invent@METUResimleri göremiyorsanız lütfen tıklayınız

 

 

Merhaba...
ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi (ODTÜ-BTO) tarafından yayınlanan transfer@METU haber bülteninin 3. sayısıyla karşınızdayız. Bu sayımızda; ODTÜ ve ODTÜ Teknokent'te gerçekleştirilen faaliyetler, ulusal ve uluslararası proje çağrıları, önümüzdeki dönem gerçekleştirilecek etkinlikler ve Sanayi için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) tanıtımını sizlerle paylaşıyoruz.


ODTÜ'den Haberler
bilimagaci
 

Türkiye ve Güney Kore Arasında Ortak Proje Çalışmaları başladı

Güney Kore Strateji ve Finans Bakanlığı (MOSF) ve G. Kore Kalkınma Enstitüsü (KDI) eşgüdümündeki Bilgi Paylaşım Programı (KSP) kapsamında Ekonomi Bakanlığı Koordinatörlüğünde “Yenilenebilir Enerji Sektöründe İhracatın Artırılması ve Dışa Bağımlılığın Azaltılması Amacıyla ARGE ve Üretimin Geliştirilmesi Alanında G. Kore Deneyiminin Paylaşılması” konulu bir proje yürütülecektir.

read more
 

 

Marie Sklodowska Curie Bilgi Günü Gerçekleştirildi

AB 7. Çerçeve Programı’nın devamı olan “Horizon 2020 (H2020)” kapsamında sanayi ve üniversitedeki araştırmacıların ortak olarak başvurabileceği programlar biri olan Marie Sklodowska Curie Programları ile ilgili bilgi günü 28 Ocak 2015 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde üniversitemizden, sanayi kuruluşlarından ve diğer üniversitelerden ilgililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

read more
 

 

ODTÜ-FNSS İşbirliği Toplantısı Gerçekleştirildi

Üniversitemiz ile FNSS arasında 10 Şubat 2015 tarihinde işbirliği toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantı ODTÜ sunumu ile başlamış, üniversitemizin Merkezleri, dahil olduğu programlar hakkında bilgi verilmiş, H2020 kapsamında işbirliği olanakları tartışılmıştır.

 

 

Savunma Sanayi için Araştırmacı Yetiştirme

Programı (SAYP)

Savunma Sanayii alanında faaliyet gösteren şirketlerde çalışan ve aynı zamanda ODTÜ'de lisansüstü programlara kayıtlı öğrenciler ("Araştırmacı") tarafından yapılacak veya halen yapılmakta olan lisansüstü tez çalışmalarının; şirketlerin orta ve uzun vadeli araştırma ve geliştirme stratejileri doğrultusunda ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın belirlediği öncelikli alanlarda gerçekleştirecek şekilde güdümlü projeler olarak yapılandırılması amacıyla başlatılmış olan bir araştırmacı yetiştirme programıdır.
read more

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsünde HORIZON 2020 Bilgi Günü Yapıldı

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü'nde (ODTÜ KKK) 12 Ocak 2015 tarihinde, 2014-2020 yılları arasında geçerli olacak yeni Avrupa Birliği Çerçeve Programı Horizon 2020 (H2020) Bilgi Günü gerçekleştirildi. ODTÜ Rektör Danışmanı ve Araştırmalar Koordinatörü Prof. Dr. İrem Dikmen Toker ve ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi Koordinatörü Dr. Aysu Özen'in katılımıyla gerçekleşen etkinlikte; Prof. Dr. İrem Dikmen Toker, H2020 programını anlatarak ODTÜ Merkez Kampüsünün bu konudaki performans ve faaliyetleri ile yönetim ve destek yapısını aktardığı bir sunum gerçekleştirdi. Toplantıya ODTÜ KKK Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tanju Mehmetoğlu ile çeşitli birimlerden yönetici ve akademisyenler katılım gösterdiler.
read more

ODTÜ Teknoloji Tasarım ve Yenilik Merkezi Kurulum Çalışmaları Başladı

Kalkınma Bakanlığı tarafından 2015 yılında desteklenen “ODTÜ Teknoloji, Tasarım ve Yenilik Merkezi (Tasarım ve İnovasyon Fabrikası) Projesi” çalışmalarına başlandı. 21 Ocak 2015 tarihinde pek çok bölüm ve merkezden öğretim üyelerimizin katılımı ile projenin hayata geçirilmesi ve ihtiyaçların belirlenmesi konularının görüşüldüğü hazırlık toplantısı gerçekleştirilmiştir.

