invent@METU
Resimleri göremiyorsanız lütfen tıklayınız

 

 

Merhaba...
ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi (ODTÜ-BTO) tarafından yayınlanan transfer@METU haber bülteninin 2. sayısıyla karşınızdayız. Bu sayımızda; ODTÜ ve ODTÜ Teknokent'te gerçekleştirilen faaliyetler, ulusal ve uluslararası proje çağrıları, önümüzdeki dönem gerçekleştirilecek etkinlikler ve Merkezler için İşbirliği Geliştirme Programı (MİGEP) tanıtımını sizlerle paylaşıyoruz.

2015 yılının sağlıklı, verimli ve mutlu bir yıl olmasını dileriz.


ODTÜ'den Haberler
bilimagaci
 
ODTÜ, Sıralamalarda Yükselmeye Devam Ediyor

ODTÜ, Dünyanın En İyi 100 Üniversitesi Arasında

İngiltere merkezli "Times Higher Education (THE)" tarafından, "Dünya Üniversiteler Sıralaması 2014-2015" (World University Rankings 2014-2015) sonuçları 1 Ekim 2014 Çarşamba günü açıklandı.
Açıklanan sonuçlara göre üniversitemiz dünyanın en iyi 400 üniversitesi listesinde 85. sırada yer aldı.
Bu sonuçla ODTÜ, dünyanın en başarılı 100 üniversitesi arasına giren ilk ve tek Türk üniversitesi oldu.

read more

 

ODTÜ Bu Kez İlk Üçte!


Bu büyük başarının ardından üniversitemiz, Times Higher Education (THE) kuruluşu tarafından 3 Aralık 2014 tarihinde açıklanan "BRICS & Emerging Economies Rankings 2015" (BRICS ve Ekonomisi Yükselen Ülkeler 2015) listesinde bu ülkelerdeki üniversiteler arasında ilk 3'te yer alarak yeniden büyük bir başarıya imza attı.

read more

 

 


Merkezler için İşbirliği Geliştirme Programı (MİGEP)

Kalkınma Bakanlığı tarafından "Araştırmacı Yetiştirme Programları" kapsamında desteklenen ve ODTÜ Araştırmalar Koordinatörlüğü tarafından yürütülen Merkezler için İşbirliği Geliştirme Programı (MİGEP), Merkezlerin altyapısının etkin bir şekilde kullanılarak, lisansüstü öğrenci sayısının ve sanayi-üniversite ortaklığıyla belirlenmiş öncelikli alanlarda yapılacak tez çalışmalarının sayısının artırılmasını amaçlamaktadır.
read more

ODTÜ Görüntü Analizi Uygulama ve Araştırma Merkezi (OGAM) Açılış Etkinliği Gerçekleştirildi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Senatosu ve YÖK onayıyla ODTÜ bünyesinde kurulan, Görüntü Analizi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (OGAM) açılış etkinliği 09 Aralık 2014 Salı günü, saat 09:00'da, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi A Salonu'nda gerçekleştirildi. Aynı etkinlik çerçevesinde, görüntü analizi ile ilişkili ülkemizin önde gelen kamu ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı "Türkiye'de görüntü analizi ihtiyaç ve çözümleri: Kamu ve Özel Sektör Perspektifleri " başlıklı bir panel ve sonrasında OGAM araştırıcılarının çalışmalarının yer aldığı bir poster oturumu düzenlendi.

 

read more

ODTÜ - ASELSAN İşbirliği Çalıştayı 15 Aralık 2014 Tarihinde Gerçekleştirildi

ASELSAN Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri Sektör Başkanlığı'nın katılımıyla, 15 Aralık 2014 Pazartesi günü Kültür Kongre Merkezi C Salonu'nda ASELSAN-ODTÜ İşbirliği Toplantısı ASELSAN yetkilileri ve çok sayıda ODTÜ akademisyeninin katılımı ile gerçekleştirildi.

read more
 

 

 

 

"2014-2016 Tasarım Strateji Belgesi ve Eylem Planı" Resmi Gazete'de Yayınlandı

Tasarımın gün geçtikçe artan önemi karşısında insana ve çevreye duyarlı, katma değeri yüksek tasarımların yaratılmasını ve korunmasını, ülkemiz tasarım ve tasarımcılarının sürdürülebilir bir şekilde dünya ile rekabet edilebilir hale getirilmesini amaçlayan ve 2014-2016 yıllarını kapsayan "Tasarım Strateji Belgesi ve Eylem Planı" 02.11.2014 tarih ve 29163 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

  read more

Teknokent'ten Haberler

bilimagaci
 

ODTÜ TEKNOKENT Bir Kez Daha Birinci Oldu

ODTÜ TEKNOKENT, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca üçüncü kez gerçekleştirilen "Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) 2013 Performans Endeksi"ne göre en başarılı teknoloji geliştirme bölgesi seçildi. Ankara ATO-Congresium'da gerçekleştirilen 2. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi kapsamında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklanan endekste, ODTÜ TEKNOKENT bir kez daha birinciliği rakiplerine bırakmadı. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, birincilik ödülünü Bakan Işık'ın elinden aldı.

