invent@METU

 

 

Merhaba...
ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi (ODTÜ-BTO) tarafından yayınlanan transfer@METU haber bülteninin 4. sayısıyla karşınızdayız.
Bu sayımızda; ODTÜ ve ODTÜ Teknokent'te gerçekleştirilen faaliyetler, ulusal ve uluslararası proje çağrıları, önümüzdeki dönem gerçekleştirilecek etkinlikler ve TEKNOTEZ tanıtımını sizlerle paylaşıyoruz.


ODTÜ'den Haberler
bilimagaci
 

"2014 Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılı" Kapanış Etkinliği Ankara'da Gerçekleştirildi

Türk-Alman Bilim Yılı süresince hayata geçirilen etkinlikleri değerlendirme ve iki ülke arasındaki bilimsel işbirliğinin sürekliliğine katkıda bulunmak amacıyla ilgili tüm paydaşların katılımı ile 12 Mart 2015 tarihinde Ankara'da "Türk-Alman Bilim Yılı Kapanış Etkinliği" düzenlenmiştir. Toplantıda iki ülke arasındaki işbirliği deneyimleri paylaşılmış, ikili işbirliği programları ile Avrupa Birliği Horizon 2020 Programı'nın sunduğu fırsatların tartışıldığı ve Ar-Ge yapan özel sektör kuruluşlarının bir araya getirildiği paneller düzenlenmiştir.

read more
 

 

ODTÜ KKM'de Katip Çelebi-Newton Fonu Bilgi Günü Gerçekleştirildi

British Council-TÜBİTAK işbirliği altında yürütülmeye başlayan Newton-Katip Çelebi Fonu'nun tanıtımına yönelik olarak 7 Nisan 2015 tarihinde Üniversitemizde, birçok sanayi kuruluşundan, diğer üniversitelerden ve Teknoloji Transfer Ofislerinden ilgililerin de katılımıyla bu fona yönelik bir Bilgi Günü düzenlenmiştir.

 

read more

Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu ODTÜ ve ODTÜ Teknokent'i Ziyaret Etti

Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, VitrA İnovasyon Merkezi Yönetici ve Uzmanları, 2 Mart 2015 tarihinde ODTÜ ve ODTÜ Teknokent'i ziyaret etti.
Toplantıya ODTÜ Rektör Danışmanı ve Araştırmalar Koordinatörü Prof. Dr. İrem Dikmen Toker, ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi Koordinatörü Dr. Aysu Özen ve ODTÜ Teknokent Teknoloji Transfer Ofisi Uzmanı Gül Ceren Aslan ile VitrA İnovasyon Merkezi'nden Ar-Ge Mühendislik Müdürü Emre Talşık, Proje Geliştirme Uzmanı Ayşe Tunalı ve Proje Geliştirme Uzman Yardımcısı Hanife Sönmez katıldı.

 

read more

Döner Kanat Teknolojileri Platformu

Web Sitesi Yayına Başladı

TAI Döner Kanat Teknoloji Merkezi ile ODTÜ arasında döner kanat teknolojileri konusunda gerçekleştirilen işbirlikleri ile potansiyel işbirliklerinin yer aldığı Döner Kanat Teknolojileri Platformu'nun web sitesi yayına başladı. Bu platform ile araştırmacılarımız, TAI Döner Kanat Merkezi ile işbirliği olanakları, ön başvuru çağrıları ve proje konularına dair bilgilere hızlı bir şekilde erişebilmesi ve işbirliklerinin arttırılması hedeflenmektedir.

 

read more

TEKNOTEZ Programı


Teknotez Programı üniversitemizin firmalar ile işbirliğini artırmak ve yaygınlaştırmak için ODTÜ ve ODTÜ Teknokent A.Ş. işbirliği ile 2014 Haziran ayı içerisinde başlatılmıştır. Teknotez programının temel amacı, ODTÜ Teknokent şirketlerinin Ar-Ge ihtiyaçlarına yönelik lisansüstü çalışmaların teşvik edilmesi ve destek programlarına öğretim üyeleri ile Teknokent şirketlerinin ortak başvuru yapmalarının sağlanmasıdır. Bu kapsamda, Teknokent şirketlerinin kısa vadede karşılanabilecek Ar-Ge ihtiyaçlarına yönelik olarak yapılacak tezlerin şirketler ile birlikte proje olarak geliştirilmesi, destek programlarından veya şirketin özkaynakları tarafından desteklenmesinin sağlanması öngörülmektedir.

