invent@METU

 

 

Merhaba...
ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi (ODTÜ-BTO) tarafından yayınlanan transfer@METU haber bülteninin 8. sayısıyla karşınızdayız.
Bu sayımızda; ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT'te gerçekleştirilen faaliyetler, ulusal ve uluslararası proje çağrıları, önümüzdeki dönem gerçekleştirilecek etkinlikler ve ODTÜ – Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (RÜZGEM) ve ODTÜ TEKNOKENT Kuluçka programlarının tanıtımını sizlerle paylaşıyoruz.
Bu sayımızda ayrıca TÜBİTAK 1003 - Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı'na dair ayrıntıları bulabilirsiniz.

ODTÜ 60 Yaşında

 
 

ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT VitrA İnovasyon Merkezi Yetkililerini Ağırladı

Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu VitrA İnovasyon Merkezi yetkilileri akademisyenlerimiz ve firmalarımız ile işbirliği olanaklarını görüşmek üzere 15 Aralık 2015 tarihinde Üniversitemizi ziyaret etti. ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlik, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun sunumu ile başladı. Etkinliğin öğleden sonraki programında ise birebir görüşmeler yapıldı.

read more
 

 

ASELSAN 1. Sağlık Teknolojileri Çalıştayı ODTÜ’de Gerçekleştirildi

ASELSAN’ın bünyesindeki mevcut faaliyet alanlarına ek olarak, yeni yapılanma sonucu oluşturduğu UGES Biriminin Ulaştırma, Güvenlik, Enerji, Otomasyon ve Sağlık alanlarındaki çalışmalarını aktarmak ve gelecekteki çalışmalarına yön vermek amacıyla çalıştaylar düzenlemektedir. Bu çalıştayların ilki olan Elektrikli Araçlar ve Raylı Ulaşım Çalıştayı’nın ardından, 9 Aralık 2015 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde Sağlık Teknolojileri Çalıştayı düzenlenmiştir.

read more
 

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü TÜBİTAK 1001 Projesi Yazım Çalıştayı Düzenlendi

 
ODTÜ KKK öğretim üyelerine yönelik olarak 17 Aralık 2015 tarihinde Proje Destek Ofisi tarafından TÜBİTAK 1001 projelerine yönelik proje yazım çalıştayı düzenlenmiştir. Çalıştayda TÜBİTAK ARDEB programı hakkında bilgi verilmiş; ilgili desteklere başvuru süreçleri; proje değerlendirilmedeki süreç, kriterler ve aşamalar; proje yazarken dikkat edilmesi gereken ve önemli noktalar; proje yazımında farklı yöntemler; proje yönetimi ve ekip kavramları; proje bütçeleri ve finans konuları üzerinde durulmuştur.  

ATO Projeler Koordinatörlüğü'nden ODTÜ'ye Ziyaret

 
Ankara Sanayi Odası Projeler Koordinatörlüğü, 11 Kasım 2015 günü ODTÜ Merkezlerinden olan, Merkez Laboratuvar (MERLAB), Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜNAM) ve Kaynak Teknolojisi ve Tahribatsız Muayene Araştırma Merkezi (KAYNAK)’ı ziyaret ederek gerçekleştirilebilecek iş birlikleri hakkında merkez müdürlerimiz ile görüştüler. Ankara Sanayi Odası’ndan görevlendirilerek ODTÜ Merkezlerini gezen Proje Koordinatörleri merkezlerin sahip olduğu envanteri ve teknolojiyi yerinde görerek ilerleyen projelerde gerekli test ve araştırma konularında bu laboratuvarları kullanabilmek için gerekli istişareyi gerçekleştirdiler.  

Newton Fund Kapsamında Projelerde Etki Değerlendirme Eğitimi Düzenlendi

Newton-Katip Çelebi Fonu kapsamında Professional Development and Engagement başlığı altında British Council ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arasında 07.08.2015 tarihinde bir işbirliği anlaşması imzalanmıştır. Newton Fund kapsamındaki "Professional Development and Engagement" çağrısına ODTU Proje Destek Ofisi'nin (PDO) kurumsal gelişim kapsamında hazırladığı proje başvurusu kabul edilmiş ve proje kapsamındaki eğitimlerin gerçekleştirilmesi aşamasına gelinmiştir.

read more
 

ODTÜ – Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (RÜZGEM)

ODTÜ – Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (RÜZGEM), 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa dayanılarak, 28 Şubat 2011 tarihli Resmi Gazete ilanı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın (Kalkınma Bakanlığı) üç senelik proje desteği ile kurulmuştur.

