invent@METU

 

 

Merhaba...
ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi (ODTÜ-BTO) tarafından yayınlanan transfer@METU haber bülteninin 6. sayısıyla karşınızdayız.
Bu sayımızda; ODTÜ ve ODTÜ Teknokent'te gerçekleştirilen faaliyetler, ulusal ve uluslararası proje çağrıları, önümüzdeki dönem gerçekleştirilecek etkinlikler ve T-Jump San Francisco programı tanıtımını sizlerle paylaşıyoruz.
Bu sayımız ile birlikte destek programlarının tanıtımlarının yer alacağı yeni bir köşemizi ilginize sunuyoruz. Bu sayımızda TÜBİTAK 1505 - Üniversite Sanayi İşbirliği Destek Programı'na dair ayrıntıları bulabilirsiniz.

“Design Thinking” Semineri Gerçekleştirildi

Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen ODTÜ Teknoloji, Tasarım ve İnovasyon Merkezi (Tasarım ve İnovasyon Fabrikası) çalışmalarına başlıyor. String Ventures kurucu ortağı Emrah Yalaz tarafından 19.08.2015 tarihinde “Design Thinking” isimli bir seminer verildi. Seminer kapsamında inovatif tasarımların yaratılması için belirlenen sorunlara interdisipliner bir bakış açısı ile çözüm üretme temeline dayanan Desing Thinking Metodolojisi hakkında bilgi verildi. Seminere tasarım ve mühendislik bölümlerinden pek çok öğretim üyesi ve öğrenciler katılım gösterdi.

read more
 

 

Araştırma Altyapılarının Desteklenmesine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikler Yayınlandı

03.07.2014 tarihinde Resmi Gazete ’de yayınlanan araştırma altyapılarının daha etkin kullanımını ve sürdürülebilirliğini sağlamak üzere desteklenmesine ilişkin hususları düzenleyen 6550 sayılı “Araştırma Altyapılarının Desteklenmesine Dair Kanun”’un Uygulama Yönetmeliği 28.08.2015 tarihinde Resmi Gazete ‘de yayınlanmıştır. Bu Yönetmelik, araştırma altyapılarına yeterlik verilmesi, bu altyapıların çalışma usul esaslarının belirlenmesi ile desteklenmesine dair hususları kapsamaktadır.

read more
 

 

Üniversitemizde TÜBİTAK 1001 Projesi Yazım Çalıştayı Düzenlendi

 
Üniversitemizde öğretim üyelerimize yönelik olarak 13 Ağustos 2015 tarihinde Proje Destek Ofisi tarafından TÜBİTAK 1001 projelerine yönelik proje yazım çalıştayı düzenlenmiştir. 110 kişinin katıldığı çalıştayda TÜBİTAK ARDEB programı hakkında bilgi verilmiş; ilgili desteklere başvuru süreçleri; proje değerlendirilmedeki süreç, kriterler ve aşamalar; proje yazarken dikkat edilmesi gereken ve önemli noktalar; proje yazımında farklı yöntemler; proje yönetimi ve ekip kavramları; proje bütçeleri ve finans konuları üzerinde durulmuştur.  

ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı Bilimsel Araştırma Ofisi Üniversitemizi Ziyaret Etti

TSK Hava Kuvvetleri Komutanlığı Hava ve Uzay Gücü Geliştirme Merkezi (HUGEM) ve ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı Araştırma Laboratuvarlarının (Air Force Research Laboratories-AFRL) parçası olan Bilimsel Araştırma Ofisi (Air Force Office of Scientific Research-AFOSR) 25 Ağustos 2015 Salı günü üniversitemize ziyarette bulundu.

