aaa

Resimleri göremiyorsanız lütfen tıklayınız
Üyelik iptali için tıklayınız

Eylül 2014 Sayı:1
Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ Teknokent Yönetim A.Ş.  
invent@METU

 

 

BAŞLARKEN...
Üniversite-Sanayi işbirliğini olanaklarını geliştirmek ve güçlendirmek amacıyla ODTÜ Araştırmalar Koordinatörlüğü'ne bağlı olarak kurulan ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi (ODTÜ-BTO) tarafından hazırlanan haber bülteninin ilk sayısıyla karşınızdayız. Bu sayımızda ve gelecek sayılarımızda sizlere üniversitemizdeki son gelişmeler, ulusal ve uluslararası proje çağrılarına dair haberlere ek olarak, konu ile ilgili sizler için seçtiğimiz makale ve röportajları sunuyor olacağız.

 

 

Araştırmacı Ziyaretlerimiz Devam Ediyor...
ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi olarak öncelikle birimimizi tanıtmak ve öğretim üyelerimizin ilgi alanlarını güncellenmek, araştırmalarında ve sanayi ile işbirliklerinde ihtiyaç duydukları destekleri tespit etmek amacıyla ziyaretlerimiz devam ediyor. Bu süreçte güncellenen veri tabanımız ve sağladığımız destekler ile üniversite-sanayi işbirliğinde hızlı, etkin ve sonuç odaklı işbirlikleri ile ükemiz ekonomisine katma değer sağlamayı hedefliyoruz.


ODTÜ'den Haberler
bilimagaci
 

ODTÜ: Türkiye'nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversitesi

TÜBİTAK ve ilgili kuruluşların katılımıyla hazırlanan "Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi" sıralamasında ODTÜ 144 üniversite arasında 83,09 puanla 1. sırada yer aldı.

Rektörümüz Prof.Dr. Ahmet Acar'ın açıklamasına ve sıralama ile ilgili bilgi için tıklayın
 
 

bilimagaci

ODTÜ - National Institutes of Health (NIH) - İşbirliği Toplantısı Yapıldı
14 Ağustos 2014 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde National Institues of Health (NIH)-ODTÜ İşbirliği Toplantısı gerçekleştirilmiştir. NIH, ABD Sağlık ve İnsan Servisleri Dairesi’nin bir parçası ve ABD’nin medikal araştırma kurumudur. Dünyada medikal araştırmaların fonlanmasında en büyük kaynak sağlayıcı olan NIH, gerek ABD’deki gerekse dünyadaki üniversiteler ve araştırma kurumlarından binlerce bilim insanına finansman sağlamaktadır. NIH, her biri farklı alana yönelik çalışmakta olan 27 adet enstitü ve merkezden oluşmaktadır.
read more

 

 

Bilgi Transferi: Araştırmanızı Paylaşarak Geliştirin

Günümüzde firmalar arası her türlü ticari anlaşmayı kapsayan ve know-how transferi ile eşanlamlı olarak kullanılan teknoloji transferi tabiri, konu üniversiteler olduğunda aslında son derece özel bir hizmeti tarif etmektedir.
Üniversitelerde Teknoloji Transferi, bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya çıkan buluş ve yenilikçi ürünlerin ticarileşme sürecini baştan sona kapsayan destek hizmetleri bütünü olarak ifade edilmektedir.

  read more

Teknokent'ten Haberler

bilimagaci
 

Teknokent Patent Portföyü Gelişmeye Devam Ediyor...


ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisi (ODTÜ TTO), 2007 yılı sonunda ODTÜ Teknokent bünyesinde kuruldu. ODTÜ TTO'nun kuruluş amacını; başarılı Ar-Ge sonuçlarının ticarileştirilerek ekonomik değere dönüşmesi sürecini teşvik etmek, yönlendirmek ve desteklemek şeklinde olduğunu ifade eden ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İ. Kızıltaş, temel hedefin ise akademik bilginin yayınla kısıtlı kalmadan sanayiye aktarılmasını sağlamak olduğunu belirtti.
 

read more
 
Horizon 2020 Haberleri

ICT Alanı "Technologies for Creative Industries, Social Media and Convergence" Bilgi Günü ve NEM Summit 2014

ICT alanı 2015 çağrısı 15 Ekim 2014 tarihinde açılacak olup, 14 Nisan 2015 tarihinde kapanacaktır. Çağrı konu başlıklarından biri olan "Technologies for Creative Industries, Social Media and Convergence" araştırma alanında 29 Eylül 2014 tarihinde Brüksel' de Avrupa Komisyon'u tarafından organize edilen bir bilgi günü düzenlenecektir

read more
   

Clean Sky 2 Programı Üyelik (Core- Partner) Çağrısı Bilgi Günü - Fransa/Toulouse

Avrupa havacılık sektöründeki 16 lider kuruluşun bir araya gelerek oluşturduğu Clean Sky 2 Programı'nın sunduğu fırsatlarından yararlanmak, yeni başlayacak programın yapısına ve işleyişine müdahil olmak için programa üye (Core-Partner) olarak katılım sağlamak büyük önem taşımaktadır. Clean Sky 2 Programı'na üyelik, çağrı sistemi mekanizmasıyla gerçekleştirilmektedir.