read more
 

 

ODTÜ – GATA İşbirliği Protokolü İmza Töreni Yapıldı

ODTÜ Rektörlüğü ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanlığı Araştırma ve Eğitim İşbirliği Protokolü imza töreni, 29 Ocak 2015 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.
ODTÜ ve GATA Komutanlığı arasında ilk kez 2004 yılında imzalanan "araştırma ve eğitim alanında işbirliği protokolü" kapsamında, son 10 yılda 30'dan fazla ortak araştırma-geliştirme projesi yürütülmüş ve bu projelerde ODTÜ'den ve GATA'dan 60'dan fazla araştırmacı yer almıştır.

 

read more

ODTÜ Heyeti HAVELSAN'ı Ziyaret Etti

ODTÜ Rektör Danışmanı ve Araştırmalar Koordinatörü Prof. Dr. İrem Dikmen Toker, ODTÜ 1513 Koordinatörü Prof. Uğur Çağlı ve ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi Koordinatörü Dr. Aysu Özen’den oluşan ODTÜ Heyeti 18 Şubat 2015 tarihinde HAVELSAN’ı ziyaret etti. HAVELSAN’dan Ar-Ge ve Teknoloji Direktörü, Ar-Ge Teşvikleri Müdürü, Yenilikçi Projeler Müdürü, Teknik Genel Müdür Yardımcılığının Mühendislik ve Ar-Ge Grup Müdürleri ve Teknik Program Grup Müdürlerinin katıldığı toplantı, HAVELSAN’ın ar-ge sunumuyla başladı. Ardından Prof. Dr. İrem Dikmen Toker’in ODTÜ sunumuyla devam eden toplantı kapsamında işbirliği geliştirme konuları görüşülerek bir eylem planı oluşturuldu.

 

Başkent Üniversitesi ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT'i Ziyaret Etti

Başkent Üniversitesi heyeti,  22 Ocak 2015 tarihinde ODTÜ ve ODTÜ Teknokent’i ziyaret etti. Toplantıya Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. Abdülkadir Varoğlu,  ODTÜ Rektör Danışmanı ve Araştırmalar Koordinatörü Prof. Dr. İrem Dikmen Toker, İletişim Fakültesi öğretim üyesi Dr. Yavuz Ercil, Bilgi İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Öğr. Gör. Arzu Fırlarer, ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi Koordinatörü Dr. Aysu Özen ve ODTÜ Teknokent Teknoloji Transfer Ofisi Program Yöneticisi Seda Damla Bük katıldılar. Başkent Üniversitesi ve ODTÜ’nün potansiyel işbirliği konularının görüşüldüğü toplantıda işbirliğine ilişkin bir yol haritası oluşturuldu.

 


Teknokent'ten Haberler
bilimagaci

Yeni Fikirler Yeni İşler 2015 kayıtları başladı

Türkiye’nin ilk ve en büyük teknoloji tabanlı girişimcilik programı olan YFYİ yarışmasının 2015 yılı kayıtları başladı. YFYİ programı bu sene büyük yeniliklerle girişimcilerini karşılayacak. Program iki farklı ayağıyla hem şirketi olmayan girişimci adaylarına (YFYİ Idea) hem de şirketleşmiş genç startup firmalarına (YFYİ Pro) hitap ediyor. 1 Mart’ta başlayan ön başvuru süreci 17 Mayıs’a kadar devam edecek.

ODTÜ TEKNOKENT tarafından düzenlenen program 2005 yılından bu yana genç girişimcileri destekliyor. Her geçen yıl kendini geliştiren ve yenileyen YFYİ  yarışması, sağladığı destekler ile genç girişimcilerin iş kurma süreçlerinin başlama, gelişme ve büyütme aşamalarında destek oluyor. YFYİ’nin diğer benzer programlardan en büyük farkı verdiği maddi ödüllerin yanı sıra, girişimci adaylarına sunduğu zengin eğitim, danışmanlık ve mentor destekleridir. Girişimcilere 2014 yılı itibari ile diğer desteklerin yanı sıra ABD Kampı’da eklendi. Söz konusu kamp, uzman eğitmenler ve başarılı girişimciler tarafından verilen eğitimlerle ODTÜ TEKNOKENT San Francisco Merkezi’nde gerçekleşiyor.

