28926 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Sanayi Tezleri Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik” kapsamında yürütülen Sanayi Tezleri (SAN-TEZ) Programı; sanayimizin önemli bir kısmını oluşturan KOBİ’lerimizin Ar-Ge ve İnovasyon kültürü kazanmaları ve sorunlarını üniversitede üretilen bilgi birikimini kullanarak işbirliği içinde çözme alışkanlığı edinmelerini amaçlayan bir destek mekanizmasıdır.

Ne Zaman Başvurulabilir?
Proje başvuruları yıl içerisinde sürekli olarak alınır. Proje önerileri elektronik ortamda sunulur. Başvuruyu proje yürütücüsü http://biltek.sanayi.gov.tr adresinden proje ortakları adına yapar.

San-Tez Programının Hedefleri Nelerdir?
• Üniversite-sanayi-kamu işbirliğini kurumsallaştırmak,
• Katma değeri yüksek, teknoloji tabanlı ürün ve üretim yöntemleri geliştirilmesi desteklenerek ülkemizin dünya pazarında rekabet gücünün yükseltilmesine yardımcı olmak,
• KOBİ'lerin teknoloji ve AR-GE kültürü edinmelerini sağlamak,
• Özellikle, sanayimizin %98'ini oluşturan ve halen geleneksel üretim yöntemi ile çalışmaya devam eden KOBİ'lerimizi teknolojik ürün ve üretim yöntemlerini kullanmaya cesaretlendirmek,
• Bu işletmelerin kendi öz varlıklarıyla gerçekleştiremeyecekleri AR-GE, teknoloji ve inovasyona yönelik çalışmaların hem üniversite hem de devlet desteği ile gerçekleştirilmesini sağlamak,
• Üniversitede yapılan akademik bilginin ticarileşmesini sağlamak,
• Akademisyenler ve üniversite mezunu gençler arasında şirketleşme kültürünü yaygınlaştırarak yenilikçi yeni şirketler doğmasını sağlamak,
• Üniversitelerde doktora veya yüksek lisans programlarında öğrenim gören öğrencilerin tez konularının KOBİ'ler tarafından talep edilen, imalat sanayine yönelik yeni teknolojilere dayalı ürün, üretim yöntemi ve AR-GE tabanlı ihtiyaçlara yönelik olarak belirlenmesini sağlamak,
• Bu projelerde daha fazla sayıda yüksek lisans ve doktora öğrencisinin desteklenmesini sağlayarak nitelikli eleman sayısının artırılmasına yardımcı olmak,
• Bu projelerde çalışan tez öğrencilerinin ileride bu firmalarda AR-GE personeli olarak istihdam edilmesinin önünü açmaktır.

Projelere Sağlanacak Destek Oranı Nedir?
San-Tez programı kapsamında projeler için verilecek destek hibe şeklindedir. Destek kapsamına alınan proje bütçesinin Bakanlık ve firma payına düşen kısımları aşağıdaki gibi hesaplanır:
a) Proje ortağı firma mikro işletme ise proje toplam bütçesinin en az %15’ini nakdi olarak karşılar. Proje toplam bütçesinin en fazla %85’i ise Bakanlıkça karşılanır.
b) Proje ortağı firma küçük işletme ise proje toplam bütçesinin en az %20’sini nakdi olarak karşılar. Proje toplam bütçesinin en fazla %80’i ise Bakanlıkça karşılanır.
c) Proje ortağı firma orta büyüklükteki işletme ise proje toplam bütçesinin en az %25’ini nakdi olarak karşılar. Proje toplam bütçesinin en fazla %75’i ise Bakanlıkça karşılanır.
ç) Proje ortağı firma büyük işletme ise proje toplam bütçesinin en az %35’ini nakdi olarak karşılar. Proje toplam bütçesinin en fazla %65’i ise Bakanlıkça karşılanır.

San-Tez Programından Kimler Yararlanabilir?
Üniversite-sanayi işbirliği ile yürütülecek Ar-Ge ve yenilik projeleri için, sektör ve büyüklüğüne bakılmaksınız katma değer yaratan, bir veya birden çok gerçek veya tüzel kişiye ait Türkiye’de yerleşik işletmeler San-Tez Programı’ndan istifade edebilirler.