read more

Horizon 2020 Yakın Dönem Çağrıları

Horizon 2020 Eylül-Ekim-Kasım 2014 son başvuru tarihli yakın dönem çağrılarına ulaşmak için lütfen tıklatın. Çağrılarla ilgili ODTÜ Proje Destek Ofisi, ODTÜ Teknokent Proje Ofisi ve ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi'nden bilgi alabilirisiniz..
Bilgi Transfer Ofisi'nden Haberler

BTO Destekleri Tanıtım Kataloğu Yayınlandı

2013 yılında üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek amacıyla TÜBİTAK 1513 desteği çerçevesinde kurulan ODTÜ-Bilgi Transfer Ofisi'nin sunduğu desteklere dair tanıtım kataloğu yayınlandı.

read more

 

BTO Sözleşme Yönetimi Desteği Veriyor...

ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi olarak üniversitemiz akademisyenlerinin proje ve işbirliği modellerine uygun sözleşme tipleri hakkında danışmanlık hizmetlerine devam ediyoruz.
Farklı fakülte ve bölümlerin proje ve işbirliklerindeki başta fikri ve sınai haklar hukuku olmak üzere ihtiyaç duydukları farklı tiplerdeki ulusal ve uluslararası sözleşmeler için uzman personelimiz ile çalışmalarımıza tüm hızla devam etmekteyiz.
 

TÜBİTAK'tan Haberler

TÜBİTAK Yenilikler Kitabı Yayınlandı

TÜBİTAK'ın ülkemizin ihtiyaç ve önceliklerini göz önünde bulundurarak, destek ve teşviklerinde yapmış olduğu önemli yenilik ve revizyonların yer aldığı, TÜBİTAK YENİLİKLER kitabı yayınladı.
TÜBİTAK'tan yapılan açıklamada başta araştırmacılar ve öğrenciler olmak üzere, ülkemizde bulunan Ar-Ge aktörlerinin yararlanabileceği vurgulandı.
Kitabın PDF versiyonuna ulaşmak için tıklayın.

 

ARDEB 1003 Programı Kapsamında 20 Yeni Çağrı Açıldı

TÜBİTAK 1003 programı kapsamında 6 ana alanda 20 adet proje çağrısı açılmıştır. 1003 programı kapsamında yapılacak proje başvuruları için iki aşamalı başvuru sistemi uygulanacak olup iİlk aşama başvuruları için son başvuru tarihi 19/09/2014 olarak belirlenmiştir.
read more
 

ARDEB 1001, 1005 ve 3501 Sonuçları Açıklandı

TÜBİTAK ARDEB tarafından yapılan değerlendirmenin ardından üÜniversitemiz öğretim üyeleri tarafından sunulan proje önerilerinden 24 adet  1001 projesi, 3 adet 1005 projesi ve 2 adet 3501 projesi,  TÜBİTAK tarafından destek almaya hak kazanmıştır.
Haber ile ilgili detaylı bilgi için  tıklayınız.

TÜBİTAK Proje Çağrıları (Eylül-Ekim 2014)

Çağrı Başlığı Son Başvuru Tarihi
İkili İşbirliği Programları- 2505- Fransa Ulusal Bilimsel Arş. Merkezi (CNRS) ile İkili İşbirliği Programı 1.9.2014
1001 – Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı 5.9.2014
1005 – Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destekleme Programı 5.9.2014
3501 – Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı 5.9.2014
2237 – Proje Eğitimi Etkinliklerini Destekleme Programı 8.9.2014
İkili İşbirliği Programları-2544 – Japon Bilimi Destekleme Kurumu (JSPS) ile ikili İşbirliği Programı 10.9.2014
2223-B – Yurt İçi Bilimsel Etkinlik Düzenleme Programı 12.9.2014
1003- Öncelikli Alanlar AR-GE Projeleri Destekleme Programı 19.9.2014
1513 – Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı 19.9.2014
İkili İşbirliği Programları – 2508 - Slovenya Araştırma Kurumu (ARRS) ile İkili İşbirliği Programı 3.10.2014
1601 – Yenilik Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı 18.10.2014

ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi İletişim Bilgileri

ODTÜ - BTO, ODTÜ Teknokent ile Üniversite arasındaki koridorda yer almaktadır. ODTÜ - BTO, üniversitemizin sanayi ile işbirliği faaliyetlerinin koordinasyonunu yapmak üzere kurulmuş olup, üniversite kampüsümüz içerisinde konumlandırılmıştır.

Adres: ODTÜ Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No:1 (MATPUM Yanı), 06800 Çankaya-Ankara/TÜRKİYE
Telefon: +90 312 210 70 40 – 41
Faks: +90 312 210 79 28
E-posta: bto@metu.edu.tr

http://harita.metu.edu.tr

 

 
 
Bu e-posta size ODTÜ-Bilgi Transfer Ofisi veritabanına kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir.
İzniniz dışında gönderildiğini düşünüyorsanız lütfen üyelik iptali için tıklayınız
©2014 ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi, ODTÜ Teknokent Teknoloji Transfer Ofisi
Tüm haklar saklıdır.