 

read more
 

İngiltere Büyükelçiliği ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT'i Ziyaret Etti

İngiltere Büyükelçisi Richard Moore ve beraberindeki heyet, 12 Şubat 2015 tarihinde işbirliklerini derinleştirmek amacıyla ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT’i ziyaret etti.
Açılış konuşmalarını ODTÜ Rektörü Prof. Ahmet Acar ve Büyükelçi Richard Moore’ın yaptığı ziyarette ortak araştırma, ürün geliştirme, karşılıklı teknoloji transferi, sanayi-sanayi ve üniversite-sanayi işbirliği alanlarında bilim ve teknoloji ile ilgili ortalıklar hakkında görüşmeler yapılmıştır.

read more
 

 

Sürdürülebilir Gelişme için Japonya Teknoloji Forumu (JUST) Toplantısı Gerçekleştirildi


27 Ocak 2015 Salı günü ODTÜ Teknokent İkizler Binası Konferans Salonu'nda Nomura Research Institute katılımı ile "Japan Electronics Technology for Sustainable Development" konulu toplantı düzenlenmiştir.
Fujitsu, Siemens, Toshiba, NEC, ODELIC ve ENDO Lighting gibi firmaların yanı sıra pek çok Teknokent firması ve ODTÜ Öğretim Üyeleri katılım göstermiştir. ODTÜ, ODTÜ Teknokent ve Nomura Research Institute sunumları ardından Çevre, Sağlık ve Güvenlik olmak üzere üç ana başlık altında öğretim üyelerimiz ile işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla birebir görüşmeler gerçekleştirilmiştir.


 

read more
 
Horizon 2020 Haberleri

H2020 Açık Çağrılar

Marie Skłodowska-Curie

- Research and Innovation Staff Exchange (RISE): MSCA-RISE-2015
- Individual Fellowships (IF): MSCA-IF-2015-EF

Digital Security: Cybersecurity, Privacy and Trust


- The role of ICT in Critical Infrastructure Protection: DS-03-2015
- Information driven Cyber Security Management:
DS-04-2015

- Trust eServices: DS-05-2015
- Value-sensitive technological innovation in Cybersecurity: DS-07-2015

Diğer çağrılara buradan ulaşabilir ve anahtar kelimelerle ilgi alanınıza göre arama yapabilirsiniz.

   

Kadın Araştırmacılar H2020 Çalıştayı Gerçekleştirildi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, alanında başarılı Türk Kadın Araştırmacılarımızın katılımlarıyla TÜBİTAK tarafından Avrupa Birliği (AB) H2020 Programına yönelik bir çalıştay düzenlendi.
Kadın araştırmacılarımızın Türkiye’nin H2020 Programı performansını artırmak adına görüşleri, H2020 Programına katılımlarının teşvik edilmesine yönelik ilave tedbir önerileri ile araştırma ve yenilik alanında kadın liderler yaratılması gibi konuların masaya yatırıldığı çalıştayın sunumuna aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Kadın Araştırmacılar Ufuk 2020 Çalıştayı Sunumu

Bilgi Transfer Ofisi'nden Haberler

Akademisyenler için Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Broşürü Yayınlandı

Üniversitemizde fikri ve sınai mülkiyet hakları konusunda Akademisyenlerimizin farkındalığını arttırmak ve uygulamalar konusunda Akademisyenlerimizi bilgilendirmek amacıyla ODTÜ BTO ve ODTÜ TTO işbirliği ile  “Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Broşürü” hazırlanmıştır. Akademisyenlerimize ait değerli fikirlerin buluşa dönüşebilmesi, korunabilmesi ve ticari haklarının buluş sahibine kazandırılabilmesinin yüksek bir verimlilikle gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanan Broşürler, Bölüm ve Enstitülere dağıtılmış olup, Broşürlere ayrıca buradan ulaşabilirsiniz.  
Fikri ve sınai mülkiyet hakları ile ilgili daha detaylı bilgiler talep etmeniz halinde sizi ODTÜ BTO ofisimize bekliyoruz.