read more
 

ODTÜ Kaynak Teknolojisi ve Tahribatsız Muayene Araştırma ve Uygulama Merkezi

ODTÜ Kaynak Teknolojisi ve Tahribatsız Muayene Araştırma ve Uygulama Merkezi, 1991 yılında, Türk-Alman Hükümetler arası bir proje (1988-1996) çerçevesinde kurulmuştur. Merkez, uluslararası kaynak mühendislerini, kaynakçıları, seviye 1 ve seviye 2 tahribatsız muayene uzmanlarını yetiştirmektedir. Merkezin test ve analiz altyapısı dünyanın en büyük 3. kaynak ekipman ve dolgu malzemesi üreticisi olan İsveç-ABD ortaklı ESAB firması tarafından Mart 2013’te onaylanmış ve ESAB’ın dünya genelinde onaylı 4 laboratuvarından biri konumuna gelmiştir. Ayrıca, Merkezin kalın metalik parçaların radyoskopik muayenesi kabiliyeti bulunmaktadır. İleri Kaynak Teknolojileri Laboratuvarı, 2013’te tamamlanmıştır. Ar-Ge çalışmaları, uluslararası gelişmeler değerlendirilerek, çelik alaşımlarında güç-yoğun ergitme (hibrit plazma ark kaynağı) ve alüminyum alaşımlarında katı-hal kaynak tekniklerine odaklanmıştır. Ayrıca, 2012’den beri SYSWELD yazılımı kullanılarak kaynak proses simülasyonu yapılmakta; sanayiye, kaynaklı imalatta çarpılma/kalıntı gerilme analizleri ve kaynak tasarımı hizmeti verilmektedir. Merkezin web sayfasına linkten ulaşabilirsiniz. http://wtndt.metu.edu.tr/

Merkezin Tahribatlı Test Laboratuvarı TÜRKAK tarafndan ISO/IEC 17025 standardına göre akredite edilmiştir. Akredite edilen deneylerin bilgisine linkten ulaşabilirsiniz.
http://rd.wtndt.metu.edu.tr/duyuru/isoiec-17025-sertifikasi-ve-kapsami

Ufuk 2020 Koordinatörlüğü Destekleme Programı Başvurusu Açıldı

Horizon 2020 (UFUK 2020/ U2020) Programı’na Türkiye’den koordinatör adaylarının başvurularını ve sunulan proje kalitesini artırmayı amaçlayan H2020 (U2020) Koordinatörlüğü Destekleme Programı başvuruya açılmıştır.

1 Ağustos 2015 tarihi itibariyle H2020 Koordinatörlüğü Destekleme Programı'na yapılacak başvuruların, başvuru yapılması planlanan H2020 Çağrısı'na ilişkin resmi duyuru yayınlandıktan sonra ve Çağrı resmi kapanış tarihine en fazla 2 ay süre kalıncaya kadar yapılması gerekmektedir. (SME Instrument ve Fast Track to Innovation çağrılarında kapanış tarihi olarak ara kesim tarihi (Cut-off date) baz alınacaktır.)

 

read more

T-Jump San Francisco Programı


T-Jump San Francisco, Tek Duraklı Hizmet Anlayışı (One-Stop-Shop) çerçevesinde girişimcilerin ABD pazarına açılımlarına destek vermek için geniş bir yelpazede hizmet vermektedir.

T-Jump San Francisco Merkezi ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından tüm ülkede teknoloji ihracatını geliştirmek, uluslararası başarılı şirketler yaratmak ve bu şirketlerin yatırım ve iş geliştirme süreçlerini hızlandırmak için kurulmuş “Türkiye’niniş hızlandırma merkezi”dir. T-Jump San Francisco İş Hızlandırma Merkezi, San Francisco’nun merkezinde, Silikon Vadisi denilen bölgede kurulmuştur.

T-Jump San Francisco, teknoloji şirketleri ve genç girişimcilerin uluslararası ürün/hizmet ihracatına, yatırım almasına ve büyümelerine katkı sağlayacak hızlandırma faaliyetleri yürütmek, üniversitede yapılmış Ar-Ge’nin ticarileşmesine ve yatırım almasında hızlandırma faaliyetleri yürütmek, ABD ekosisteminde büyümüş/yatırım almış Türk şirketlerinin Türkiye’ye özellikle Ar-Ge yatırımları yapmalarına etkide bulunmak konularına odaklanmaktadır.