Nasıl Başvurulur?
• Proje önerileri elektronik ortamda sunulur. Başvuruyu proje yürütücüsü http://biltek.sanayi.gov.tr adresinden proje ortakları adına yapar. Proje başvurusu elektronik ortamda yapıldıktan sonra aşağıdaki evrakların basılı ve ıslak imzalı olarak ayrıca Bakanlığa teslim edilmesi gerekmektedir.
• Ar-Ge Portalından çıktısı alınacak “proje başvuru dilekçesi”
Projenin Ar-Ge Portalından girişinin yapıldığını ve kod numarası aldığını gösteren, sistem tarafından verilecek “proje özet sayfası”

Proje başvurusunda dikkat edilecek hususlar nelerdir?
• San-Tez kapsamında başvurusu yapılacak çalışmanın temel ve uygulamalı araştırma aşamasını tamamlamış, deneysel araştırma aşamasına gelmiş projelere yönelik olmasına dikkat edilmelidir.
• San-Tez Programı kapsamında; yeni bilgiler elde etmek için yapılan, belirlenmiş bir uygulaması ya da kullanımı bulunmayan teorik ya da deneysel çalışmalar, durum tespiti projeleri, rutin testler/analizler, pilot üretim tesisi ve alt yapı kurmaya yönelik yatırım ağırlıklı ya da Ar-Ge içeriği bulunmayan faaliyetler içeren projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.
• Proje kapsamında alınması planlanan hizmet alımı tutarının, toplam proje bedelinin %20’ sini geçmemelidir.

Yararlı Dokümanlar
1. San-Tez Proje Başvurularında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
2. San-Tez Proje Başvuru Dokümanı Hazırlama Kılavuzu

Nereden Bilgi Edinilebilir?
T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü
Mustafa Kemal Mah. Eskişehir Yolu 2151 Cad. No:154 P.K. 06510 Söğütözü-ANKARA
E-Mail : argeweb@sanayi.gov.tr
Tel: 0 (312) 201 52 51 / 0 (312) 201 52 52 / 0 (312) 201 52 53
http://sagm.sanayi.gov.tr

TÜBİTAK'tan Haberler

TÜBİTAK MAM’da Yerli Kanser İlacı ve Grip Aşısı Geliştirilecek

TÜBİTAK ve proje ortakları bünyesinde başlatılan, TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nün “Milli Biyobenzer Kanser İlacı Geliştirilmesi ve Üretimi – BİOSİM” ve “Milli Pandemik Grip Aşısı – GRİPA” projelerinin açılış töreni 02 Ekim 2015 tarihinde TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde düzenlendi.

Milli BİOSİM ve GRİPA Projelerinin başlamasıyla, ülkemizin sağlık alanında biyoteknolojik ürünlerde yurt dışına bağımlılığı azalacak, yerli üretim için gerekli teknolojik birikim ve tecrübeyi ülkemize kazandırma politikaları doğrultusunda büyük bir adım atılmış olacaktır. 
read more

 

Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik 2015 Çağrısı

Teknoloji Transfer Ofislerinin kurulmasını desteklemek amacıyla 1601 destek programı kapsamında “Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Hazırlık, Başlangıç ve Kapasite Artırımı Sağlanması ve Uygulanması” çağrısı 15 Ocak 2016 tarihi itibarıyla açılacaktır.

Çağrı kapsamında 2012,  2013,  2014 ve  2015  yılları  için  açıklanan  “Girişimci  ve  Yenilikçi Üniversite Endeks”lerinin en az birinde yer almış ve daha önce 1513 Teknoloji Transfer Ofisi Destekleme Programı ve 1601 programı 2014-1 kapsamında destek almamış üniversiteler adına, aşağıda sıralanan yapılar başvuru yapabilir.

read more
 

TÜBİTAK MAM'da Motor Mükemmeliyet Merkezi Kuruluyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından TÜBİTAK MAM bünyesinde kurulacak olan “Motor Mükemmeliyet Merkezi”nin Mutabakat İmza Töreni 20 Ekim 2015 tarihinde TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde düzenlendi.

“Motor Mükemmeliyet Merkezi” ile TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü bünyesinde, içten yanmalı motor dinamometreleri ve emisyon ölçüm sistemleri, araç tahrik sistemi dinamometreleri, enjektör ve pompa test sistemleri, egzoz arıtma sistemleri için test cihazları ve elektronik kontrol ünitesi geliştirilmesine yönelik altyapılar kurulacaktır.

read more

TÜBİTAK Açık Proje Çağrıları

Çağrı Başlığı Alan Alt Alan Son Başvuru Tarihi
1511-TKS-TKNK-2015-2-1 Tekstil

Hazır Giyim, Konfeksiyon ve Teknik Tekstil

14.12.2015
1511-TKS-TKNK-2015-2-2 Tekstil Hazır Giyim, Konfeksiyon ve Teknik Tekstil 14.12.2015