Merkez, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinin öncülüğünde, sekiz farklı bölümün (Havacılık ve Uzay, Makine, Elektrik Elektronik, Metalürji ve Malzeme Mühendislikleri ile Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama ve İşletme Bölümleri) işbirliği çerçevesinde faaliyet göstermektedir.

ODTÜ-RÜZGEM, rüzgar enerjisi teknolojilerinde yenilikçi tasarım ve yetkin test/akreditasyon faaliyetleri ile ulusal odak noktası olmak ve uluslararası düzeyde araştırma yapmak uzgörüsüyle kurulmuştur. Merkez, rüzgar enerjisi alanında bilimsel ve teknolojik araştırmalar yaparak özgün teknolojiler geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu yolla, Türkiye’nin rüzgar enerjisi konusunda ortaya koyduğu ulusal hedeflere ulaşabilmesini, bu hedeflere ulaşırken teknolojik dışa bağımlılığı en aza indirmeyi ve dünya rüzgar enerjisi pazarında pay ve söz sahibi olabilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Yapılanma ve altyapı oluşturma süreci devam etmekte olan merkez, rüzgar enerjisi teknolojileri araştırmaları ile ilgili en güncel teknolojiye sahip ölçüm sistemleri ve test düzenekleri ile donatılmakta olan dört ana laboratuvardan oluşmaktadır:

* Aerodinamik Laboratuvarı
* Yapı ve Malzeme Laboratuvarı
* Kompozit Malzeme Laboratuvarı
* Yapısal Mekanik ve Malzeme Laboratuvarı
* Yapısal Dinamik Laboratuvarı
* Elektromekanik Laboratuvarı
* Yüksek Başarımlı Hesaplama Laboratuvarı

Merkezde rotor aerodinamiği, kanat tasarımı ve optimizasyonu, rüzgar türbin sistem tasarımı, rüzgar çiftliği tasarımı ve optimizasyonu, topoğrafik analizler ve mikro-yerleştirme, enerji depolama, güç elektroniği ve akıllı-şebeke sistemleri, yenilikçi kontrol teknikleri ve adaptif kontrol, akıllı yapılar, kompozit malzemeler (termoplastikler), kompozit malzeme mekaniği, malzeme karakterizasyonu, hasar mekaniği, yapısal optimizasyon, yapısal dinamik ve aeroelastisite, kompozit malzemeler için yenilikçi üretim teknikleri, kule ve temel tasarımı, mimari ve bölgesel entegrasyon konularında çalışmalar yürütülmesi planlanmaktadır.

RÜZGEM'in ulusal ve uluslararası çeşitli platformlarda üyelikleri bulunmaktadır. Ulusal alanda, Yenilenebilir Enerji, Eko-sistemler ve Sürdürülebilirlik Araştırma Platformu (Yesap), Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) ve Rüzgar Enerjisi Teknoloji Platformu (RETEP) üyesi olan RÜZGEM; uluslararası alanda rüzgar enerjisi konusunda Avrupa'daki öncü platformlardan Avrupa Enerji Araştırmaları Birliği – Rüzgar Ortak Programı (EERA JP Wind – European Energy Research Alliance) assosiye üyesi ve Avrupa Rüzgar Enerjisi Akademisi (EAWE – European Academy of Wind Energy) asil üyesidir.

read more

OECD Trade And Agriculture Directorate Temsilcileri Üniversitemizi Ziyaret Etti

OECD Paris merkezinden tarım politikası analistleri Olga Melyukhina, Julien Hardelin ve danışman Sinan Hatik Türkiye'de inovasyon, tarımsal verimlilik ve sürdürülebilirlik çalışması kapsamında görüş alışverişinde bulunmak üzere üniversitemizi 30 Kasım 2015 tarihinde ziyaret etmişlerdir. Özellikle tarım ve gıda/içecek sektörlerine teknoloji/bilgi aktarımı sağlayan üniversite ve teknokentler ile görüşme yaparak Türkiye’deki inovasyonlar çercevesinde üniversite-sanayi işbirliği konusunda bilgi edinmek üzere ziyaret gerçekleştirilmiştir.