read more

ODTÜ-GATA Ortak Proje Pazarı Yapıldı

15 Nisan 2015 tarihinde GATA Komutanlığı'nda, ODTÜ-GATA proje pazarı düzenlendi. GATF Dekanı ve Eğitim Hastanesi Baştabibi Prof. Tbp. Tüma. Hayati BİLGİÇ ile ODTÜ Rektör Danışmanı ve Araştırmalar Koordinatörü Prof. Dr. İrem Dikmen Toker'in açılış konuşmalarıyla başlayan programın devamında ODTÜ ve GATA araştırmacılarının proje tekliflerinin sunumları yapıldı. Projeler kapsamında işbirliğine ihtiyaç duyulan noktalar tartışılarak her iki kurumdan araştırmacıların projeler kapsamında ne şekilde işbirliği yapabileceği konuları görüşüldü.
 

 

ODTÜ-HAVELSAN İşbirliği Toplantısı Gerçekleştirildi

 
H2020 kapsamında HAVELSAN ile işbirliği ile proje geliştirmek amacıyla düzenlenen HAVELSAN-ODTÜ İşbirliği Toplantısı 26 Mart 2015 günü ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir. "Border Security, Görüntü İşleme ve Big Data" alt başlıkları altında paralel oturumlarda birebir görüşmelerin de gerçekleştirildiği toplantıya, ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Enformatik Enstitüsü'nden pek çok öğretim üyelerimiz katılım göstermiştir.  
 

ODTÜ İlgi Alanları Portalı Faaliyete Geçti

Akademisyenlerimizin araştırma ilgi alanlarını daha yakından takip edebilmek amacıyla "Akademik İlgi Alanları Portalı" hayata geçirilmiştir. İlgi alanı girişi öğretim görevlileri ve üyelerine sağlanan bir servistir. (http://portal.metu.edu.tr) adresine giriş yaparak "Uygulamalar" başlığı altındaki "Akademik İlgi Alanları" sekmesinden ulaşabileceğiniz portalda bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.
Bu veritabanı sayesinde tüm öğretim üyelerimizin araştırma alanlarını tanımayı, kişiye özel ulusal ve uluslararası proje çağrılarının yanı sıra sanayiden gelen danışmanlık ve proje taleplerini ilgili öğretim üyelerimize daha hızlı bir şekilde yönlendirmeyi hedeflemekteyiz.

read more
 

 

ODTÜ OGAM ile ASELSAN Arasında Proje Sözleşmesi İmzalandı

ODTÜ Görüntü Analizi Uygulama ve Araştırma Merkezi (OGAM) ile ASELSAN Araştırma Merkezi arasında "Derin Öğrenme Tabanlı Görüntü Analizi Algoritmaları Geliştirme Projesi' sözleşmesi imzalandı.

 

read more

Teknokent'ten Haberler
bilimagaci

Apple, ATOM Geliştiricileri ile Buluştu

Apple Teknoloji Evanjelisti ve Global Geliştirici İlişkileri sorumlusu Hale Yaman, 9-10 Nisan tarihlerinde ODTÜ TEKNOKENT geliştiricileriyle çalışmalar gerçekleştirdi.
Apple vizyonuna dair bir sunumla başlayan ve iki gün süren görüşmelerde Hale Yaman toplam 24 oyun geliştirme ekibiyle birebir çalışmalar gerçekleştirdi. Geliştirici ekiplerin hem mevcut projeleri hem de ileriye yönelik stratejilerine dari önemli bilgiler aktaran Yaman, ATOM geliştirici profilini çok beğendiğini dile getirerek sürdürülebilir iletişime devam etmenin önemini de vurguladı.

read more
 

 