 

ODTÜ BTO Yönergesi Kabul Edildi

Üniversitemiz Yönetim Kurulu’nun 23.12.2014 tarihli ve 2014/46-15 sayılı kararı ile ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi’nin Kuruluş Yönergesi kabul edilmiştir. Yönerge de ODTÜ BTO’nun Görevleri ve Çalışma Usul ve Esasları düzenlenmiştir. İlgili Yönerge kapsamında BTO kısaca bilgi transferini ve üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmeye yönelik sanayiye ve Akademisyenlerimize danışmanlık verilmesi, etkinlik düzenlenmesi, Üniversitemizin bilgi varlıklarının, bilgi üretim ve paylaşım süreçlerinin düzenlenmesi, geliştirilmesi, fikri mülkiyet haklarının korunması ve yönetilmesi çalışmalarını yürütmektedir.
ODTÜ BTO Yönergesinin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

TÜBİTAK'tan Haberler

TÜBİTAK ile National Institute of Health (NIH) Arasında Ortak Çalıştay Çağrısı

TÜBİTAK ile National Institute of Health (NIH) arasında sağlık alanında ortak çalıştay çağrısı açıldı. 16 Mart - 17 Nisan 2015 tarihleri arasında açık olacak çağrı kapsamında, sağlık alanında araştırma yapan Kamu Kurum/Kuruluşları veya üniversiteler tarafından yurtiçinde düzenlenecek çalıştaylara destek verilecektir. 

read more

 

Türkiye'nin İlk Yerli Uydu Yer İstasyonu Projesi Başlatıldı

Milli Yer İstasyonu Geliştirmesi Projesi (MİYEG) düzenlenen törenle başlatıldı. Törene TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, TÜBİTAK UZAY Enstitü Müdürü Dr. Lokman Kuzu, Kalkınma Bakanlığı Araştırma, Geliştirme ve Girişimcilik Dairesi Başkanı Özgür Kadir Özer ve Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge ve Teknoloji Dairesi Başkanı Müh. Alb. Hayri Özden ve Hava Kuvvetleri Komutanlığından yetkililer katıldılar.

read more
 

28. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu Kararları Açıklandı

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun 28. toplantısı, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında, 6 Ocak 2015 Salı günü Vali Galip Demirel Ankara Vilayetler Evi'nde gerçekleştirildi. Ana gündemi "Ulusal Yenilik ve Girişimcilik Sistemi" olan toplantı; Başbakan Davutoğlu'nun açılış konuşmasıyla başladı ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak'ın sunuşu ile devam etti.

read more

TÜBİTAK Proje Çağrıları (Kasım-Aralık 2014)

Çağrı Başlığı Son Başvuru Tarihi
1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı 1.Aşama Uygulayıcı
Kuruluş Çağrısı
30.04.2015
Üniversitelerde Ar-Ge Strateji Belgesi Hazırlatılması ve Uygulatılması 15.05.2015

Mentor Eğiticisi Çağrısı

18.05.2015
Pasif Radar Geliştirilmesi Projesi 29.05.2015
M-ERA.NET 2015 İleri Malzemeler 09.06.2015

ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi İletişim Bilgileri

ODTÜ - BTO, ODTÜ Teknokent ile Üniversite arasındaki koridorda yer almaktadır. ODTÜ - BTO, üniversitemizin sanayi ile işbirliği faaliyetlerinin koordinasyonunu yapmak üzere kurulmuş olup, üniversite kampüsümüz içerisinde konumlandırılmıştır.

Adres: ODTÜ Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No:1 (MATPUM Yanı), 06800 Çankaya-Ankara/TÜRKİYE
Telefon: +90 312 210 70 40 – 41
Faks: +90 312 210 79 28
E-posta: bto@metu.edu.tr

http://harita.metu.edu.tr

 

Bu e-posta size ODTÜ-Bilgi Transfer Ofisi veritabanına kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir.
İzniniz dışında gönderildiğini düşünüyorsanız lütfen üyelik iptali için tıklayınız
©2014 ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi, ODTÜ Teknokent Teknoloji Transfer Ofisi
Tüm haklar saklıdır.