 

 

Türkiye-Fransa İnovasyon Transfer Günleri Gerçekleştirildi

Türkiye-Fransa İnovasyon Transfer Günleri, 19-20 Kasım 2015 tarihlerinde Türkiye ve Fransa inovasyon sektörü paydaşlarının bilgi paylaşımları ve yeni işbirliği fırsatlarına olanak sağlamak amacıyla Fransa Büyükelçiliği tarafından düzenlenmiştir. ODTÜ TEKNOKENT’in de ortakları arasında yer aldığı etkinliğin birinci günü İstanbul’da, ikinci günü ise 20 Kasım 2015 tarihinde ODTÜ TEKNOKENT’te gerçekleştirilmiştir. Etkinlik ile teknolojik işbirlikleri oluşturulması ve Fransız kümelenmeleri ile Türkiye Teknoparkları arasında bir köprü kurulması amaçlanmaktadır. Etkinlik sonrasında deneyimlerini paylaşmak üzere SATT- Toulouse Tech Transfer Ofisi Başkan Yardımcısı Dr. Christophe Haunold ODTÜ ve ODTÜ Teknokent yönetici ve uzmanları ile biraraya gelmiştir.

 

 

Uluslararası EUROLICS "University-Industry Interaction" konulu Workshop Gerçekleştirildi

 

The European Network for the Economics of Learning, Innovation, and Competence Building Systems (Eurolics) isimli araştırma ağı ODTÜ TEKPOL önderliğinde “University & Industry Interaction” çalıştayını 26-27 Kasım 2015 tarihlerinde ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT destekleriyle Teknokent İkizler Binası Konferans Salonunda gerçekleştirdi. Program kapsamında, Üniversite Sanayi ilişkilerine farklı bakış açılarıyla bildiriler sunulan çalıştayda farklı disiplinlerden akademisyenler, Teknokent şirket temsilcileri ve konuyla ilgili uzmanlar katılım göstermiştir.

 
 

ODTÜ TEKNOKENT'ten Haberler
bilimagaci

YFYİ 2015’in kazananları belli oldu

11. yılını geride bırakan ve bu yıl da yoğun katılımın olduğu Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) ödülleri gerçekleştirilen tören ile sahiplerini buldu. ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve yatırımcıların, yöneticilerin, akademisyenlerin, girişimcilerin ve şirket sahiplerinin yer aldığı törende, finale kalan girişimciler ilk kez iş fikirlerini kamuoyu karşısında sundu ve jüri değerlendirmesinin yanı sıra bu yıl ilk kez internet üzerinden halk oylaması gerçekleştirildi.

2005 yılında 195 girişimciyle çıktığı yola, bu yıl 11. yılında 1.243 girişimci başvurusuyla devam eden YFYİ, 1353 iş finale kalmak için mücadele etti. Birbirinden değerli girişimcileri ve iş fikirlerini destekleyen YFYİ bu yıl ilk kez iki ana kategoride projeleri değerlendirirken, YFYİ Idea’da 43 ekip, YFYİ Pro’da 19 ekip kuluçka dönemine kalarak yoğun eğitim ve mentorluk döneminden yararlandı. Son derece verimli ve yoğun geçen kuluçka döneminin ardından, 5 Aralık’ta gerçekleştirilen finalde YFYİ Idea’da 10 ekip, YFYİ Pro’da 12 ekip Bilişim, Dayanıklı Malzeme ve Tüketici Elektroniği, Enerji ve Sağlık Kategorilerinde finale kaldı.

read more

ODTÜ Teknokent Kuluçka Programları


1992 yılında teknoloji geliştirmeye yönelik kuluçka merkezleri kurmak ana hedefi altında KOSGEB ile işbirliği içinde ODTÜ KOSGEB TEKMER (Teknoloji Geliştirme Merkezi) hizmete açılmıştır. ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde teknoloji tabanlı yeni işletmelerin desteklenmesine yönelik faaliyetlerini sürdüren ODTÜ KOSGEB TEKMER’de girişimcilere yönelik altyapı hizmetleri (ofis alanı, internet, toplantı ve konferans salonları teknik, idari ve mali danışmanlık hizmetleri, üniversite imkanlarıdan faydalanma, Ar-Ge, inovasyon ve endüstriyle uygulama projelerinin desteklenmesi hizmetleri sunulmaktadır.