T-Jump hakkında detaylı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz. http://www.t-jump.com/

UDH Araştırmaları Merkezi Başkanlığı Ar-Ge Proje Destekleri

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın görev alanları ile ilgili konularda yerli tasarım ve üretime yönelik araştırma, geliştirme projelerinin desteklenmesi için 30 Haziran 2015 tarihinde çağrıya çıkılan ve 30 Eylül 2015 tarihine kadar başvuru yapılması gereken çağrı konuları 08 Eylül 2015 tarihi itibari ile güncellenmiştir.
 

read more

1511 Programı Kapsamında 21 Yeni Çağrı Açıldı

 
1511 Öncelikli Alanlar Ar-Ge Destek Programı kapsamında 2015-2 döneminde 21 çağrı açılmıştır. Çağrı başvuruları 15 Ekim 2015 tarihi ile 14 Aralık 2015 saat 17:30 arasında yapılabilecektir. Çağrı metinlerine aşağıdaki linklerden ulaşılabilir. 2015-2 dönemi için planlanan diğer çağrıların çalışmaları devam etmekte olup, çağrılar yakın zamanda ilan edilecektir.  
read more

Türkiye Gamescom’da İlk Ülke Standını Açtı

Türkiye, Almanya’nın Köln şehrinde yedincisi düzenlenen Gamescom’da bu yıl ilk kez ülke standı ile yer aldı. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen, ODTÜ TEKNOKENT ve DOGED işbirliği ile hazırlanan standın düzenlenmesi ve organizasyonu, Setimedia katkısıyla yapıldı.

Türk oyun sektörünü, ODTÜ TEKNOKENT’te yer alan oyun firmalarını ve ODTÜ TEKNOKENT ön kuluçka programı Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM)’ni dünyaya tanıtma ve firmaların uluslararası bağlantılar kurmalarına imkân tanımayı amaçlayan Türkiye standında, oyun sektöründen önemli katılımcılar yer aldı. ODTÜ TEKNOKENT’in üyesi olduğu Avrupa İşletmeler Ağı aracılığıyla ayarlanan eşleştirme etkinliği kapsamında Sektörel Ticaret Heyetinde yer alan 11 firma tarafından 100’ü aşkın görüşme gerçekleştirildi.

read more

Akıllı Şebekeler ve Depolama Bilgi Günü Brüksel'de Gerçekleştirilecek

 
Ufuk 2020 Güvenilir, Temiz ve Verimli Enerji Alanı 2016 – 2017 Çalışma programı altında yer alan Akıllı Şebekeler ve Depolama konusu ile ilgili Avrupa Komisyonu tarafından bir Bilgi Günü 2 Ekim 2015 tarihinde Brüksel’de düzenlenecektir. Etkinlikle ilgili kayıtlar başlamış durumdadır.  
read more

Ufuk 2020 Programı Ulaşım Alanı Bilgi Günü ve Proje Pazarı Etkinliği

5 Kasım 2015 tarihinde Belçika-Brüksel’de, Avrupa Komisyonu tarafından Ufuk 2020 Programı Akıllı, Temiz ve Entegre Ulaşım Alanı 2016-2017 yılları çağrılarına yönelik bir bilgi günü ve ulaştırma UİN ağı projesi ETNA + tarafından proje pazarı etkinliği düzenlenecektir. Etkinliğe katılım ücretsiz olup kayıt olmak zorunludur. Etkinliğe talebin yoğun olması ve sınırlı sayıda kişinin katılabilmesi nedeniyle bilgi gününe bir an önce kayıt yaptırılması tavsiye edilmektedir.
Etkinliğin sabahki oturumunda yapılan sunumlarla, ulaşım alanı 2016-2017 yılı çalışma programında yer alan Büyümeye Yönelik Ulaşım (havacılık, denizyolu ulaşımı, ulaşım güvenliği, şehiriçi ulaşım, lojistik, akıllı ulaşım sistemleri, ulaşım altyapısı, sosyo-ekonomik ulaşım), Otonom Karayolu Araçları ve Çevre Dostu Araçlar konularının tanıtılıp, katılımcılara Ufuk 2020 Programı katılım kuralları ve değerlendirme rehberi hakkında bilgi verilecektir.