1511-SAB-ESAG-2015-2

Sağlık Elektronik Sağlık Teknolojileri ve Hizmetleri 14.12.2015
1511-SAB-BMLZ-2015-2 Sağlık Biyomalzemeler 14.12.2015
1511-SAB-BMED-2015-2 Sağlık Biyomedikal Ekipmanlar 14.12.2015
1511-OTO-HEAT-2015-2 Otomotiv Elektrikli ve Hibrit Elektrikli Araç Teknolojileri 14.12.2015
1511-OTO-MALZ-2015-2 Otomotiv Malzeme Teknolojileri 14.12.2015
1511-MAK-DKMT-2015-2-1 Makina İmalat Döküm Teknolojileri 14.12.2015
1511-MAK-DKMT-2015-2-2 Makina İmalat Döküm Teknolojileri 14.12.2015
1511-MAK-DKMT-2015-2-3 Makina İmalat Döküm Teknolojileri 14.12.2015
1511-MAK-İMLT-2015-2 Makina İmalat İmalat Teknolojileri 14.12.2015
1511-MAK-ROME-2015-2 Makina İmalat Robotik ve Mekatronik 14.12.2015
1511-MAK-OTOM-2015-2 Makina İmalat Fabrika Otomasyon Teknolojileri 14.12.2015
1511-MAK-TZGH-2015-2-1 Makina İmalat Takım Tezgahları ve Aparatları 14.12.2015
1511-MAK-TZGH-2015-2-2 Makina İmalat Takım Tezgahları ve Aparatları 14.12.2015
1511-GDA-HAYV-2015-2 Gıda Hayvancılık Ürünleri 14.12.2015
1511-ENE-EVSA-2015-2-1 Enerji Sanayide Enerji Verimliliği 14.12.2015
1511-ENE-EVSA-2015-2-2 Enerji Sanayide Enerji Verimliliği 14.12.2015
1511-ENE-GUNS-2015-2 Enerji Güneş Enerjisi 14.12.2015
1511-BIT-BBIL-2015-2 BİT Bulut Bilişim 14.12.2015
1511-BİT-ROME-2015-2 BİT Robotik ve Mekatronik Sistemler 14.12.2015
1511-BIT-MILT-2015-2-1 BİT Mobil İletişim Teknolojileri 30.12.2015
1511-BIT-MILT-2015-2-2 BİT Mobil İletişim Teknolojileri 30.12.2015
1511-BIT-GNBT-2015-2 BİT Genişbant Teknolojileri 30.12.2015

1511-OTO-GOMS-2015-2

Otomotiv Elektronik Kontrol Üniteleri 21.12.2015
1511-OTO-AKUT-2015-2 Otomotiv Araç Bileşenlerinin Üretimi 21.12.2015
1511-ENE-KOMR-2015-2 Enerji Enerji 21.12.2015
1511-ENE-EVKN-2015-2 Enerji Enerji Tasarrufu 21.12.2015
ERA-IB-2-2016 Biyoteknoloji Endüstriyel Biyoteknoloji 02.02.2016

UFUK 2020 Açık Proje Çağrıları

Çağrı Başlığı Son Başvuru Tarihi
Bilimsel Mükemmeliyet
NCP project on strengthening competitiveness in ERC calls 7.1.2016
Innovative Training Networks 12.1.2016
European Researchers' Night 13.1.2016
ERC Consolidator Grant 2.2.2016
ERC Proof of Concept 16.2.2016
Partnering environment for FET flagships 1.3.2016
Integrating Activities for Advanced Communities 30.3.2016
 