ODTÜ KOSGEB TEKMER’e ek olarak kurulan tematik kuluçka merkezleri de bulunmaktadır. 2007 yılında faaliyete başlayan MikroElektroMekanik Sistemler alanında işletmelerin yer aldığı ODTÜ MEMS sağlanan hizmetler ve finansal destekler anlamında start-up’ların piyasa koşullarında tutunmasına yardımcı olmaktadır. İki yıl boyunca kuluçka merkezlerinde desteklenen teknoloji tabanlı start-up’lar, mezun olduktan sonra teknopark şirketi olarak faaliyetlerine devam etmektedirler.

Teknogirişim ve TÜBİTAK 1512 Bireysel Girişimcilik Aşamalı Destek Programı kapsamında yeni hayat bulan şirketlere de destek sağlanarak kuluçka evresindeki bu şirketlere uygun eğitimin, mentorluğun, danışmanlığın ve finansal desteğin sunulduğu “Teknogirişim Kuluçka Merkezi”nde Teknogirişim şirketlerinin fiziksel alan, ofis ve altyapı ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Mevcut kuluçka programlarına ek olarak 2013 yılında özellikle bilişim alanında çalışan genç ve yeni işletmelerin gelişimine katkı sağlamak üzere ODTÜ – Halıcı Yazılımevi Kuluçka Merkezi kurulmuştur. Bu merkez bünyesinde girişimci bireylere/ekiplere veya firmalara ofis hizmetleri, donanım ve yönetim desteği, mali kaynaklara erişim, kritik iş ve teknik destek hizmetleri sunulacaktır. Merkeze kabul edilecek girişimcilere eğitimler verilecek, danışmanlık ve mentorluk hizmetleri ile tanıtım ve pazarlama danışmanlığı sunulacaktır. Ayrıca mali ve hukuki konularda ise tavsiyelerde bulunularak, pazar yaratmalarını kolaylaştırmak üzere networking faaliyetleri gerçekleştirilecektir. ODTÜ – Halıcı Yazılımevi Kuluçka Merkezi ilk girişimcilerini 2014 başı itibariyle kabul etmeye başlamıştır.

ODTÜ TEKNOKENT Bilişim İnovasyon Merkezi Çalışmaları Başladı

ODTÜ TEKNOKENT Bilişim ve İnovasyon Kümelenmesi ihtiyaçlarının karşılanması, bilişim alanında global ölçekte şirketlerin bölgeye yatırım yapmalarının cazip hale getirilmesi amacıyla ODTÜ TEKNOKENT Bilişim İnovasyon Merkezi ile ilgili çalışmalara başlanmıştır.

Bu merkezle, bilim, Ar-Ge ve teknoloji kavramlarının ürettiği/üretebileceği sonuçlarla birlikte kamuoyuyla buluşması sağlanacaktır. Bu çerçevede Bilişim ve İletişim Teknolojilerinin günlük yaşantılara getirdikleri ve getirebileceklerinin ilk elden deneyimlenebileceği ortamlar (fuar alanı, demo/deneyim merkezi, gelecek teknoloji gösterim salonları, konferans salonları v.b.) sağlanacaktır.

Küresel teknoloji üreticilerinin ürün, çözüm ve vizyonlarının paylaşılmasının yanı sıra, üniversite öğretim üyelerinin/öğrencilerinin, ODTÜ TEKNOKENT firmalarının çözüm, ürün ve vizyonlarının sergilenmesi, seminerler, eğitimler verilmesi gibi faaliyetler planlanacaktır.

Binada yer alacak küresel yazılım ve teknoloji şirketleri ve bu büyük markaların etrafında geliştirilecek kuluçka alanları ile genç girişimcilerin yetişmesini sağlayacak koşullar oluşturulacaktır.

Türkiye genelinde üniversite öğrencilerine bilişim ve iletişim teknolojilerinin etkin kullanımı, bu teknolojiler vasıtasıyla üretim yapabilmenin yolları, girişimcilik gibi konularda eğitimler düzenlenecektir. Öğrencilerin en yeni teknolojilere hakim olmalarına katkı sağlayacak organizasyonlar organize edilecektir.

ODTÜ TEKNOKENT Bilişim İnovasyon Merkezi ile internet teknolojileri, siber güvenlik/savunma ve eğitim teknolojileri konularında sektörel bir odaklanmayla, çok uluslu ve yerel şirketlerin çözümlerinin, toplumun ihtiyacı gözetilerek yerelleştirildiği ve özelleştirildiği; özgün Ar-Ge’nin yapıldığı ortamlar ve programlar geliştirilecektir.  