read more

Steam’e ATOM Çıkarması

Kişisel bilgisayarlarda oyun oynamanın son yıllardaki popüler adresi, dijital dağıtım platformu olan Steam, kullanıcıların hesapları üzerinden oyun satın alabildikleri ve oyunları oynayabildikleri yaygın bir yayın platformu. Bağımsız geliştiriciler tarafından tercih edilen platform, 125 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcıya sahip.

Yakın zamanda ATOM ekiplerinden Aslan Game Studio  Clown House oyununu  Steam platformunda bulunma hakkı elde etti. ATOM ekosisteminden diğer oyunları ve altyapılarını da Steam’de görmeye devam ediyoruz. Warlock Arts tarafından geliştirilen MasterCube, Greenlight platformunda yeterli oyu toplayarak yeşil ışığı aldı ve yayın hakkı kazandı.

read more

G. Kore ile KONNECT Dolaşım Çağrısı Açılmıştır

Bilim, teknoloji ve yenilik kapasitesi bakımından en gelişmiş ülkelerden biri olan Güney Kore ile işbirliğini artırmak ve araştırmacılar arasındaki diyaloğu güçlendirmek amacıyla “Kaynaklar ve Sürdürülebilirlik” alanında KONNECT Dolaşım Çağrısı 15 Eylül 2015 – 15 Kasım tarihleri arasında açılacaktır.
Proje konsorsiyumu bir araştırmacı Güney Kore’den ve iki araştırmacı Avrupa’dan olacak şekilde, en az 3 ortaktan oluşacaktır. Araştırmacılar en çok 2 yıllık bir proje önerisinde bulunabilecekler ve her ortak için toplam 40.000 Avro bütçe talep edilebilecektir.

 

read more


Uluslararası Proje Çağrıları

Katip Çelebi-Newton Fonu Kurumlararası Bilimsel İşbirlikleri Son Başvurusu:
28 Eylül 2015

TÜBİTAK-British Council bilimsel işbirliği çerçevesinde yürütülen bu programın amacı, İngiltere ve Türkiye arasında, Türkiye'nin toplumsal refahı ve ekonomik kalkınması ile doğrudan ilgili olan konularda, araştırma ve yenilik paylaşımına dayanan işbirlikleri kurulmasıdır.

 

Clean Sky 2 Programı 2. Proje Çağrısı Başvuruları Devam Ediyor

H2020 Programı’nın parçası olarak yaklaşık 4 Milyar Avro’luk bütçesiyle Avrupa’da havacılık ve havayolu ulaşımı araştırmalarındakı en büyük ölçekli Ar-Ge ve yenilik programı olma özelliğini taşıyan Clean Sky 2 Ortak Teknoloji Girişiminin ikinci proje cağrısı yayımlandı.
read more   read more
TÜBİTAK'tan Haberler

TÜBİTAK Uzayın Keşfinde Önemli Adımlar Atıyor

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, TÜBİTAK’ın uzayın keşfine yönelik çalışmalara öncülük ettiğini belirterek, TÜBİTAK’ın gerek uzaydan dünyanın izlenmesine yönelik, gerekse teleskoplar aracılığıyla uzayın keşfine yönelik önemli projeler ürettiğini belirterek, “15 Aralık 2014 tarihinde başlayan ve 5 yılda tamamlanacak proje kapsamında geliştirilecek TÜRKSAT 6A uydusu, Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu olma özelliğini taşıyacaktır” dedi.

read more

 