Türkiye'nin Liderlerinden Silikon Vadisi'nde Girişimcilik Üssü

Ekonomi Bakanlığı'nın desteği ve ODTÜ TEKNOKENT sahipliğinde kurulan ve T-Jump San Francisco adı verilen merkez, Türkiye'den yeni girişimciler ve belirli büyüklüğe ulaşmış şirketlerin ABD pazarına girebilmesini kolaylaştıracak. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Intel'in, iş ortağı olarak yer aldığı ODTÜ TEKNOKENT San Francisco Merkezi için Inovasyon Haftası kapsamında düzenlenen imza töreninde bir araya gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Batum ve iş ortaklarının yetkilileri, teknolojinin merkezi konumundaki Silikon Vadisi'nde böyle bir merkezin açılmasının gerekliliğine dikkat çekerek Türkiye için önemini vurguladı.

read more
 

 

Yeni Fikirler Yeni İşler Demo Day Gerçekleşti

Yeni Fikirler Yeni İşler, 2014 dönemini ABD Kampı'na katılan 8 ekibin Teknopark İstanbul'da yatırımcı karşısına çıktığı Demo Day etkinliğiyle tamamladı.
ODTÜ TEKNOKENT tarafından düzenlenen ve 2014'te 10. yılını kutlayan Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ), 11 Mart tarihinde Teknopark İstanbul'da organize edilen Demo Day etkinliğiyle 2014 sürecini kapatarak, yeni döneme merhaba dedi. Demo Day kapsamında YFYİ ABD Kampı'na katılan 8 ekip ve Teknopark İstanbul'da yer alan 1 ekip yatırımcılara ve sektörün önde gelen şirket temsilcilerine sunum yaparak projelerini tanıttı. Sunumların yapılmasının ardından düzenlenen kokteylde katılımcılar ve girişimciler bir araya gelerek projeler konusunda daha detaylı görüşme imkânı yakaladı.

 

read more
 

Türkiye ve Çin İşbirliği Platformu'nda Buluştu


Çin'in yeni İpek Yolu politikası kapsamında, firmalar arası teknolojik, ticari ve kültürel işbirliği olanaklarını belirlemeyi, artırmayı ve entegre etmeyi amaçlayan Türkiye - Çin İşbirliği Forumu ODTÜ TEKNOKENT'te gerçekleşti.

 

read more
 

ATOM Oyunları Zirvede


ATOM geliştiricilerinin sektöre sunduğu oyunlar her geçen gün Türkiye oyun profilini daha da zenginleştirirken, son başarı hikayesi ise "Rop" oyunuyla Gamebra.in ekibinden geldi.
ODTÜ TEKNOKENT ön kuluçka merkezi Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM) ekiplerinden gamebra.in tarafından geliştirilen ve ATOM mezunlarından MildMania tarafından yayınlanan "Rop" oyunu App Store'da yerini aldı ve şimdiden tüm dünyada zirveye oturdu. Apple tarafından ana sayfa görseliyle de seçkin oyunlar arasına seçilen Rop, parmaklarınızı karıştıracak ve beyninizi bulaştıracak bir bulmaca oyunu.

 

read more
 
Uluslararası Proje Çağrıları

Newton - Katip Çelebi Fonu Kapsamında 2 Yeni Çağrı Açıldı


Türkiye ile Birleşik Krallık arasında bilimsel işbirliğinin geliştirilmesine yönelik olarak başlatılan Kâtip Çelebi-Newton Fonu kapsamında British Council tarafından yürütülen Araştırmacı Bağlantıları (Researcher Links) Programı altında TÜBİTAK ve British Council tarafından desteklenecek olan "Çalıştay Düzenleme Desteği" çağrısı ve "Akademik Ziyaret Desteği" çağrısı 6 Mayıs 2015 tarihinde açıldı.
read more
Bilgi Transfer Ofisi'nden Haberler

ODTÜ BTO Memnuniyet Anketine Katıldınız mı?

Üniversitemiz Araştırmalar Koordinatörlüğü'ne bağlı olarak çalışmakta olan ve üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek için bir ara yüz görevi üstlenen ODTU Bilgi Transfer Ofisi (ODTU-BTO)'nin 2014 yılında gerçekleştirdiği faaliyetler çerçevesinde siz değerli araştırmacılarımıza ve yararlanıcılarımıza sunduğu hizmetlerin nitelik ve kalitesini ölçmeye yönelik olarak ODTU-BTO Memnuniyet Anketi hazırlanmış ve ilginize sunulmuştur.
ODTU-BTO Memnuniyet Anketi'ne ulaşmak için lütfen tıklayın.