ODTÜ TEKNOKENT Bilişim İnovasyon Merkezi, 13.500 m2’si ofis alanı ve 3.500 m2’si sosyal alan olmak üzere toplam 33.500 m2 kapalı alana inşa edilecektir.  Projenin uygulanması için çalışmalara Ekim 2015 tarihi itibariyle başlanmıştır. İnşaat süresi iki yıl olarak planlanmakta olup halihazırda altyapı ve hafriyat çalışmaları hızla sürmektedir.

ODTÜ TEKNOKENT “Başarı Ödülleri 2014”

Sahiplerini Buldu

ODTÜ TEKNOKENT, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2011 – 2014 yılları verileriyle yapılan “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi” sıralamasında üst üste dört kez birinci seçilerek en başarılı teknokent oldu. Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin değerlendirildiği endekste Ar-Ge projeleri, ihracat verileri, patent, faydalı model ve marka başvuru ve tescilleri,  kuluçka programları, teknoloji transfer ofisi hizmetleri, üniversite-sanayi iş birliği, firmalar arası iş birlikleri ve uluslararası iş birlikleri gibi temel özellikler dikkate alındı.

Dört yıl üst üste elde edilen bu önemli başarının ardında öğretim üyelerinin ve bölgede faaliyet gösteren girişimcilerle firmalarının olduğu bilinciyle kendi kategorilerinde en iyileri belirlenerek 30 Kasım 2015 tarihinde İkizler Binası’nda bir ödül töreni düzenlendi. Törene ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar ve ODTÜ Rektör Yardımcısı ve ODTÜ TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Volkan Atalay başta olmak üzere üniversite yöneticileri ve öğretim üyeleri, ODTÜ TEKNOKENT’in kurulmasında ve bugünlere gelmesinde çok değerli katkıları ve emekleri bulunan eski yöneticiler ve ODTÜ TEKNOKENT firma  yetkilileri katıldı. 

read more

TECHIN2B Training & Talk 6. Serisi Gerçekleştirildi

Techin2B Training & Talk 6. Serisi bu sene 4 Kasım 2015 tarihinde Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi ev sahipliğinde ve Koç TTO organizasyonu ile gerçekleştirildi. ODTÜ ve ODTÜ Teknoknet’in de ağırlıklı olarak konuşmacıları ile destek verdiği etkinlikte üniversite kaynaklı erken aşama bir teknolojinin şirketleşme yolu ile ticarileşmesi, Fikri Mülkiyet çerçevesinde koruma altına alınması ve bu korumanın stratejik olarak yönetilmesi konuları üzerinde durulmuştur.

TÜBİTAK 1003 - Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı

PROGRAM HAKKINDA
Bu destek programının amacı, Ulusal Bilim Teknoloji ve Yenilik Stratejisi çerçevesinde belirlenecek öncelikli alanlarda sonuç odaklı, izlenebilir hedefleri olan, ilgili bilim/teknoloji alanlarının dinamiklerini gözeten ve yurt içinde yapılan Ar-Ge projelerini desteklemek ve bu projeler arasında eşgüdüm sağlamaktır.

PROJE SÜRESİ
• Küçük Ölçekli projelerin süresi en fazla 24 ay,
• Orta ve Büyük Ölçekli projelerin süresi en fazla 36 aydır.

PROJE BÜTÇESİ
• 2015 yılı için, her üç ölçekte ayrı ayrı desteklenecek projeler için destek alt ve üst limitleri (Burs dahil, Proje Teşvik İkramiyesi (PTİ), Kurum hissesi ve yurtdışı araştırmacı giderleri hariç) aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Küçük Ölçekli projeler : 500.000 TL’ye kadar
Orta Ölçekli projeler : 500.001 - 1.000.000 TL
Büyük Ölçekli projeler : 1.000.001 - 2.500.000 TL