TÜBİTAK Teknolojiyi Ürettikten Sonra Laboratuvar Prototipini de Üretecek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Ahmet Arif Ergin, bilişim, enerji ve kimya sektöründe reel sektöre rakip hamleler yaptıklarını belirterek "TÜBİTAK'ı sanayicimize rekabet düzleminde rakip olan bir oyuncu değil, problemlerini paylaşabilecekleri, rahatlayabilecekleri bir yer olarak şekillendirmemiz gerekiyor" dedi.

read more
 

Alternatif Enerjili Araç Yarışları Sonuçlandı

Elektromobil Kotegorisinde de birinciliği İstanbul Üniversitesi çıkardı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil çalışmalarına ilişkin, "2016 yılında da 30-40 aracı, tüm mevsim, iklim ve arazi koşullarında test etmek için üreteceğiz" dedi. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları "hidromobil" ve "elektromobil" kategorilerinde düzenlenen yarışlarla sona erdi.

read more

TÜBİTAK Açık Proje Çağrıları

Çağrı Başlığı Alt Alan Son Başvuru Tarihi
ERA-NET TRANSPORT 2015 Akıllı Ulaşım Sistemleri, Elektrikli Araçlar 02.10.2015
2015 Yılı BiGG Çağrısı Bireysel Genç Girişim 15.10.2015
Psikolojik Ölçme Aracı Geliştirilmesi 16.10.2015

Yükseköğretimde Eğitim Programları Yönetim Destek Sisteminin Geliştirilmesi

16.10.2015
Yükseköğretim Sistemine İlişkin Öğrenci Başarısının Değerlendirilmesi 16.10.2015
Doktora Derecesine Sahip İnsan Kaynağına Yönelik Yönetim Destek Sistemi 16.10.2015
Kuduz Aşısının Geliştirilmesi ve Üretimi 06.11.2015
1511-TKS-TKNK-2015-2-1 Hazır Giyim, Konfeksiyon ve Teknik Tekstil 14.12.2015
1511-TKS-TKNK-2015-2-2 Hazır Giyim, Konfeksiyon ve Teknik Tekstil 14.12.2015

1511-SAB-ESAG-2015-2

Elektronik Sağlık Teknolojileri ve Hizmetleri 14.12.2015
1511-SAB-BMLZ-2015-2 Biyomalzemeler 14.12.2015
1511-SAB-BMED-2015-2 Biyomedikal Ekipmanlar 14.12.2015
1511-OTO-HEAT-2015-2 Elektrikli ve Hibrit Elektrikli Araç Teknolojileri 14.12.2015
1511-OTO-MALZ-2015-2 Malzeme Teknolojileri 14.12.2015
1511-MAK-DKMT-2015-2-1 Döküm Teknolojileri 14.12.2015
1511-MAK-DKMT-2015-2-2 Döküm Teknolojileri 14.12.2015
1511-MAK-DKMT-2015-2-3 Döküm Teknolojileri 14.12.2015
1511-MAK-İMLT-2015-2 İmalat Teknolojileri 14.12.2015
1511-MAK-ROME-2015-2 Robotik ve Mekatronik 14.12.2015
1511-MAK-OTOM-2015-2 Fabrika Otomasyon Teknolojileri 14.12.2015
1511-MAK-TZGH-2015-2-1 Takım Tezgahları ve Aparatları 14.12.2015
1511-MAK-TZGH-2015-2-2 Takım Tezgahları ve Aparatları 14.12.2015
1511-GDA-HAYV-2015-2 Hayvancılık Ürünleri 14.12.2015
1511-ENE-EVSA-2015-2-1 Sanayide Enerji Verimliliği 14.12.2015
1511-ENE-EVSA-2015-2-2 Sanayide Enerji Verimliliği 14.12.2015
1511-ENE-GUNS-2015-2 Güneş Enerjisi 14.12.2015
1511-BIT-BBIL-2015-2 Bulut Bilişim 14.12.2015

TÜBİTAK 1505 Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programı

Amaç:
Üniversite/Kamu Araştırma Merkez ve Enstitülerindeki bilgi birikimi ve teknolojinin, Türkiye’de yerleşik ve proje sonuçlarını Türkiye’de uygulamayı taahhüt eden kuruluşların ihtiyaçları doğrultusunda, ürüne ya da sürece dönüştürülerek sanayiye aktarılması yoluyla ticarileştirilmesine katkı sağlamak

Kapsam:
* Yeni bir ürün üretilmesi,
* Mevcut bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi,
* Ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi
* Maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi
konularındaki projeleri kapsar.