TÜBİTAK'tan Haberler

2015 Türkiye-İngiltere Bilim ve İnovasyon Yılı Olarak İlan Edildi

TÜBİTAK ve İngiltere İş, Yenilik ve Yetenekler Politikaları Bakanlığı işbirliği ile oluşturulan ve 5 yıl süre ile yürütülecek olan toplam 40 milyon Sterlin büyüklüğündeki Kâtip Çelebi - Newton Fonu ile ivme kazanan Türk-İngiliz işbirliğini daha ileriye taşımak için 2015 yılı Türkiye-Birleşik Krallık Bilim ve İnovasyon Yılı ilan edildi.
2014 yılında başlatılan ve TÜBİTAK tarafından yürütülen Kâtip Çelebi-Newton Fonu ile ivme kazanan Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki işbirliği faaliyetlerini desteklemek amacıyla 2015 yılının “Türkiye-Birleşik Krallık Bilim ve İnovasyon Yılı” ilan edilmesine karar verildi.

read more

 

H2020 Koordinatörlüğü Destekleme Programı Başvuruya Açıldı

H2020 Programı'na Türkiye'den koordinatör adaylarının başvurularını ve sunulan proje kalitesini artırmayı amaçlayan U2020 Koordinatörlüğü Destekleme Programı 6 Mayıs 2015 tarihi itibariyle başvuruya açılmıştır.
Araştırmacılar "H2020 Koordinatörlüğü Destekleme Programı" kapsamında "Konsorsiyum Kurma Amaçlı Seyahat Desteği", "Konsorsiyum Kurma Amaçlı Organizasyon Desteği", "Proje Yazma-Sunma Eğitimi Desteği", "Proje Yazdırma Desteği" ve "Proje Ön Değerlendirme Desteği"nden yararlanılabilecek.

read more
 

TÜBİTAK Çağrı Planlaması
(2015-2017 Arası)

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu tarafından belirlenen öncelikli alanlarda hedef odaklı Ar-Ge projelerinin desteklenmesi amacıyla 2012 yılında "1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı" ve "1511-Öncelikli Alanlar Araştırma, Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı" başlatılmıştır.
TÜBİTAK tarafından yapılan araştırmada araştırmacılara yol göstermesi amacıyla 2015-2017 yılları arasında açılacak çağrı konuları taslağı oluşturulduğu bildirildi.
Oluşturulan taslak listede yer alan konular veya içeriklerin dönemsel değerlendirmeler sonucu revize edileceği kaydedildi.

read more

TÜBİTAK Açık Proje Çağrıları

Çağrı Başlığı Son Başvuru Tarihi
ERA-NET TRANSPORT 2015 02.10.2015

Bitki Koruma Ürünlerinin (BKÜ) Geliştirilmesi ve Üretilmesi

11.09.2015
Starter Kültürlerin Yerli Olarak Üretilmesi 11.09.2015

ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi İletişim Bilgileri

ODTÜ - BTO, ODTÜ Teknokent ile Üniversite arasındaki koridorda yer almaktadır. ODTÜ - BTO, üniversitemizin sanayi ile işbirliği faaliyetlerinin koordinasyonunu yapmak üzere kurulmuş olup, üniversite kampüsümüz içerisinde konumlandırılmıştır.

Adres: ODTÜ Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No:1 (MATPUM Yanı), 06800 Çankaya-Ankara/TÜRKİYE
Telefon: +90 312 210 70 40 – 41
Faks: +90 312 210 79 28
E-posta: bto@metu.edu.tr

http://harita.metu.edu.tr

 

Bu e-posta size ODTÜ-Bilgi Transfer Ofisi veritabanına kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir.
İzniniz dışında gönderildiğini düşünüyorsanız lütfen üyelik iptali için tıklayınız
©2014 ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi, ODTÜ Teknokent Teknoloji Transfer Ofisi
Tüm haklar saklıdır.