• Talep edilebilecek toplam makine-teçhizat, hizmet alımı ve burs miktarlarının üst sınırları, çağrı özelinde belirlenerek çağrı duyurularında ilan edilen tutarları aşmamalıdır.
• Proje bütçe kalemleri arasında projenin özelliğine bağlı olarak dengeli bir dağılım gözetilir.
• Özel sektörün yer aldığı projelerde ilgili özel kuruluşa verilecek makine-teçhizat bedelinin % 50’si TÜBİTAK tarafından karşılanır.
• Altyapı oluşturmaya yönelik olan projeler desteklenmez.
• Proje yürütücüsü, araştırmacı ve proje danışmanlarına 2015 yılında ödenebilecek PTİ üst limitleri aşağıdaki gibidir:

Proje yürütücüsü için : 2.000 TL/ay
Proje yöneticisi için : 2.500 TL/ay
Araştırmacı için : 1.000 TL/ay
Danışman için : 1.500 TL/yıl

(Araştırmacıların toplam alacağı PTİ miktarı, proje yürütücüsünün alacağı toplam PTİ’yi geçmemek üzere, projeye yapacakları katkı oranları dikkate alınarak hesaplanır.)

• Orta ve Büyük Ölçekli projelerde alt proje PTİ hesaplamasında ilgili alt projenin süresi dikkate alınır.​
• Orta ve Büyük Ölçekli projelerde her bir alt proje yürütücüsü ve araştırmacıları aynı PTİ oranlarından faydalanabilirler.
• Bu destek programı kapsamında desteklenen Orta ve Büyük Ölçekli projelerde Yurt içi ve/veya yurt dışı bilimsel toplantılara katılım/çalışma ziyareti için verilecek destek miktarı Bilim Kurulunca 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında belirlenen limitlerin sırasıyla en fazla 2 ve 3 katı olabilir.
• Bu destek programı kapsamında beklenen proje çıktılarının ilgili paydaşlar ile paylaşılmasına yönelik yapılacak toplantı, çalıştay vb. çalışmalar için proje bütçesinde en fazla 30.000 TL’ye kadar ödenek talebinde bulunulabilir.

TÜBİTAK'tan Haberler

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevinden İki Keşif

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde (TUG) konuşlandırılmış RTT150 teleskobundan yapılan tayf gözlemlerinde bir süpernova kalıntısı içerisinde sıcak bir kaçan yıldız keşfedildi. Ayrıca, önceden bilinmeyen 47 tane galaksi kümesinin tanısı yapıldı. 65 galaksi kümesinin de kırmızıya kaymaları tayfsal yöntemle ölçüldü. TUG’un keşifleri Dünya’nın saygın bilimsel dergilerinde yayınlandı ve atıflar almaya başladı.read more

 

TÜBİTAK MAM, Atık Pilleri Ekonomiye Kazandıracak

TÜBİTAK MAM tarafından kurulan “Atık Pillerin Bertarafı Tesisi”, Dünya’da hem ayrıştırma, hem kırma hem de geri kazanımın yapıldığı ilk entegre tesis olma özelliğini taşıyor.
TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) tarafından "Atık Pillerin Bertarafı ve Geri Kazanım Teknolojilerinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında kurulan entegre tesisle, atık pillerin çevre ve insan sağlığına zararlarının önlenmesinin yanı sıra, ekonomik kazanç sağlanması bekleniyor.

read more
 

GÖKTÜRK-2 Uzayda Üçüncü Yılını Tamamladı

Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü yerli uydusu GÖKTÜRK-2, Uzay’da üçüncü yılını tamamladı. 18 Aralık 2012 tarihinde uzaya fırlatılan uydu, 18 Aralık 2015 tarihi itibariyle dünya etrafında 16 bin 35 tur attı, 7 bin 522 tane görüntü aldı ve 18 milyon 335 bin kilometre karelik alanı taradı.
TÜBİTAK UZAY ve TUSAŞ iş ortaklığıyla üretilen ve 2,5 metre çözünürlüğe sahip GÖKTÜRK-2, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Ahlatlıbel Yer İstasyonuna dünyanın dört bir yanından görüntü gönderiyor.

read more

TÜBİTAK Açık Proje Çağrıları

Çağrı Başlığı Alan Alt Alan Son Başvuru Tarihi
ERA-IB-2-2016 Biyoteknoloji Endüstriyel Biyoteknoloji 02/02/2016 - 13:00
1601-2015-6 Teknoloji Transfer Ofisleri TTO 2015 15/02/2016 - 17:30
ERA-CVD Kardiyovasküler Hastalıklar