Kimler Başvurabilir?
Sektörüne bakılmaksızın firma düzeyinde katma değer yaratan, Türkiye’de yerleşik ve proje sonuçlarını Türkiye’de uygulamayı taahhüt eden sermaye şirketleri ile Yükseköğretim Kanunu kapsamında yer alan yükseköğretim kurumları, vakıf üniversiteleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve ilgili mevzuatında Ar-Ge yapmakla görevlendirilmiş kamu araştırma merkez ve enstitüleri ortak proje başvurusunda bulunur.

Müşteri Kuruluş:
Türkiye’de yerleşik KOBİ veya BÜYÜK ölçekli tüm sermaye şirketleri Müşteri Kuruluş olarak 1505 programına başvurabilirler. Yürütücü Kuruluş: Üniversiteler, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, Kamu Araştırma Merkez ve Enstitüleri.

Bütçe ve Süre:
Proje bütçesi üst sınırı 1.000.000 TL,
Proje süresi üst sınırı 24 ay.

Proje bütçesinin; Müşteri Kuruluş KOBİ ise %75’i, Müşteri Kuruluş BÜYÜK ölçekli ise %60’ı TÜBİTAK tarafından karşılanır. Ayrıca; Proje bütçesinin %5’i kadar Yürütücü Kuruluşa ‘Proje Kurum Hissesi’ ve Proje ekibindeki kadrolu çalışanlara ‘Proje Teşvik İkramiyesi’nin tamamı TÜBİTAK tarafından ödenir.

Desteklenen Gider Kalemleri:

Yürütücü Kuruluşa ait KDV dahil olmak üzere;
* Sözleşmeli Personel & Bursiyer,
* Seyahat (Yurtiçi & Yurtdışı ulaşım ve konaklama),
* Alet/Teçhizat (bir kısmı veya tamamı proje sonunda müşteri kuruluşa devredilebilir),
* Malzeme ve Sarf Giderleri,
* Hizmet Giderleri (proje toplam bütçesinin en fazla %20’si kadar) desteklenir.

Proje Başvurusu:
* Proje Değerlendirme ve İzleme Sistemi (PRODİS) üzerinden yapılır. (https://eteydeb.tubitak.gov.tr)
* Yılın 365 günü Proje Başvurusu yapılabilir.
* Tüm Proje Önerisi Formları Proje Yürütücüsü tarafından doldurulur,
* TÜBİTAK’tan ön kayıt onayı alınır,
* Müşteri Kuruluş onayına gönderilir,
* Müşteri Kuruluş Yetkilisi başvuru gönderimini tamamlar. Bu tarih ‘Proje Başvuru Tarihi’dir.

ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi İletişim Bilgileri

ODTÜ - BTO, ODTÜ Teknokent ile Üniversite arasındaki koridorda yer almaktadır. ODTÜ - BTO, üniversitemizin sanayi ile işbirliği faaliyetlerinin koordinasyonunu yapmak üzere kurulmuş olup, üniversite kampüsümüz içerisinde konumlandırılmıştır.

Adres: ODTÜ Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No:1 (MATPUM Yanı), 06800 Çankaya-Ankara/TÜRKİYE
Telefon: +90 312 210 70 40 – 41
Faks: +90 312 210 79 28
E-posta: bto@metu.edu.tr

http://harita.metu.edu.tr

 

Bu e-posta size ODTÜ-Bilgi Transfer Ofisi veritabanına kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir.
İzniniz dışında gönderildiğini düşünüyorsanız lütfen üyelik iptali için tıklayınız
©2014 ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi, ODTÜ Teknokent Teknoloji Transfer Ofisi
Tüm haklar saklıdır.