Endüstriyel Liderlik
Horizon Prize – Collaborative Spectrum Sharing 17.12.2015
CHINA: Collaboration on Future Internet 19.1.2016
MEXICO: Collaboration on ICT 19.1.2016
International partnership building in low and middle income countries 19.1.2016
Highly efficient insulation materials with improved properties 21.1.2016
Performance indicators and monitoring techniques for energy-efficiency and environmental quality at building and district level 21.1.2016
Integration of advanced technologies for heating and cooling at building and district level 21.1.2016
New technologies and strategies for the development of pre-fabricated elements through the reuse and recycling of construction materials and structures 21.1.2016
Novel hybrid approaches for additive and subtractive manufacturing machines 21.1.2016
Machinery and robot systems in dynamic shop floor environments using novel embedded cognitive functions 21.1.2016
Zero-defect strategies at system level for multi-stage manufacturing in production lines 21.1.2016
Continuous adaptation of work environments with changing levels of automation in evolving production systems 21.1.2016
Support for the further development of Additive Manufacturing technologies in Europe 21.1.2016
Digital automation 21.1.2016
Photonics Laser-based production 21.1.2016
Systematic approaches for resource-efficient water management systems in process industries 21.1.2016
Plant-wide monitoring and control of data-intensive processes 21.1.2016
Industrial technologies for the valorisation of European bio-resources into high added value process streams 21.1.2016
Industrial furnace design addressing energy efficiency in new and existing furnaces 21.1.2016
Potential use of carbon dioxide / carbon monoxide and non-conventional fossil natural resources in Europe as feedstock for the process industry 21.1.2016
Business models for flexible and delocalised approaches for intensified processing 21.1.2016
ERA-NET Cofund on Biotechnologies 21.1.2016
KET Biotechnology foresight identifying gaps and high-value opportunities for the EU industry 21.1.2016
Affordable weight reduction of high-volume vehicles and components taking into account the entire life-cycle 21.1.2016
ERA-NET on Nanomedicine 21.1.2016
ERA-NET on manufacturing technologies supporting industry and particularly SMEs in the global competition 21.1.2016
Network to capitalise on strong European position in materials modelling and to allow industry to reap the benefits 21.1.2016
Promoting safe innovation through global consolidation and networking of nanosafety centres and strengthening the European industry through cooperation in nanosafety 21.1.2016
Facilitating knowledge management, networking and coordination in the field of formulated products 21.1.2016
Networking and sharing best experiences in using regional clusters strategies with a focus on supporting innovation in the NMBP thematic area 21.1.2016
Policy support for Industry 2020 in the circular economy 21.1.2016
Awareness-raising and capacity-building for business angels and other early-stage investors 16.2.2016
Downstream applications 3.3.2016
Downstream services for public authorities 3.3.2016
Evolution of Copernicus services 3.3.2016
Technologies for European non-dependence and competitiveness 3.3.2016
Maturing satellite communication technologies 3.3.2016
In-Space electrical propulsion and station keeping - Incremental Technologies 3.3.2016
In-Space electrical propulsion and station keeping - Disruptive Technologies 3.3.2016
Space Robotics Technologies 3.3.2016
Scientific Instrumentation 3.3.2016
Systemic, eco-innovative approaches for the circular economy: large-scale demonstration projects 8.3.2016
Water in the context of the circular economy 8.3.2016
Smart Specialisation for systemic eco-innovation/circular economy 8.3.2016
New models and economic incentives for circular economy business 8.3.2016
Unlocking the potential of urban organic waste 8.3.2016
Horizon Prize - Breaking the optical transmission barriers 15.3.2016
Large Scale Pilots 12.4.2016
IoT Horizontal activities 12.4.2016
Smart Cyber-Physical Systems 12.4.2016
Thin, Organic and Large Area Electronics 12.4.2016
SSI - Smart System Integration 12.4.2016
Cloud Computing 12.4.2016
Software Technologies 12.4.2016
Net Innovation Initiative 12.4.2016
Future Internet Experimentation - Building a European experimental Infrastructure 12.4.2016
Big Data PPP: cross-sectorial and cross-lingual data integration and experimentation 12.4.2016
Big Data PPP: Large Scale Pilot actions in sectors best benefitting from data-driven innovation 12.4.2016
Big data PPP: Support, industrial skills, benchmarking and evaluation 12.4.2016
Big data PPP: privacy-preserving big data technologies 12.4.2016
Support technology transfer to the creative industries 12.4.2016
Technologies for Learning and Skills 12.4.2016
Gaming and gamification 12.4.2016
Advanced robot capabilities research and take-up 12.4.2016
System abilities, development and pilot installations 12.4.2016
Photonics KET 2016 12.4.2016
Pre-Commercial Procurement open 12.4.2016
Enabling responsible ICT-related research and innovation 12.4.2016
Boost synergies between artists, creative people and technologists 12.4.2016
 
Toplumsal Zorluklar 
Horizon Price, Food Scanner  9.3.2016

ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi İletişim Bilgileri

ODTÜ - BTO, ODTÜ TEKNOKENT ile Üniversite arasındaki koridorda yer almaktadır. ODTÜ - BTO, üniversitemizin sanayi ile işbirliği faaliyetlerinin koordinasyonunu yapmak üzere kurulmuş olup, üniversite kampüsümüz içerisinde konumlandırılmıştır.

Adres: ODTÜ Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No:1 (MATPUM Yanı), 06800 Çankaya-Ankara/TÜRKİYE
Telefon: +90 312 210 70 40 – 41
Faks: +90 312 210 79 28
E-posta: bto@metu.edu.tr

http://harita.metu.edu.tr

 

Bu e-posta size ODTÜ-Bilgi Transfer Ofisi veritabanına kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir.
İzniniz dışında gönderildiğini düşünüyorsanız lütfen üyelik iptali için tıklayınız
©2015 ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi, ODTÜ TEKNOKENT Teknoloji Transfer Ofisi
Tüm haklar saklıdır.