Kalp Yetersizliği

08/03/2016 - 11:00
ERA-NET NEURON Cofund Sinirbilim Sinir Sistemine Dış Hasarlar 14/03/2016 - 14:00
MANUNET II-2016 ERA-NET MANUNET 17/03/2016 - 17:00
ERA-NET SusAn Hayvancılık Sustainable Animal Production 29/03/2016 - 17:30

ERA-NET Cofund Smart Urban Futures

Şehir ve Bölge Planlama Akıllı Kentsel Sistemler 31/03/2016 - 17:30
SOLAR-ERA.NET 2016 Enerji Güneş Enerjisi 11/04/2016 - 17:30

UFUK 2020 Açık Proje Çağrıları

Çağrı Başlığı Son Başvuru Tarihi
Bilimsel Mükemmeliyet
ERC Consolidator Grant 2.2.2016
ERC Proof of Concept 16.2.2016
Partnering environment for FET flagships 1.3.2016
Integrating Activities for Advanced Communities 30.3.2016
 
Endüstriyel Liderlik
Awareness-raising and capacity-building for business angels and other early-stage investors 16.2.2016
Downstream applications 3.3.2016
Downstream services for public authorities 3.3.2016
Evolution of Copernicus services 3.3.2016
Technologies for European non-dependence and competitiveness 3.3.2016
Maturing satellite communication technologies 3.3.2016
In-Space electrical propulsion and station keeping - Incremental Technologies 3.3.2016
In-Space electrical propulsion and station keeping - Disruptive Technologies 3.3.2016
Space Robotics Technologies 3.3.2016
Scientific Instrumentation 3.3.2016
Systemic, eco-innovative approaches for the circular economy: large-scale demonstration projects 8.3.2016
Water in the context of the circular economy 8.3.2016
Smart Specialisation for systemic eco-innovation/circular economy 8.3.2016
New models and economic incentives for circular economy business 8.3.2016
Unlocking the potential of urban organic waste 8.3.2016
Horizon Prize - Breaking the optical transmission barriers 15.3.2016
Large Scale Pilots 12.4.2016
IoT Horizontal activities 12.4.2016
Smart Cyber-Physical Systems 12.4.2016
Thin, Organic and Large Area Electronics 12.4.2016
SSI - Smart System Integration 12.4.2016
Cloud Computing 12.4.2016
Software Technologies 12.4.2016
Net Innovation Initiative 12.4.2016
Future Internet Experimentation - Building a European experimental Infrastructure 12.4.2016
Big Data PPP: cross-sectorial and cross-lingual data integration and experimentation 12.4.2016
Big Data PPP: Large Scale Pilot actions in sectors best benefitting from data-driven innovation 12.4.2016
Big data PPP: Support, industrial skills, benchmarking and evaluation 12.4.2016
Big data PPP: privacy-preserving big data technologies 12.4.2016
Support technology transfer to the creative industries 12.4.2016
Technologies for Learning and Skills 12.4.2016
Gaming and gamification 12.4.2016
Advanced robot capabilities research and take-up 12.4.2016
System abilities, development and pilot installations 12.4.2016
Photonics KET 2016 12.4.2016
Pre-Commercial Procurement open 12.4.2016
Enabling responsible ICT-related research and innovation 12.4.2016
Boost synergies between artists, creative people and technologists 12.4.2016
 
Toplumsal Zorluklar 
Horizon Price, Food Scanner  9.3.2016

ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi İletişim Bilgileri

ODTÜ - BTO, ODTÜ TEKNOKENT ile Üniversite arasındaki koridorda yer almaktadır. ODTÜ - BTO, üniversitemizin sanayi ile işbirliği faaliyetlerinin koordinasyonunu yapmak üzere kurulmuş olup, üniversite kampüsümüz içerisinde konumlandırılmıştır.

Adres: ODTÜ Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No:1 (MATPUM Yanı), 06800 Çankaya-Ankara/TÜRKİYE
Telefon: +90 312 210 70 40 – 41
Faks: +90 312 210 79 28
E-posta: bto@metu.edu.tr

http://harita.metu.edu.tr

 

Bu e-posta size ODTÜ-Bilgi Transfer Ofisi veritabanına kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir.
İzniniz dışında gönderildiğini düşünüyorsanız lütfen üyelik iptali için tıklayınız
©2015 ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi, ODTÜ TEKNOKENT Teknoloji Transfer Ofisi
Tüm haklar saklıdır.