 

read more
 
Horizon 2020 Haberleri

H2020 ERC Çağrıları Açılmıştır

ERC Consolidator Grant: ERC-2015-CoG
ERC Starting Grant: ERC-2015-StG
ERC Proof of Concept Grant: ERC-2015-PoC

Diğer çağrılara buradan ulaşabilir ve anahtar kelimelerle ilgi alanınıza göre aratma yapabilirisiniz.

   

H2020 TWINNING Çağrısı Araştırma Merkezlerimizi Başvuruya Çağırıyor

Horizon 2020 Twinning çağrıları ile araştırma kuruluşları ve lider kuruluşlar arasında bilgi ve deneyim paylaşımı yolu ile mükemmeliyet ağlarının potansiyelinin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.
07.05.2015 tarihinde son başvurusu alınacak H2020-TWINN-2015 çağrısının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

ABD Hava Kuvvetleri Bilimsel Araştırma Ofisi (AFOSR) Uluslararası Fon Olanakları

ABD Hava Kuvvetleri tarafından fonlanan uluslararası araştırmacı ve mühendisler arasında etkileşimi sağlamaya yönelik "Bilimde Pencere Programı" ve "Dünyada Pencere Programı" başvuru alımları başladı.

read more
 

 
Bilgi Transfer Ofisi'nden Haberler

ODTÜ Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Broşürü Yayınlandı

2013 yılında üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek amacıyla TÜBİTAK 1513 desteği çerçevesinde kurulan ODTÜ-Bilgi Transfer Ofisi'nin sunduğu desteklere dair tanıtım kataloğu yayınlandı.

read more

 

ODTÜ BTO, Buluşlarınızın Patentlenmesi ve Ticarileşmesinde Yanınızda

ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi olarak üniversitemiz akademisyenlerinin ve öğrencilerinin buluşlarının patentlenmesinde ve ticarileştirilmesinde ODTÜ Teknokent Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte destek sunuyor.
Detaylı bilgi için ODTÜ BTO ile iletişime geçebilirsiniz.


TÜBİTAK'tan Haberler

TÜBİTAK'tan AB Programlarına Katılım İçin Büyük Destek

TÜBİTAK, Horizon 2020 kapsamında uluslararası işbirliklerine katılımı özendirmeye ve başarı oranın arttırılmasına yönelik destek ve ödül programları kapsamında çeşitli destek ve ödüller sunuyor. Bu destek programları, seyahat desteği, koordinatör olma desteği, Marie Skłodowska - Curie ve ERC projeleri için ön değerlendirme desteklerini içeriyor.

read more

 

TÜBİTAK'tan Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Alanında 3 Yeni Çağrı

TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Grubu (SAVTAG), 1007 Programı kapsamında 3 ayrı çağrı açıldı. Açılan üç çağrıya toplam 41 milyon TL bütçe ayrıldığı duyuruldu.
read more
 

ARDEB 1003 Programı 1. Aşama Başvuru Sonuçları Açıklandı

TÜBİTAK 1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projelerini Destekleme Programı başvuruları Araştırma ve Destekleme Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından yapılan ön inceleme ve Çağrı Programı Danışma Kurulu (ÇPDK) tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, değerlendirme süreci olumlu sonuçlanan ve ikinci aşama başvurusu yapmaya hak kazanan projeler açıklandı.

read more

TÜBİTAK Proje Çağrıları (Kasım-Aralık 2014)

Çağrı Başlığı Son Başvuru Tarihi
1511 – Öncelikli Alanlar Ar-Ge Destek Programı 19.01.2015
1007 - Uçak Savunma Sistemi 13.02.2015

ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi İletişim Bilgileri

ODTÜ - BTO, ODTÜ Teknokent ile Üniversite arasındaki koridorda yer almaktadır. ODTÜ - BTO, üniversitemizin sanayi ile işbirliği faaliyetlerinin koordinasyonunu yapmak üzere kurulmuş olup, üniversite kampüsümüz içerisinde konumlandırılmıştır.

Adres: ODTÜ Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No:1 (MATPUM Yanı), 06800 Çankaya-Ankara/TÜRKİYE
Telefon: +90 312 210 70 40 – 41
Faks: +90 312 210 79 28
E-posta: bto@metu.edu.tr

http://harita.metu.edu.tr

 

 
 
Bu e-posta size ODTÜ-Bilgi Transfer Ofisi veritabanına kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir.
İzniniz dışında gönderildiğini düşünüyorsanız lütfen üyelik iptali için tıklayınız
©2014 ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi, ODTÜ Teknokent Teknoloji Transfer Ofisi
Tüm haklar saklıdır.